End of Report

Coupe du Québec BMX 2018

QC#13 Pointe-du-La, 2018-09-09

BMX EVENT MANAGER, Report Created 09/Sep/2018 16:15:24

FULL RESULTS

Total Entries = 344

Total Riders = 341

Atome sport (9-10 ans) (41 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 1/4 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
632 BMX Bromont QC Adam REMILLARD 1st 1st 2nd - 4 1st 2nd 1st
481 BMX QSA QC Charles Edouard MALTAIS 2nd 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
669 BMX CAP QC Nataniel BARIL 3rd 1st 1st - 3 1st 1st 1st
507 BMX Rive-Sud QC Ludovic LALIBERTE 4th 3rd 1st - 4 2nd 1st 1st
T-10 BMX Haut-Richelieu QC Diezel JONES 5th 3rd 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
604 BMX Shawi QC Robin COUVRETTE 6th 2nd 2nd - 8 1st 4th 3rd
539 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Gabriel LAURIN 7th 4th 4th - 9 4th 3rd 2nd
596 BMX Pointe du Lac QC Mathis BEAULAC
(100 616 774 32)
8th 4th 1st - 3 1st 1st 1st
588 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jacob TRAHAN 1st-B 5th 2nd - 3 1st 1st 1st
620 BMX Haut-Richelieu QC Damien ARCHAMBAULT 2nd-B 7th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
556 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre TOUPIN 3rd-B 8th 3rd - 7 3rd 1st 3rd
700 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Benjamin LAPRAIRIE 4th-B 8th 4th - 4 1st 1st 2nd
424 BMX QSA QC Joseph BELLEFEUILLE COSSETTE 5th-B 5th 4th - 6 2nd 3rd 1st
434 BMX Gatineau QC Ludovic LAFONTAINE 6th-B 6th 4th - 7 2nd 3rd 2nd
W-63 Crabtree BMX QC Jacob HEBERT MARTIN 7th-B 6th 3rd - 8 2nd 2nd 4th
654 BMX Beauport QC Xavier ROY
(100 559 372 54)
CR-B 7th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
600 BMX Montréal QC Xavier GIROUX
(100 610 417 77)
- 5th - 8 4th 2nd 2nd
443 BMX Drummond QC Jacob LALIBERTE - 5th - 8 3rd 3rd 2nd
599 BMX Shawi QC Louis Gabriel BEGIN HANNECART
CDV BMX
- 5th - 10 2nd 5th 3rd
896 BMX Bromont QC Thomas POIRIER - 5th - 11 3rd 3rd 5th
683 Crabtree BMX QC Nathan LEPINE - 6th - 8 1st 4th 3rd
111 BMX Rive-Sud QC Zack VAILLANCOURT - 6th - 9 3rd 2nd 4th
107 BMX QSA QC Alex BEDARD - 6th - 10 3rd 3rd 4th
404 Cycle Max QC Vincent BROCHET - 6th - 10 3rd 2nd 5th
422 BMX Gatineau QC Mathieu COTE - 7th - 9 4th 2nd 3rd
466 BMX QSA QC Philippe RHEAUME - 7th - 10 3rd 5th 2nd
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot GUEVREMONT - 7th - 10 5th 2nd 3rd
W-64 Crabtree BMX QC Jordan HEBERT MARTIN - 7th - 10 4th 3rd 3rd
583 BMX La Tuque QC Renaud BEUCLER - 8th - 12 5th 4th 3rd
548 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah ETHIER - 8th - 12 4th 4th 4th
417 Cycle Max QC Jean Simon MARCOUILLER - 8th - 13 5th 4th 4th
462 BMX Drummond QC Jeremy POUDRIER
(100 603 621 71)
- 8th - 13 5th 4th 4th
P-7 BMX Pointe du Lac QC Haydon BLAIS - - - 13 3rd 6th 4th
597 BMX Pointe du Lac QC Felix BELLEMARE - - - 14 5th 5th 4th
594 BMX Pointe du Lac QC Thomas PREVILLE - - - 14 5th 4th 5th
XX35 BMX CAP QC Alexis COSSETTE - - - 14 4th 5th 5th
K-31 BMX CAP QC Thomas MILOT - - - 14 4th 5th 5th
464 BMX QSA QC Liam GUILLEMETTE - - - 14 4th 4th 6th
552 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix DUMONT GIROUX - - - 15 5th 5th 5th
647 BMX Beauport QC Charlie DUBE - - - ## CR:7 DNS DNS
437 BMX Gatineau QC Kayrim MOHAMED - - - ## CR:8 DNS DNS

Garçons 5-6 ans (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
490 BMX QSA QC William ST PIERRE 1st 2nd - 3 1st 1st 1st
579 BMX La Tuque QC Elie MIMEAULT 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
E-9 BMX Beauport QC Adrien HEON 3rd 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
430 BMX Gatineau QC Reno LAFONTAINE 4th 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
494 BMX QSA QC Jacob SAVARD 5th 2nd - 4 1st 2nd 1st
559 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zackary DEBELLEFEUILLE 6th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
702 BMX Beauport QC Etienne LAVOIE 7th 1st - 3 1st 1st 1st
688 BMX QSA QC Noah CORDEIRO 8th 4th - 8 1st 5th 2nd
28 BMX Gatineau QC Oscar GLADISH 1st-B 5th - 10 2nd 4th 4th
V-97 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Kristian MANCINI 2nd-B 6th - 11 4th 4th 3rd
537 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot BEAULIEU 3rd-B 6th - 10 3rd 2nd 5th
591 BMX Pointe du Lac QC Alexis HAMEL 4th-B 5th - 8 3rd 1st 4th
79 Crabtree BMX QC Eliott ROCHETTE 5th-B 7th - 12 3rd 6th 3rd
581 BMX La Tuque QC Benjamin DIONNE 6th-B 8th - 10 4th 3rd 3rd
725 BMX Sherbrooke QC Paul FORTIER 7th-B 7th - 11 5th 3rd 3rd
582 BMX La Tuque QC Mason PRONOVOST 8th-B 8th - 12 5th 2nd 5th
484 BMX QSA QC Noah GUILLEMETTE - - 13 4th 5th 4th
14 BMX Pointe du Lac QC Benjamin HÉBERT - - 14 5th 4th 5th
685 Crabtree BMX QC Benjamin BOURCIER - - 15 6th 5th 4th
H-47 BMX Shawi QC Eloi JOURDAIN - - 15 6th 4th 5th
584 BMX La Tuque QC Mathias BEUCLER - - 15 4th 5th 6th
506 BMX Rive-Sud QC Jacob BERNARD (BM5-6-16) - - 17 5th 6th 6th

Garçons 7 ans (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
605 BMX Shawi QC Hubert COUVRETTE
LA FUSÉE
1st 1st - 3 1st 1st 1st
557 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William TOUPIN 2nd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary GUEVREMONT 3rd 1st - 4 1st 2nd 1st
569 BMX La Tuque QC Jake VALIQUETTE 4th 4th - 8 4th 2nd 2nd
102 BMX QSA QC Zachary BEDARD 5th 3rd - 9 1st 6th 2nd
671 BMX CAP QC Louka BARIL 6th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
505 BMX Rive-Sud QC Leo BOURASSA 7th 2nd - 7 3rd 3rd 1st
606 BMX Sherbrooke QC Henri FORTIER DNF 4th - 9 2nd 3rd 4th
682 Crabtree BMX QC Anthony MARTEL 1st-B 5th - 7 3rd 1st 3rd
H-29 BMX Shawi QC Nathan AUDET 2nd-B 5th - 10 3rd 4th 3rd
300 BMX Drummond QC Marc Antoine ALLIE 3rd-B 6th - 11 4th 3rd 4th
W-93 BMX Rive-Sud QC Samuel DAIGLE 4th-B 6th - 14 5th 5th 4th
668 BMX CAP QC Mathys TREPANIER - - 14 5th 4th 5th
K-20 BMX CAP QC Mathis MILOT - - 15 6th 4th 5th
550 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Arnaud ROY - - 16 6th 5th 5th
449 BMX Drummond QC Tristan CHABOT - - ## CR:8 6th DNS
659 BMX Beauport QC Arnaud LAVOIE - - ## CR:8 DNS DNS
607 BMX Sherbrooke QC Derrek PETTIGREW - - ## CR:8 DNS DNS

Garçons 8 ans (26 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
590 BMX Pointe du Lac QC Derreck SENNEVILLE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
644 BMX Beauport QC Santiago FIGUEROA BERNIER 2nd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
575 BMX La Tuque QC Mavrick OUELLETTE 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
544 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah MARTINEAU 4th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
707 BMX QSA QC Theo BEDARD 5th 3rd - 6 1st 2nd 3rd
P-5 BMX Pointe du Lac QC Jacob BEAULAC 6th 4th - 10 3rd 4th 3rd
511 BMX Rive-Sud QC Meo HEBERT 7th 2nd - 6 3rd 2nd 1st
420 Cycle Max QC Isaak DONALDSON 8th 4th - 9 2nd 2nd 5th
554 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Justin LAFLEUR 1st-B 6th - 9 4th 4th 1st
660 BMX Beauport QC Raphael BUREAU 2nd-B 7th - 7 1st 3rd 3rd
711 BMX QSA QC Guillaume MALTAIS 3rd-B 5th - 10 3rd 3rd 4th
580 BMX La Tuque QC Charles DIONNE 4th-B 5th - 7 3rd 2nd 2nd
661 BMX Beauport QC Ludovic GUAY 5th-B 6th - 9 2nd 3rd 4th
88 BMX Rive-Sud QC Lucas CUNAT MILLOTTE 6th-B 8th - 11 5th 4th 2nd
452 BMX Drummond QC Jacob POUDRIER
(100 822 633 57)
7th-B 7th - 12 4th 5th 3rd
677 Crabtree BMX QC Benjamin MARTEL 8th-B 8th - 12 5th 3rd 4th
72 Crabtree BMX QC Eliott RIVEST - - 14 4th 5th 5th
416 Cycle Max QC Nicolas BALTAZAR
(100 816 526 61)
- - 15 5th 4th 6th
547 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jessy ST PIERRE - - 16 6th 6th 4th
510 BMX Rive-Sud QC Cedrik GODIN - - 16 6th 5th 5th
541 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Majorick LACOSTE - - 16 5th 6th 5th
H-47 BMX Shawi QC Ludovick JOURDAIN - - 16 4th 6th 6th
752 BMX Haut-Richelieu QC Eliot THOUIN - - 18 7th 5th 6th
418 Cycle Max QC Austin BOGAN - - 19 7th 6th 6th
H-10 BMX Shawi QC Mathis BORDELAU - - 20 6th 7th 7th
684 Crabtree BMX QC Renaud BOURCIER - - 20 6th 7th 7th

Pee wee sport (11-12 ans) (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
429 BMX Gatineau QC Jeremie COTE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
648 BMX Beauport QC Charles PARADIS
(100 799 876 95)
2nd 2nd - 7 2nd 1st 4th
123 BMX QSA QC Anthony C. GAGNON 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
529 BMX Rive-Sud QC Louka BELAND 4th 3rd - 7 4th 1st 2nd
593 BMX Pointe du Lac QC Gabriel RICHARD 5th 2nd - 4 1st 2nd 1st
528 BMX Rive-Sud QC Olivier LEFEBVRE 6th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
611 BMX Haut-Richelieu QC Deryck BOIVIN 7th 4th - 9 3rd 4th 2nd
475 BMX QSA QC Alexis ROUTHIER 8th 3rd - 8 2nd 2nd 4th
472 BMX QSA QC Joseph LAGUEUX
Pieces d auto fernand begin
1st-B 7th - 11 4th 4th 3rd
405 Cycle Max QC William BOND 2nd-B 7th - 7 1st 5th 1st
473 BMX QSA QC Maxim TREMBLAY 3rd-B 8th - 7 3rd 2nd 2nd
480 BMX QSA QC Justin DEMERS 4th-B 5th - 9 3rd 3rd 3rd
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William PARE 5th-B 6th - 8 2nd 2nd 4th
519 BMX Rive-Sud QC Justin MCPHEE 6th-B 6th - 11 5th 3rd 3rd
592 BMX Pointe du Lac QC Alexis MAHER 7th-B 8th - 14 4th 6th 4th
570 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot TRAHAN 8th-B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
560 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Ryan MCBREARTY - - 14 5th 4th 5th
503 BMX QSA QC Félix-Antoine TREMBLAY
COCO
- - 14 5th 4th 5th
699 La Meute QC Christopher COOPER - - 14 4th 5th 5th
681 Crabtree BMX QC Edouard HETU - - 16 5th 5th DNF:6
616 BMX Haut-Richelieu QC Eddie PELLETIER
DJ ELEMIX
- - 17 6th 5th 6th
255 BMX Sherbrooke QC Mathys AUGER - - ## 6th CR:8 DNS

Minime sport (13-14 ans) (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
411 Cycle Max QC Joshua BERLINGUETTE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
626 BMX Bromont QC Gabriel GAGNE
(100 789 069 55)
2nd 2nd - 9 3rd 4th 2nd
673 BMX CAP QC Romeo TREPANIER 3rd 3rd - 5 2nd 1st 2nd
540 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan CHARBONNEAU 4th 4th - 5 2nd 1st 2nd
513 BMX Montréal QC Louis LANDRY 5th 1st - 4 1st 2nd 1st
613 BMX Haut-Richelieu QC Zackary BRUNET 6th 4th - 5 1st 2nd 2nd
412 Cycle Max QC Émile ROY 7th 2nd - 3 1st 1st 1st
500 BMX Montréal QC Vincent LANDRY 8th 3rd - 10 5th 2nd 3rd
525 Club Unknown ? Jessy CHOLETTE 1st-B 5th - 8 2nd 3rd 3rd
603 BMX Shawi QC Mathieu MONGRAIN 2nd-B 6th - 7 3rd 3rd 1st
674 BMX CAP QC Philippe RABOUIN
(100 821 507 95)
3rd-B 5th - 9 4th 2nd 3rd
103 BMX Bromont QC Jacob LEPINE
(100 535 750 03)
4th-B 6th - 10 4th 3rd 3rd
558 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix SANFACON THERIAULT - - 10 2nd 4th 4th
571 BMX La Tuque QC Thomas SAVOIE - - 11 3rd 3rd 5th
459 BMX Drummond QC Emile LACHARITE - - 12 4th 4th 4th
495 BMX QSA QC Loic GAGNON - - 12 3rd 5th 4th
332 Club Unknown ? Remi PLOURDE
velo nb
- - 13 4th 5th 4th
585 BMX La Tuque QC Marc Antoine PARENT - - 14 5th 4th 5th
334 Club Unknown ? Alexandre GOGUEN - - 15 5th 5th 5th

Minime expert (13-14 ans) (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
610 BMX Haut-Richelieu QC Remy RODRIGUE
Startman
1st 2nd - 4 2nd 1st 1st
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard DUBE
LED
2nd 1st - 6 1st 1st 4th
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix PARE
Boutique D-Chainé
3rd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
522 BMX Rive-Sud QC Aleck VENNE DIOTTE
Big A
4th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
477 BMX QSA QC Charlie THEBERGE 5th 4th - 9 1st 3rd 5th
403 Cycle Max QC Nicolas BROCHET 6th 4th - 10 2nd 4th 4th
573 BMX La Tuque QC Benjamin PRATTE 7th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
445 BMX Drummond QC Nataniel DEGRACE 8th 1st - 3 1st 1st 1st
406 Cycle Max QC Gabriel CORNU 1st-B 5th - 7 3rd 2nd 2nd
561 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Tommy CREVIER 2nd-B 5th - 9 4th 4th 1st
545 Crabtree BMX QC Mathilde BRISEBOIS 3rd-B 6th - 10 3rd 5th 2nd
410 Cycle Max QC Pierre Olivier MARCOUILLER 4th-B 7th - 8 2nd 3rd 3rd
704 Cycle Max QC Samuel LEPAGE 5th-B 6th - 9 3rd 4th 2nd
515 BMX QSA QC Leo PAQUET 6th-B 8th - 11 5th 3rd 3rd
794 Cycle Max QC William BOUCHARD 7th-B 8th - 11 4th 3rd 4th
623 BMX Bromont QC Remi LEMIEUX
FLYING
8th-B 7th - 9 4th 2nd 3rd
630 BMX Bromont QC Isaac GAUTHIER - - 13 4th 4th 5th
755 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Thalie FOURNIER - - 14 5th 5th 4th
474 BMX QSA QC Maverick HAWEY - - 16 5th 6th 5th
14 BMX Rive-Sud QC Noah CHALIFOUX - - 17 6th 5th 6th
795 Cycle Max QC Frederic GAGNON - - ## CR:7 DNS DNS
695 Club Unknown ? Genio MOIO - - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser Hommes 30 ans et + Sport (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
173 Indépendant-BMX QC Philip DESJARDINS 1 3 1st 1st 1st
195 BMX Drummond QC Patrice LAFOND 2 7 2nd 3rd 2nd
176 BMX Gatineau QC Eric PARENT 3 10 3rd 2nd 5th
281 BMX Rive-Sud QC David CUNAT 4 12 4th 5th 3rd
136 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Olivier ARCHAMBAULT 5 13 5th 4th 4th
AA10 BMX Beauport QC Charles Antoine LAVOIE - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser Hommes 30 ans et + Expert (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
146 BMX Haut-Richelieu QC Maxime GOUDREAU PARENT
(100 636 270 31)
1st - 7 3rd 1st 3rd
44 BMX Gatineau QC Rick LEMIEUX 2nd - 5 2nd 2nd 1st
119 BMX QSA QC Pierre Philippe LESSARD 3rd - 3 1st 1st 1st
138 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND (BCSM15-16) 4th - 9 3rd 4th 2nd
168 Club Unknown ? Luc OUELLETTE 5th - 5 1st 2nd 2nd
140 BMX Pointe du Lac QC Steve GRENIER
(100 524 055 45)
6th - 8 2nd 3rd 3rd
106 Cycle Max QC Pierre Luc LACASSE
(100 617 351 27)
7th - 11 4th 3rd 4th
105 Cycle Max QC David DONALDSON - 12 4th 4th 4th
175 Club Unknown ? William AUBÉ (BCSM17-29) - 17 REL+2:7 5th 5th

Filles 5-6 ans (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
901 Cycle Max QC Anna DONALDSON 1 3 1st 1st 1st
951 Cycle Max QC Livia PERKINS 2 6 2nd 2nd 2nd
928 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Coralie ST PIERRE 3 9 3rd 3rd 3rd
926 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sandrine LAFLEUR
La coccinelle
4 12 4th DNF:4 4th

Filles 7-8 ans (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
919 BMX Rive-Sud QC Chloe BERNARD 1st - 3 1st 1st 1st
963 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emma Raphaelle TRAHAN 2nd - 3 1st 1st 1st
18 BMX Rive-Sud QC Josephine VILLEMURE 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
917 BMX Rive-Sud QC Sofia LALIBERTE 4th - 8 2nd 3rd 3rd
937 BMX Haut-Richelieu QC Camille BRUNET 5th - 7 3rd 2nd 2nd
922 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Bella ETHIER 6th - 10 4th 3rd 3rd
80 Crabtree BMX QC Olivia ROCHETTE 7th - 14 6th 4th 4th
903 BMX Gatineau QC Leanne COTE 8th - 12 3rd 4th 5th
T-9 BMX Haut-Richelieu QC Naïma JONES - 14 5th 5th 4th
934 BMX Shawi QC Julie Charlotte BEGIN HANNECART
CDV BMX
- 14 4th 5th 5th
9660 BMX Gatineau QC Nellie GLADISH - ## CR:7 DNS DNS

Cadet sport (15-16 ans) (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
268 BMX Bromont QC Sebastien DUBUC 1st - 6 1st 1st 4th
245 BMX Pointe du Lac QC Marc Antoine GAGNON 2nd - 7 3rd 1st 3rd
240 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Xavier CHARBONNEAU 3rd - 5 1st 2nd 2nd
369 BMX Gatineau QC William VEILLEUX 4th - 12 4th DNF:7 1st
216 BMX Montréal QC Emile LANDRY 5th - 11 2nd 6th 3rd
220 BMX QSA QC Christof POULIOT 6th - 10 3rd 3rd 4th
275 BMX CAP QC Aiden MORTON 7th - 11 6th 3rd 2nd
376 Cycle Max QC Philippe CHASE 8th - 5 2nd 2nd 1st
42 BMX Montréal QC Alexis LOUBERT
(100 821 935 38)
1st-B - 16 6th 5th 5th
372 Cycle Max QC Anthony LACELLE 2nd-B - 17 7th 5th 5th
276 Crabtree BMX QC Cedric HENAULT 3rd-B - 15 5th 4th 6th
252 BMX Shawi QC Anthony ROY
Morin Sport Trois-Rivières
4th-B - 20 7th 7th 6th
213 BMX QSA QC Mathis GAGNON CR-B - 15 4th 4th 7th
260 BMX Haut-Richelieu QC Jeremi MYRE CR-B - 20 5th 6th CR:9

Filles 9-10 ans (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
925 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence SANFACON THERIAULT 1st - 3 1st 1st 1st
914 BMX QSA QC Justine BEAUDOIN 2nd - 4 1st 1st 2nd
932 BMX Pointe du Lac QC Laurence BELLEMARE 3rd - 5 2nd 2nd 1st
930 BMX La Tuque QC Marie Philip POIRIER 4th - 8 3rd 3rd 2nd
909 BMX QSA QC Naomie GUILLEMETTE 5th - 10 2nd 5th 3rd
902 Cycle Max QC Arielle LACASSE
(100 617 350 26)
6th - 8 3rd 2nd 3rd
911 BMX QSA QC Marine LAFLEUR 7th - 11 4th 3rd 4th
916 BMX QSA QC Emilie LESSARD - 12 4th 4th 4th
M-14 BMX Montréal QC Valerie GRONDIN - 14 5th 4th 5th

Atome Expert (9-10 ans) (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
675 Crabtree BMX QC Simon TANGUAY 1st - 3 1st 1st 1st
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael PELADEAU
mammouth
2nd - 4 1st 1st 2nd
625 BMX Pointe du Lac QC Renaud GRENIER 3rd - 11 5th 4th 2nd
41 BMX QSA QC Alexy DUBE
FXR RACING
4th - 12 4th 5th 3rd
602 Crabtree BMX QC Xavier LEMIRE 5th - 9 3rd 2nd 4th
415 Cycle Max QC Loic O' CONNOR 6th - 10 4th 3rd 3rd
433 BMX Gatineau QC Simon LEMIEUX LATULIPPE 7th - 11 2nd 3rd DNF:6
401 Cycle Max QC William PROVOST
Will à chaîne Provost
8th - 5 2nd 2nd 1st
423 BMX Gatineau QC Antoine HAMEL 1st-B - 15 6th 5th 4th
521 BMX Rive-Sud QC Xavier LEFEBVRE
Zazou
2nd-B - 16 5th 6th 5th
79 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mikael ROUSSEAU 3rd-B - 18 6th 6th 6th
788 Cycle Max QC Yung Wai CHENG CR-B - 12 3rd 4th 5th

Filles 11-12 ans (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
906 BMX Drummond QC Kelly Anne GAMELIN 1st - 3 1st 1st 1st
947 Crabtree BMX QC Charlotte DEMONTIGNY 2nd - 10 8th 1st 1st
915 BMX Rive-Sud QC Mercedes TANGUAY 3rd - 10 3rd 4th 3rd
939 BMX Haut-Richelieu QC Noemy TREMBLAY 4th - 7 1st 2nd 4th
905 BMX Drummond QC Maripier FORTIN 5th - 6 2nd 2nd 2nd
12 BMX Rive-Sud QC Alexia VAILLANCOURT 6th - 11 2nd 3rd 6th
28 BMX Rive-Sud QC Olivia VILLEMURE 7th - 9 3rd 4th 2nd
943 BMX Beauport QC Iliana FIGUEROA BERNIER 8th - 12 4th 5th 3rd
935 BMX Haut-Richelieu QC Victoria DUBE 1st-B - 12 4th 3rd 5th
924 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphaelle ROY 2nd-B - 16 5th 7th 4th
938 BMX Haut-Richelieu QC Marianne MYRE 3rd-B - 19 5th 6th 8th
923 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Lea LACOSTE 4th-B - 19 6th 6th 7th
942 BMX Bromont QC Alice PERRY 5th-B - 21 DNF:7 8th 6th
920 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mathilde ARCHAMBAULT 6th-B - 21 7th 7th 7th
989 BMX Rive-Sud QC Elia CHALIFOUX 7th-B - 16 6th 5th 5th

Pee wee expert (11-12 ans) (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
979 BMX La Tuque QC Thessalie BRUNEAU 1st - 7 2nd 2nd 3rd
471 BMX QSA QC Chad BEAUDOIN 2nd - 4 2nd 1st 1st
414 BMX QSA QC Edouard BELLEFEUILLE COSSETTE 3rd - 6 1st 3rd 2nd
527 BMX Rive-Sud QC Yoan PHANEUF 4th - 11 3rd 6th 2nd
747 BMX Rive-Sud QC Romeo BRUNELLE
Hollywood
5th - 7 3rd 1st 3rd
789 Cycle Max QC Lorenzo BONNALLIE MILLOCH 6th - 11 4th 3rd 4th
488 BMX QSA QC Diego LAFLEUR 7th - 12 6th 2nd 4th
467 BMX QSA QC Alexis RHEAUME 8th - 6 1st 4th 1st
343 BMX Rive-Sud QC Christophe ALLAIRE 1st-B - 16 5th 5th 6th
402 Cycle Max QC Mathis O' CONNOR 2nd-B - 14 4th 5th 5th
621 BMX Haut-Richelieu QC Mathis BRUNET 3rd-B - 14 5th 4th 5th
624 BMX Bromont QC Gregoire GAUTHIER 4th-B - 19 7th 6th 6th
409 Cycle Max QC Etienne MCGEE 5th-B - 22 8th 7th 7th
542 BMX Pointe du Lac QC Jacob KAISER - ## CR:9 DNS DNS
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles RABY
chuck
- ## CR:9 DNS DNS

Filles 13-14 ans (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
312 BMX Bromont QC Emy POIRIER 1 4 1st 1st 2nd
933 BMX Shawi QC Megan VEILLETTE
(100 522 610 55)
2 6 2nd 3rd 1st
968 BMX Haut-Richelieu QC Laurie LAFORGE 3 13 8th 2nd 3rd
904 BMX Drummond QC Marilou GAGNON 4 13 3rd 4th 6th
900 Cycle Max QC Nancy BERGERON 5 15 4th 7th 4th
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie RABY 6 15 5th 5th 5th
988 BMX Gatineau QC Ariane LEMIEUX LATULIPPE 7 20 7th 6th 7th
972 BMX Gatineau QC Hannah MOHAMED-LEROUX 8 22 6th 8th 8th

Filles 15-16 ans (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
800 Cycle Max QC Coralie LANDRY (BW17-29) 1 4 2nd 1st 1st
808 BMX Drummond QC Felicia LEVESQUE (BW17-29) 2 5 1st 2nd 2nd
806 BMX Gatineau QC Emma TOUCHETTE 3 9 3rd 3rd 3rd
977 BMX Gatineau QC Vicky CARRIERE (BW17-29) 4 13 4th 4th 5th
807 BMX Gatineau QC Érika SÉGUIN 5 16 7th 5th 4th
816 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sofyanne DEROME LANDRY 6 18 5th 6th 7th
805 BMX Gatineau QC Marie Jeanne COTE 7 19 6th 7th 6th

Hommes 17-29 ans (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
303 Cycle Max QC Maxime GAGNON 1st - 4 1st 2nd 1st
223 BMX QSA QC Isaac HAWEY 2nd - 10 4th 1st 5th
250 BMX Shawi QC Emile Lucas THERIAULT
(100 605 696 12)
3rd - 9 3rd 4th 2nd
286 BMX Shawi QC Nicolas LAROCHE 4th - 3 1st 1st 1st
377 Cycle Max QC Jeremy TURCOTTE 5th - 11 2nd 3rd 6th
211 BMX QSA QC Benoit MICHON 6th - 12 6th 2nd 4th
278 Crabtree BMX QC William BRISEBOIS DNF - 8 3rd 3rd 2nd
80 BMX QSA QC Quentin ARNOUX
(100 262 355 51)
CR - 10 2nd 5th 3rd
87 Cycle Max QC Brandon TURCOTTE 1st-B - 13 5th 5th 3rd
232 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William FOURNIER 2nd-B - 12 4th 4th 4th
258 La Meute QC Frederick BERNIER CR-B - 16 5th 6th 5th
312 Crabtree BMX QC Marc-Alain DENEAULT CR-B - 18 6th 6th 6th

Femmes 30 ans et + (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
825 Crabtree BMX QC Anne Marie ROSSI 1st - 4 2nd 1st 1st
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne DEROME 2nd - 5 1st 2nd 2nd
126 BMX QSA QC Anne GARANT 3rd - 6 3rd 1st 2nd
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Isabelle LEMIEUX 4th - 10 2nd 5th 3rd
A-44 BMX QSA QC Cindy TREMBLAY 5th - 9 1st 3rd 5th
813 BMX Rive-Sud QC Anik PROVENCAL 6th - 10 5th 2nd 3rd
824 Crabtree BMX QC Annick GENEREUX 7th - 9 4th 4th 1st
A-33 BMX QSA QC Nadine COUTURE 8th - 11 3rd 3rd 5th
971 BMX La Tuque QC Viviane DAUPHINAIS - 12 4th 4th 4th
9 BMX Montréal QC Catherine HEMOND - 14 5th 5th 4th

Hommes 30 ans et + Sport (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
380 Cycle Max QC Chase FRANCOIS 1st - 3 1st 1st 1st
307 BMX Shawi QC Benoit COUVRETTE 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
243 BMX Montréal QC Martin LANDRY 3rd - 10 3rd 4th 3rd
55 BMX Rive-Sud QC Emmanuel CHALIFOUX 4th - 9 3rd 2nd 4th
235 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Stephane LACOSTE
(100 599 002 11)
5th - 9 4th 3rd 2nd
279 Crabtree BMX QC Martin LEPINE 6th - 7 2nd 2nd 3rd
361 BMX Shawi QC Remi JOURDAIN DNF - 3 1st 1st 1st
202 BMX Drummond QC Patrice LAFOND - 13 4th 5th 4th
237 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alain MARTINEAU - 14 5th 4th 5th

HOMMES 30 ANS ET + EXPERT (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
33 BMX QSA QC Vincent BEDARD 1 7 2nd 3rd 2nd
23 BMX QSA QC Pierre Philippe LESSARD 2 7 1st 1st 5th
10 BMX Rive-Sud QC Joffrey VAILLANCOURT 3 8 3rd 4th 1st
379 Cycle Max QC Jean-Philippe PROVOST 4 13 4th 2nd 7th
265 BMX Haut-Richelieu QC Andre BRUNET 5 14 6th 5th 3rd
99 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Robert PARE 6 17 5th 6th 6th
333 BMX Haut-Richelieu QC Eric BISTODEAU
(100 621 278 74)
7 19 7th 8th 4th
295 BMX Shawi QC Denis Jr BEDARD
CDV BMX
8 23 8th 7th 8th

Cadet expert (15-16 ans) (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
666 BMX Haut-Richelieu QC Zachary TREMBLAY
SuperSonic
1st - 7 1st 2nd 4th
227 BMX Rive-Sud QC Felix BEDARD 2nd - 12 3rd 6th 3rd
375 Cycle Max QC Justin MCGEE 3rd - 6 1st 3rd 2nd
595 BMX Pointe du Lac QC Joey BOND DERY 4th - 4 2nd 1st 1st
199 BMX Bromont QC Simon Olivier LEPINE
(100 535 751 04)
5th - 10 4th 1st 5th
242 BMX La Tuque QC Xavier DUCHESNEAU 6th - 5 2nd 2nd 1st
101 Cycle Max QC Nicolas COURTEMANCHE 7th - 10 4th 3rd 3rd
241 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND 8th - 9 3rd 4th 2nd
15 BMX Rive-Sud QC Antoine BOILARD 1st-B - 15 5th 5th 5th
370 BMX Gatineau QC Zachary HAMEL 2nd-B - 14 5th 5th 4th
120 BMX Rive-Sud QC Vincent ROBILLARD
Les Consultants Gautech inc.
CR-B - 16 6th 4th 6th
371 Cycle Max QC Gabriel GOSSELIN CR-B - 19 6th 7th 6th
609 Cycle Max QC Benjamin GAGNON - ## CR:9 DNS DNS

Senior Elite Hommes 19 ans et + (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
715 BMX Drummond QC Gaby MALENFANT
DK Bicycle
1st - 3 1st 1st 1st
70 D-Team QC Riley MEYER-CLEMENT (BMJ)
DTeam/Équipe Quebec
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
38 Club Unknown ? Remi MANTION
VELO NB
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
65 BMX Pointe du Lac QC Benjamin OUELLETTE (BMJ) 4th - 6 4th 1st 1st
100 BMX Bromont QC Edouard PROULX (BMJ)
Bazou
5th - 7 1st 3rd 3rd
62 Cycle Max QC Felix GIRARD (BMJ) 6th - 9 2nd 3rd 4th
17 Cycle Max QC Emile GIROUARD LAFLAMME 7th - 11 4th 4th 3rd
18 Crabtree BMX QC Raphael OUELLETTE 8th - 13 5th 4th 4th
81 Club Unknown ? Frederick LAROCHE 1st-B - 13 3rd 5th 5th
11 BMX QSA QC Hedi BASSOUSSI - ## CR:8 DNS DNS
15 Club Unknown ? Nicolas LONDONO - ## CR:8 DNS DNS
39 Cycle Max QC Michel PERKINS - ## CR:8 DNS DNS

Top of Report