End of Report

Coupe du Québec BMX 2017 #14

La Tuque 20 aout 2017

BMX EVENT MANAGER, Report Created 20/Aug/2017 15:41:16

FULL RESULTS

Total Entries = 262

Total Riders = 254

5-6 ans garcons (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
464 BMX QSA QC Zachary BEDARD 1st - 5 1st 3rd 1st
479 Club Unknown ? Edouard PRONOVOST 2nd - 4 1st 1st 2nd
690 BMX La Tuque QC Jake VALIQUETTE 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
634 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary GUEVREMONT 4th - 8 2nd 3rd 3rd
435 BMX Beauport QC William ST PIERRE
Mic mic
5th - 12 3rd 5th 4th
681 BMX La Tuque QC Elie MIMEAULT
Will à chaîne Provost
6th - 12 4th 4th 4th
715 BMX CAP QC Louka BARIL 7th - 12 8th 2nd 2nd
628 BMX Shawi QC Hubert COUVRETTE 8th - 12 CR:10 1st 1st
510 BMX Drummond QC William DELORME 1st-B - 13 2nd 4th 7th
9824 BMX La Tuque QC Felix BERUBE
(CAN20111110)
2nd-B - 18 5th 6th 7th
779 Cycle Max QC Felix MEILLEUR
(CAN20110508)
3rd-B - 18 6th 7th 5th
440 BMX Beauport QC Scott LAPOINTE 4th-B - 15 5th 5th 5th
688 BMX La Tuque QC Benjamin DIONNE 5th-B - 16 4th 6th 6th
511 BMX Drummond QC Theo JOYAL 6th-B - 21 7th 8th 6th
9242 Crabtree BMX QC Éliott ROCHETTE CR-B - 21 6th 7th 8th
9823 BMX La Tuque QC Olivier BEAULIEU
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
- ## CR:10 DNS DNS

5-6 ans filles (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
973 BMX Haut-Richelieu QC Camille BRUNET 1 3 1st 1st 1st
918 BMX Rive-Sud QC Josephine VILLEMURE
(CAN20110518)
2 6 2nd 2nd 2nd
958 BMX Gatineau QC Leanne COTE 3 10 3rd 3rd 4th
922 BMX La Tuque QC Samie BILODEAU 4 11 4th 4th 3rd
931 Indépendant-BMX QC Iris BASSOUSSI 5 16 5th DNF:6 5th
937 Cycle Max QC Anna DONALDSON 6 17 6th 5th 6th

7-8 ans filles (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 Cycle Max QC Arielle LACASSE
Zazou
1 4 1st 2nd 1st
953 BMX Pointe du Lac QC Laurence BELLEMARE 2 5 2nd 1st 2nd
910 BMX Rive-Sud QC Chloe BERNARD 3 9 3rd 3rd 3rd
945 BMX Pointe du Lac QC Florence DE CARUFEL
(CAN20100923)
4 13 5th 4th 4th
905 BMX QSA QC Marine LAFLEUR 5 14 4th 5th 5th

7 ans garcons (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
703 Club Unknown ? Vincent BOUTET 1st - 3 1st 1st 1st
686 BMX La Tuque QC Mavrick OUELLETTE 2nd - 5 2nd 1st 2nd
451 BMX Pointe du Lac QC Maxime GAUDET 3rd - 9 3rd 2nd 4th
452 BMX Pointe du Lac QC Derreck SENNEVILLE
(CAN20100118)
4th - 7 2nd 4th 1st
478 BMX QSA QC Theo BEDARD 5th - 6 1st 2nd 3rd
432 BMX Beauport QC Santiago FIGUEROA BERNIER
vélo station
6th - 11 4th 3rd 4th
591 Cycle Max QC Isaak DONALDSON 7th - 11 3rd 3rd 5th
757 BMX Rive-Sud QC Meo HEBERT 8th - 11 5th 4th 2nd
687 BMX La Tuque QC Charles DIONNE 1st-B - 12 4th 5th 3rd
746 BMX QSA QC Guillaume MALTAIS
(CAN20100810)
2nd-B - 17 6th 6th 5th
749 BMX QSA QC Liam CHAMPAGNE
(CAN20101103)
3rd-B - 22 7th 7th 8th
585 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Majorick LACOSTE 4th-B - 22 8th 8th 6th
507 BMX Drummond QC Jacob POUDRIER 5th-B - 18 6th 6th 6th
443 BMX Beauport QC Raphael BUREAU
(CAN20100613)
6th-B - 21 7th 7th 7th
590 Cycle Max QC Austin BOGAN 7th-B - 23 8th 8th 7th
9828 BMX La Tuque QC Mathis PELLETIER
(CAN20100219)
CR-B - 18 5th 5th DNF:8

8 ans garcons (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
602 Crabtree BMX QC Xavier LEMIRE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
676 BMX Rive-Sud QC Xavier LEFEBVRE 2nd 1st - 5 2nd 2nd 1st
685 BMX QSA QC Charles Edouard MALTAIS
(CAN20090206)
3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
517 BMX Beauport QC Alexy DUBE 4th 4th - 13 3rd 4th DNF:6
622 Cycle Max QC Loic O' CONNOR
(CAN20090616)
5th 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
713 BMX CAP QC Nataniel BARIL 6th 3rd - 9 2nd 2nd 5th
528 BMX Drummond QC Edouard DELORME 7th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
578 BMX QSA QC Joseph BELLEFEUILLE COSSETTE
(CAN20090918)
8th 4th - 12 4th 4th 4th
699 BMX Montréal QC Xavier GIROUX 1st-B 5th - 10 3rd 3rd 4th
539 BMX Gatineau QC Simon LEMIEUX LATULIPPE
(CAN20090217)
2nd-B 6th - 7 1st 3rd 3rd
469 BMX QSA QC Alex BEDARD 3rd-B 5th - 12 5th 5th 2nd
696 Cycle Max QC Zachary MEILLEUR
(CAN20090501)
4th-B 6th - 8 4th 3rd 1st
547 BMX Haut-Richelieu QC Damien ARCHAMBAULT - - 14 6th 5th 3rd
566 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot GUEVREMONT - - 14 4th 5th 5th
654 Cycle Max QC Zachary LEPAGE
(CAN20090418)
- - 16 6th 6th 4th
461 BMX QSA QC Philippe RHEAUME - - 17 5th 6th 6th
765 BMX Rive-Sud QC Matheo BELAND - - 17 6th 4th 7th
592 Cycle Max QC Jean Simon MARCOUILLER
(CAN20090927)
- - 18 7th 6th 5th
702 BMX La Tuque QC Renaud BEUCLER - - 18 5th 7th 6th

Atome sport (9-10) (27 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
500 BMX Rive-Sud QC Thomas FORTIN 1st 3rd - 7 3rd 3rd 1st
593 Cycle Max QC Alexis LACASSE 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
650 BMX QSA QC Diego LAFLEUR 3rd 2nd - 3 1st 1st 1st
695 BMX Bromont QC Adam REMILLARD
(CAN20081014)
4th 3rd - 8 1st 4th 3rd
549 BMX Haut-Richelieu QC Mathis BRUNET 5th 1st - 9 6th 1st 2nd
631 BMX Shawi QC Robin COUVRETTE 6th 4th - 12 7th 3rd 2nd
698 BMX Sherbrooke QC Mathys AUGER
(CAN20070606)
7th 4th - 9 2nd 3rd 4th
762 BMX Rive-Sud QC Louka BÉLAND 8th 2nd - 8 1st 2nd 5th
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles RABY 1st-B 8th - 3 1st 1st 1st
9831 BMX La Tuque QC Steven VACHON 2nd-B 5th - 9 2nd 5th 2nd
647 BMX QSA QC Justin DEMERS 3rd-B 7th - 12 4th 5th 3rd
558 Club Unknown ? Benjamin LAPRAIRIE 4th-B 6th - 7 3rd 2nd 2nd
542 BMX Gatineau QC Antoine HAMEL 5th-B 6th - 9 2nd 4th 3rd
675 BMX QSA QC Felix Antoine TREMBLAY
(CAN20070820)
6th-B 5th - 9 4th 2nd 3rd
509 BMX Drummond QC Jeremy POUDRIER 7th-B 7th - 12 3rd 5th 4th
732 Cycle Max QC Alexis LEPAGE
(CAN20080225)
CR-B 8th - 10 3rd 2nd 5th
718 BMX La Tuque QC Theo PROVENCHER - - 14 4th 4th 6th
633 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jeremy THEORET - - 16 5th 7th 4th
659 BMX Rive-Sud QC Olivier LEFEBVRE - - 16 5th 6th 5th
624 Cycle Max QC Vincent BROCHET - - 16 6th 4th 6th
487 BMX Bromont QC Thomas POIRIER - - 16 4th 6th 6th
537 BMX Gatineau QC Mathieu COTE - - 17 5th 6th 6th
606 BMX Shawi QC Jeremy PAGE
(CAN20070630)
- - 17 7th 3rd 7th
9645 BMX QSA QC Louis Gabriel BOUTET - - 18 5th REL+2:9 4th
454 BMX Pointe du Lac QC Julien BILODEAU - - 18 6th 7th 5th
563 BMX Rive-Sud QC Zack VAILLANCOURT - - 18 6th 5th 7th
410 BMX Beauport QC James LAPOINTE - - 20 7th 6th 7th

Pee-wee sport (11-12) (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
575 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan CHARBONNEAU 1st 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
551 BMX Haut-Richelieu QC Zackary BRUNET 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
626 BMX Shawi QC Mathieu MONGRAIN 3rd 2nd - 7 5th 1st 1st
758 BMX Rive-Sud QC Gabriel PERRON 4th 4th - 13 REL+2:8 2nd 3rd
672 BMX QSA QC Joseph LAGUEUX 5th 2nd - 8 1st 1st 6th
256 BMX Gatineau QC Jeremie COTE 6th 1st - 6 2nd 3rd 1st
669 BMX QSA QC Maverick HAWEY 7th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
488 BMX Bromont QC Jacob LEPINE 8th 4th - 9 2nd 4th 3rd
231 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix SANFACON THERIAULT 1st-B 6th - 10 4th 4th 2nd
615 Cycle Max QC Joshua BERLINGUETTE 2nd-B 5th - 12 3rd 4th 5th
673 BMX QSA QC Anthony C. GAGNON
pieces d autos fernand begin
3rd-B 5th - 11 3rd 5th 3rd
671 BMX QSA QC Maxim TREMBLAY
(CAN20060722)
4th-B 6th - 11 4th 3rd 4th
668 BMX QSA QC Charlie THEBERGE - - 13 REL+2:8 1st 4th
693 BMX La Tuque QC Thomas SAVOIE
Crazy
- - 13 3rd 5th 5th
445 BMX Pointe du Lac QC Alexandre GAUDET - - 15 5th 6th 4th
9875 Crabtree BMX QC Benjamin HENAULT
(CAN20050321)
- - 16 5th 6th 5th
601 Cycle Max QC William BOND - - 16 4th 6th 6th
701 BMX CAP QC Romeo TREPANIER
(CAN20051210)
- - 17 6th 5th 6th

Minime sport (13-14) (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
620 Cycle Max QC Gabriel GOSSELIN 1st - 3 1st 1st 1st
449 BMX Pointe du Lac QC Marc Antoine GAGNON 2nd - 4 1st 2nd 1st
776 BMX Rive-Sud QC Antoine BOILARD 3rd - 7 3rd 1st 3rd
400 BMX Drummond QC Xavier MALTAIS 4th - 7 2nd 3rd 2nd
619 Cycle Max QC Jeremy BERGERON 5th - 8 4th 2nd 2nd
697 BMX La Tuque QC Zachary ST PIERRE 6th - 13 5th 3rd 5th
627 BMX Shawi QC Aiden MORTON
6D Helmets
7th - 9 2nd 4th 3rd
555 BMX Haut-Richelieu QC Jonatan BISTODEAU
(CAN20030224)
8th - 13 3rd 6th 4th
425 BMX Beauport QC Raphael COOPER - 14 4th 4th 6th
269 BMX Drummond QC William JETTE
(CAN20030131)
- 15 6th 5th 4th
683 BMX La Tuque QC Marc Antoine PARENT - 15 5th 5th 5th

Cadet sport (15-16) (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
335 BMX Gatineau QC Zachary HAMEL 1 3 1st 1st 1st
237 Club Unknown ? Enzo MARION 2 6 2nd 2nd 2nd
202 BMX Haut-Richelieu QC Zachary MESSIER 3 9 3rd 3rd 3rd
242 BMX Haut-Richelieu QC Jeremi MYRE 4 12 4th 4th 4th
302 BMX Shawi QC Anthony ROY
Thunder
5 15 5th 5th 5th

30 ans + hommes sport (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
769 BMX Rive-Sud QC Joffrey VAILLANCOURT
Surclassée 11-12 ans
1 4 1st 2nd 1st
295 BMX QSA QC Vincent BEDARD 2 7 2nd 3rd 2nd
250 BMX Haut-Richelieu QC Andre BRUNET 3 10 3rd 1st 6th
240 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Stephane LACOSTE 4 11 4th 4th 3rd
268 BMX Shawi QC Denis BEDARD
(CAN19820922)
5 14 5th 5th 4th
266 BMX Drummond QC Jonathan DELORME 6 17 6th 6th 5th

9-10 ans filles (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
969 BMX Haut-Richelieu QC Victoria DUBE
(CAN20070809)
1st - 3 1st 1st 1st
978 BMX La Tuque QC Alycia BILODEAU 2nd - 6 1st 2nd 3rd
975 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence SANFACON THERIAULT
(CAN20080129)
3rd - 5 2nd 1st 2nd
921 Crabtree BMX QC Charlie-Rose GENEST
La Gazelle
4th - 6 3rd 2nd 1st
911 BMX Rive-Sud QC Meane HEBERT 5th - 10 5th 3rd 2nd
909 BMX Rive-Sud QC Mercedes TANGUAY 6th - 9 2nd 4th 3rd
907 BMX Rive-Sud QC Olivia VILLEMURE
(CAN20071128)
7th - 11 4th 3rd 4th
928 BMX Bromont QC Maela MCMASTER 8th - 12 4th 4th 4th
967 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Lea LACOSTE - 13 3rd 5th 5th
933 BMX QSA QC Maeva PRONOVOST - 15 5th 5th 5th

Atome expert (9-10) (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
710 BMX Rive-Sud QC Christophe ALLAIRE 1st - 6 1st 4th 1st
594 Cycle Max QC Etienne MCGEE 2nd - 5 2nd 1st 2nd
623 Cycle Max QC Felix MATHYS
(CAN20080921)
3rd - 7 3rd 1st 3rd
458 BMX Pointe du Lac QC Renaud GRENIER
(CAN20081110)
4th - 10 3rd 3rd 4th
535 BMX Drummond QC Henri JOYAL
Popoule
5th - 8 1st 5th 2nd
714 BMX Drummond QC Noam JOSEPH 6th - 10 4th 2nd 4th
589 Cycle Max QC William PROVOST 7th - 9 4th 2nd 3rd
457 BMX Pointe du Lac QC Samuel GAUDET 8th - 7 2nd 4th 1st
682 BMX Shawi QC Mykael LARIVIERE
Boutique Bicycle Brisé
- 13 5th 3rd 5th

11-12 ans filles (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
979 BMX La Tuque QC Thessalie BRUNEAU 1st - 5 2nd 1st 2nd
955 BMX Bromont QC Emy POIRIER 2nd - 3 1st 1st 1st
913 BMX Shawi QC Megan VEILLETTE 3rd - 6 1st 2nd 3rd
977 Crabtree BMX QC Charlotte DEMONTIGNY 4th - 7 2nd 3rd 2nd
950 BMX Drummond QC Maripier FORTIN
(CAN20071002)
5th - 7 3rd 3rd 1st
946 BMX Drummond QC Jasmine HARVEY 6th - 9 4th 2nd 3rd
966 BMX Haut-Richelieu QC Noemy TREMBLAY
(CAN20060804)
7th - 11 3rd 4th 4th
900 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie RABY 8th - 13 4th 5th 4th
970 BMX Haut-Richelieu QC Marianne MYRE - 14 5th 4th 5th
944 BMX Rive-Sud QC Alexia VAILLANCOURT - 16 6th 5th 5th
940 BMX La Tuque QC Marylee PARENT - 17 5th 6th 6th

Pee-wee expert (11-12) (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
660 BMX Rive-Sud QC Aleck VENNE-DIOTTE 1st - 8 1st 6th 1st
598 Cycle Max QC Lorenzo BONNALLIE MILLOCH 2nd - 6 2nd 1st 3rd
503 BMX Drummond QC Vincent JOYAL 3rd - 10 3rd 2nd 5th
674 BMX QSA QC Alexis RHEAUME 4th - 13 2nd 7th 4th
599 Cycle Max QC Mathis O' CONNOR
(CAN20060717)
5th - 12 5th 4th 3rd
612 Cycle Max QC Gabriel CORNU 6th - 8 3rd 1st 4th
614 Cycle Max QC Pierre Olivier MARCOUILLER 7th - 10 6th 3rd 1st
611 Cycle Max QC Nicolas BROCHET 8th - 6 1st 3rd 2nd
515 BMX QSA QC Leo PAQUET 1st-B - 14 7th 2nd 5th
414 BMX QSA QC Edouard BELLEFEUILLE COSSETTE
(CAN20060809)
2nd-B - 15 7th 6th 2nd
625 Cycle Max QC William BOUCHARD
(CAN20050512)
3rd-B - 19 6th 7th 6th
613 Cycle Max QC Samuel LEPAGE
(CAN20050419)
4th-B - 15 4th 5th 6th
747 BMX Rive-Sud QC Romeo BRUNELLE 5th-B - 15 4th 4th 7th
636 BMX Pointe du Lac QC Felix-Antoine LEMIRE
vélo station
6th-B - 17 5th 5th 7th

13-14 ans filles (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
949 BMX Drummond QC Leane LAMPRON
Hyundai Drummondville / Giro
1 3 1st 1st 1st
947 BMX Drummond QC Marilou GAGNON 2 6 2nd 2nd 2nd
9725 BMX Gatineau QC Marie-Jeanne COTÉ 3 9 3rd 3rd 3rd
962 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sofyanne DEROME LANDRY 4 12 4th 4th 4th

Minime expert (13-14) (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
448 BMX Pointe du Lac QC Thomas JODOIN 1st 1st - 6 2nd 3rd 1st
480 BMX Bromont QC Xavier COSSETTE
(CAN20031103)
2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
548 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard DUBE
(CAN20040605)
3rd 1st - 5 2nd 1st 2nd
772 BMX Rive-Sud QC Felix BEDARD 4th 3rd - 7 2nd 1st 4th
760 BMX Rive-Sud QC Nataniel DE GRACE
(CAN20040506)
5th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
460 Crabtree BMX QC Eloic THERIAULT
The Rocket
6th 4th - 13 5th 4th 4th
689 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND 7th 4th - 8 1st 4th 3rd
211 BMX Haut-Richelieu QC Mathys TOUGAS 8th 2nd - 7 4th 2nd 1st
446 BMX Pointe du Lac QC Joey BOND DERY 1st-B 5th - 5 1st 2nd 2nd
692 BMX La Tuque QC Xavier DUCHESNEAU 2nd-B 8th - 10 REL+2:8 1st 1st
691 BMX La Tuque QC Benjamin PRATTE 3rd-B 5th - 9 3rd 4th 2nd
617 Cycle Max QC Xavier MATHYS
(CAN20041128)
4th-B 6th - 13 4th 6th 3rd
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix PARE 5th-B 7th 1st 13 3rd 5th 5th
554 BMX Haut-Richelieu QC Remy RODRIGUE 6th-B 7th - 9 4th 2nd 3rd
543 BMX CAP QC Zack PHILIBERT
(CAN20040709)
7th-B 6th - 11 5th 3rd 3rd
694 BMX Bromont QC Elliot REMILLARD
(CAN20040102)
8th-B 8th - 11 2nd 5th 4th
618 Cycle Max QC Frederic GAGNON - 2nd 13 3rd 5th 5th
282 BMX Beauport QC Jason LACHANCE - - 13 4th 3rd 6th
499 BMX Bromont QC Simon Olivier LEPINE - - 13 3rd 3rd REL+2:7
616 Cycle Max QC Arturo BONNALLIE MILLOCH - - 15 5th 6th 4th
332 BMX Gatineau QC William VEILLEUX
(CAN20030520)
- - 15 6th 4th 5th
501 BMX Bromont QC Sebastien DUBUC
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
- - 16 5th 5th 6th

Cadet expert (15-16) (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
245 Crabtree BMX QC Edouard BRISEBOIS
(CAN20020317)
1st - 3 1st 1st 1st
213 Cycle Max QC Benjamin GAGNON 2nd - 4 1st 1st 2nd
209 BMX Bromont QC Xavier PROULX 3rd - 5 2nd 2nd 1st
600 BMX Bromont QC Edouard PROULX 4th - 7 2nd 2nd 3rd
666 BMX Haut-Richelieu QC Zachary TREMBLAY 5th - 11 4th 3rd 4th
218 Cycle Max QC Sasha GODIN
(CAN20011215)
6th - 9 3rd 4th 2nd
303 BMX Shawi QC Wylliam VIGNEAULT
(CAN20021109)
7th - 12 3rd 4th 5th
214 Cycle Max QC Francis GIRARD
LA FUSÉE
8th - 10 4th 3rd 3rd
216 Cycle Max QC Justin MCGEE - 14 5th 5th 4th
283 BMX Pointe du Lac QC Thomas PERREAULT - ## CR:7 DNS DNS

17-29 ans femmes (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
951 BMX Drummond QC Lily Maude HARVEY (BW15-16) 1 5 1st 1st 3rd
800 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Thalie FOURNIER (BW15-16) 2 7 2nd 4th 1st
807 BMX Drummond QC Felicia LEVESQUE 3 9 3rd 2nd 4th
976 Crabtree BMX QC Mathilde BRISEBOIS (BW15-16)
(CAN20040726)
4 12 5th 5th 2nd
827 Indépendant-BMX QC Gabrielle OUELLETTE (BW15-16) 5 12 4th 3rd 5th

17-29 ans hommes (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
255 BMX QSA QC Benoit MICHON 1 4 2nd 1st 1st
276 BMX Drummond QC Anthony MORIN 2 9 1st 2nd DNF:6
249 BMX Haut-Richelieu QC Antoine CLARK BOUCHARD
(CAN19971127)
3 10 3rd 5th 2nd
286 BMX QSA QC Isaac HAWEY 4 12 4th 3rd 5th
200 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William FOURNIER 5 13 6th 4th 3rd
226 BMX La Tuque QC Alyzee BRUNEAU 6 15 5th 6th 4th

30 ans + femmes (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne DEROME 1 3 1st 1st 1st
9060 BMX QSA QC Anne GARANT 2 6 2nd 2nd 2nd
935 Crabtree BMX QC Annick GÉNÉREUX
Sexy Chocolat
3 10 3rd 4th 3rd
822 Cycle Max QC Michelle LALANDE 4 12 5th 3rd 4th
824 Cycle Max QC Patricia BRIÈRE 5 14 4th 5th 5th
939 BMX La Tuque QC Sophie BEAUDOIN 6 18 6th 6th 6th
825 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Genevieve FORTIN - ## CR:9 DNS DNS

30 ans + hommes expert (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
247 Crabtree BMX QC Jean LEMIRE 1 4 1st 1st 2nd
311 Club Unknown ? Christophe MARION 2 5 2nd 2nd 1st
299 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Robert PARE
bazou
3 10 4th 3rd 3rd
265 BMX Drummond QC Alain COOPER 4 11 3rd 4th 4th
333 BMX Haut-Richelieu QC Eric BISTODEAU
(CAN19730122)
5 15 5th 5th 5th
764 BMX Rive-Sud QC Luis RINCON - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser hommes 30 ans+ sport (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
170 BMX Haut-Richelieu QC Ysmaël TOUGAS (BCSM17-29) 1 3 1st 1st 1st
139 BMX Pointe du Lac QC Steve GRENIER
(CAN19760208)
2 7 3rd 2nd 2nd
155 BMX La Tuque QC Alexis BAPTISTE (BCSM17-29) 3 9 2nd 4th 3rd
135 BMX Bromont QC Marc LEPINE 4 11 4th 3rd 4th
161 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND (BCSM15-16) 5 17 5th 6th 6th
112 Cycle Max QC Pierre Luc LACASSE
BIG A
6 19 6th 5th 8th
168 BMX Drummond QC Jonathan DELORME 7 21 8th 8th 5th
153 Cycle Max QC Michel BOUCHARD
(CAN19950908)
8 21 7th 7th 7th

Cruiser hommes 30 ans + expert (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
164 BMX Bromont QC Edouard PROULX 1st - 3 1st 1st 1st
152 BMX La Tuque QC Jessy AUBIN 2nd - 3 1st 1st 1st
151 BMX Shawi QC Dominic VEILLETTE 3rd - 11 3rd 4th 4th
179 Club Unknown ? Christophe MARION 4th - 6 2nd 2nd 2nd
115 Cycle Max QC Jean-Philippe PROVOST 5th - 10 4th 3rd 3rd
124 Crabtree BMX QC Jean LEMIRE 6th - 10 4th 3rd 3rd
160 Indépendant-BMX QC Luc OUELLETTE 7th - 13 3rd 5th 5th
163 BMX Bromont QC Xavier PROULX
bazou
8th - 6 2nd 2nd 2nd
126 BMX Drummond QC Vianney LEVESQUE
Maison Ethier
- 14 5th 5th 4th
138 BMX Beauport QC Vincent LAPOINTE - 14 5th 4th 5th

Senior hommes 19-29 ans (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 Indépendant-BMX QC Nicolas LONDONO
(CAN19950812)
1st - 6 2nd 3rd 1st
66 BMX La Tuque QC Malik BRUNEAU (BMJ) 2nd - 4 1st 1st 2nd
62 Indépendant-BMX QC Benjamin OUELLETTE (BMJ) 3rd - 5 1st 1st 3rd
223 Cycle Max QC Felix GIRARD (BMJ) 4th - 5 2nd 2nd 1st
60 Cycle Max QC Jeremy GAGNON (BMJ) 5th - 10 3rd 2nd 5th
67 BMX Drummond QC Vianney LEVESQUE 6th - 12 5th 3rd 4th
16 BMX La Tuque QC Jessy AUBIN 7th - 9 3rd 4th 2nd
69 BMX Haut-Richelieu QC Edouard GAGNON
(CAN19980920)
REL+2 - 13 5th 5th 3rd
102 Indépendant-BMX QC Quentin ARNOUX
(FRA19961104)
- 14 4th REL+2:6 4th
13 Indépendant-BMX QC Mike DUPUIS - 16 4th 6th 6th
264 BMX Drummond QC Frederic GAUTHIER (BMJ) - ## DNF:6 CR:7 DNS

Top of Report