End of Report

GM715, 4 As #1

Drummondville, 26 mai 2018

BMX EVENT MANAGER, Report Created 27-mai-2018 20:27:45

FULL RESULTS

Total Entries = 178

Total Riders = 177

Garçons 5-6 ans (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
440 BMX Drummond QC Theo JOYAL
(CAN20120707)
1 6 1st 1st 3rd 1st
C-18 BMX Drummond QC Yoan TOUSIGNANT
(CAN20120418)
2 7 2nd 2nd 1st 2nd
H-99 BMX Sherbrooke QC Paul FORTIER
(CAN20130812)
3 11 3rd 3rd 2nd 3rd

Filles 7-8 ans (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
919 BMX Rive-Sud QC Chloe BERNARD
(CAN20100723)
1 4 1st 1st 1st 1st
18 BMX Rive-Sud QC Josephine VILLEMURE
(CAN20110518)
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
940 BMX Haut-Richelieu QC Feenix OUVRARD (BW5-6 )
(CAN20120204)
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
T-9 BMX Haut-Richelieu QC Naìma JONES 4 16 4th 4th 4th 4th
901 Cycle Max QC Anna DONALDSON (BW5-6 )
(CAN20120308)
5 20 5th 5th 5th 5th

Garçons 7 ans (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
557 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William TOUPIN
(CAN20110226)
1st - 3 1st 1st 1st
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary GUEVREMONT
(CAN20110331)
2nd - 4 1st 1st 2nd
167 BMX QSA QC Zachary BEDARD
(CAN20111002)
3rd - 10 2nd 5th 3rd
606 BMX Sherbrooke QC Henri FORTIER
(CAN20110121)
4th - 11 3rd 4th 4th
607 BMX Sherbrooke QC Derrek PETTIGREW 5th - 13 5th 3rd 5th
505 BMX Rive-Sud QC Leo BOURASSA
(CAN20110324)
6th - 9 4th 2nd 3rd
457 BMX Drummond QC William DELORME
(CAN20110131)
7th - 5 2nd 2nd 1st
C-1 BMX Drummond QC Jacob CLOUTIER
(CAN20110802)
8th - 8 3rd 3rd 2nd
W-1 Crabtree BMX QC Loik LETOURNEAU
(CAN20110322)
1st-B - 14 4th 6th 4th
520 BMX Rive-Sud QC Jeremy ST CYR
(CAN20110511)
2nd-B - 15 5th 4th 6th
662 BMX Beauport QC Scott LAPOINTE
(CAN20110424)
3rd-B - 20 6th 7th 7th
P-15 BMX Pointe du Lac QC Thomas LIVERNOCHE
(CAN20111116)
4th-B - 18 6th 6th 6th
T-6 BMX Haut-Richelieu QC Charles LANCIAULT
(CAN20110830)
CR-B - 17 7th 5th 5th

Garçons 8 ans (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
439 BMX QSA QC Theo BEDARD
(CAN20100729)
1st - 3 1st 1st 1st
432 BMX Beauport QC Santiago FIGUEROA BERNIER
(CAN20101203)
2nd - 7 1st 2nd 4th
511 BMX Rive-Sud QC Meo HEBERT
(CAN20100222)
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
590 BMX Pointe du Lac QC Derreck SENNEVILLE
(CAN20100118)
4th - 4 2nd 1st 1st
554 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Justin LAFLEUR
(CAN20101011)
5th - 7 2nd 2nd 3rd
452 BMX Drummond QC Jacob POUDRIER
(CAN20100404)
6th - 9 3rd 4th 2nd
C-4 BMX Drummond QC Olivier TOUSIGNANT
(CAN20100304)
7th - 10 4th 3rd 3rd
443 BMX Beauport QC Raphael BUREAU
(CAN20100613)
8th - 13 4th 5th 4th
420 Cycle Max QC Isaak DONALDSON
(CAN20100926)
1st-B - 16 6th 5th 5th
88 BMX Rive-Sud QC Lucas CUNAT MILLOTTE
(CAN20100414)
2nd-B - 15 5th 4th 6th
T-2 BMX Haut-Richelieu QC Eliot THOUIN
(CAN20100407)
3rd-B - 18 5th 7th 6th
510 BMX Rive-Sud QC Cedrik GODIN
(CAN20101115)
4th-B - 18 7th 6th 5th
C-3 BMX Drummond QC Arno BINETTE
(CAN20100709)
CR-B - 19 6th 6th 7th

Atome (9-10 ans) (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
675 Crabtree BMX QC Simon TANGUAY
(CAN20080126)
1st 1st - 6 4th 1st 1st
700 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Benjamin LAPRAIRIE
(CAN20081017)
2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael PELADEAU
(CAN20080814)
3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
179 BMX QSA QC Charles Edouard MALTAIS
(CAN20090206)
4th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
177 BMX QSA QC Joseph BELLEFEUILLE COSSETTE
(CAN20090918)
5th 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
T-10 BMX Haut-Richelieu QC Diesel JONES 6th 3rd - 4 1st 2nd 1st
600 BMX Montréal QC Xavier GIROUX
(CAN20090719)
7th 4th - 9 4th 3rd 2nd
556 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre TOUPIN
(CAN20080906)
8th 4th - 6 1st 2nd 3rd
111 BMX Rive-Sud QC Zack VAILLANCOURT
(CAN20081114)
1st-B 7th - 10 4th 3rd 3rd
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot GUEVREMONT
(CAN20090810)
2nd-B 7th - 11 2nd 5th 4th
533 BMX Rive-Sud QC Zack FORTIN
(CAN20090317)
3rd-B 8th - 11 3rd 4th 4th
174 BMX QSA QC Philippe RHEAUME
(CAN20090407)
4th-B 8th - 11 2nd 5th 4th
173 BMX QSA QC Alex BEDARD
(CAN20090607)
5th-B 6th - 12 3rd 4th 5th
462 BMX Drummond QC Jeremy POUDRIER
(CAN20080827)
6th-B 5th - 12 6th 3rd 3rd
443 BMX Drummond QC Jacob LALIBERTE
(CAN20090623)
7th-B 6th - 12 5th 2nd 5th
896 BMX Bromont QC Thomas POIRIER
(CAN20080613)
8th-B 5th - 4 1st 1st 2nd
620 BMX Haut-Richelieu QC Damien ARCHAMBAULT
(CAN20090803)
- - 13 3rd 5th 5th
T-7 BMX Haut-Richelieu QC Isaak BROUSSEAU BISSON
(CAN20080925)
- - 14 5th 5th 4th
T-55 BMX Haut-Richelieu QC Loik CONNELL
(CAN20080716)
- - 14 4th 4th 6th
T-3 BMX Haut-Richelieu QC Alex JEURIS
(CAN20091125)
- - 15 5th 4th 6th
T-5 BMX Haut-Richelieu QC Zack LANCIAULT
(CAN20090619)
- - 16 CR:7 6th 3rd
601 BMX Shawi QC Mathéo DESCHESNES
(CAN20090702)
- - 18 6th 6th 6th
H-75 BMX Sherbrooke QC Loik AUGER
(CAN20081030)
- - ## 6th CR:8 DNS

Pee wee (11-12 ans) (26 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
217 BMX QSA QC Anthony C. GAGNON
(CAN20060209)
1st 2nd - 5 1st 3rd 1st
530 BMX Rive-Sud QC Thomas FORTIN
(CAN20070331)
2nd 1st - 11 4th 3rd 4th
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William PARE
(CAN20061020)
3rd 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
215 BMX QSA QC Joseph LAGUEUX
(CAN20061118)
4th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles RABY
(CAN20071121)
5th 4th - 5 2nd 2nd 1st
529 BMX Rive-Sud QC Louka BELAND 6th 4th - 10 3rd 4th 3rd
602 Crabtree BMX QC Xavier LEMIRE
(CAN20090206)
7th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
625 BMX Pointe du Lac QC Renaud GRENIER
(CAN20081110)
8th 1st - 3 1st 1st 1st
208 BMX QSA QC Alexis ROUTHIER
(CAN20060106)
1st-B 5th - 4 2nd 1st 1st
H-1 BMX Shawi QC Jeremy PAGE
(CAN20070630)
2nd-B 5th - 10 2nd 4th 4th
611 BMX Haut-Richelieu QC Deryck BOIVIN
(CAN20070425)
3rd-B 7th - 10 4th 4th 2nd
528 BMX Rive-Sud QC Olivier LEFEBVRE
(CAN20070101)
4th-B 6th - 9 2nd 1st 6th
450 BMX Drummond QC Renaud JOYAL
(CAN20090323)
5th-B 8th - 12 5th 3rd 4th
255 BMX Sherbrooke QC Mathys AUGER
(CAN20070606)
CR-B 6th - 10 4th 3rd 3rd
191 BMX QSA QC Mateo DERASPE
(CAN20071103)
CR-B 7th - 13 5th 5th 3rd
714 BMX Drummond QC Noam JOSEPH
(CAN20080131)
DNS - 9# 1st 1st 7th
458 BMX Drummond QC Edouard DELORME
(CAN20090126)
- - 13 3rd 5th 5th
405 Cycle Max QC William BOND
(CAN20061006)
- - 14 5th 6th 3rd
521 BMX Rive-Sud QC Xavier LEFEBVRE
(CAN20090426)
- - 14 4th 4th 6th
616 BMX Haut-Richelieu QC Eddie PELLETIER
(CAN20060406)
- - 15 6th 5th 4th
199 BMX QSA QC Justin DEMERS
(CAN20070627)
- - 15 5th 5th 5th
640 BMX Bromont QC Maxence BELHUMEUR
(CAN20071001)
- - 17 DNF:6 6th 5th
703 BMX Haut-Richelieu QC Raphael FORTIN
(CAN20061130)
- - 17 6th 6th 5th
A-98 BMX Rive-Sud QC Mathieu LEVEILLE
(CAN20070328)
- - 18 6th 6th 6th
454 BMX Drummond QC Alexis COOPER
(CAN20070227)
- - 20 7th 7th 6th
P-99 BMX Bromont QC Simon ST PIERRE
(CAN20070519)
- - 21 7th 7th 7th

Minime (13-14 ans) (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
214 BMX QSA QC Alexis RHEAUME
(CAN20061224)
1st 2nd - 6 1st 3rd 2nd
213 BMX QSA QC Chad BEAUDOIN
(CAN20060906)
2nd 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
455 BMX Drummond QC Henri JOYAL
(CAN20070703)
3rd 1st - 4 1st 2nd 1st
343 BMX Rive-Sud QC Christophe ALLAIRE
(CAN20070123)
4th 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
603 BMX Shawi QC Mathieu MONGRAIN
(CAN20050923)
5th 4th - 8 3rd 1st 4th
411 Cycle Max QC Joshua BERLINGUETTE
(CAN20050830)
6th 3rd - 6 4th 1st 1st
747 BMX Rive-Sud QC Romeo BRUNELLE
(CAN20060926)
7th 4th - 10 5th 3rd 2nd
216 BMX QSA QC Edouard BELLEFEUILLE COSSETTE
(CAN20060809)
8th 1st - 3 1st 1st 1st
676 Crabtree BMX QC Noah Xavier ROUSSEAU
(CAN20051121)
1st-B 5th - 11 2nd 4th 5th
407 Cycle Max QC Alexis LACASSE
(CAN20070925)
2nd-B 6th - 11 4th 4th 3rd
273 BMX CAP QC Romeo TREPANIER
(CAN20051210)
CR-B 5th - 13 3rd 5th 5th
225 BMX QSA QC Raphael COOPER
(CAN20030226)
CR-B 6th - 10 3rd 3rd 4th
624 BMX Bromont QC Gregoire GAUTHIER
(CAN20060629)
- - 14 6th 5th 3rd
459 BMX Drummond QC Emile LACHARITE
(CAN20050316)
- - 14 4th 6th 4th
504 BMX Rive-Sud QC Nathan LEBEAU
(CAN20051017)
- - 14 5th 4th 5th
525 BMX Montréal QC Jessy CHOLETTE
(CAN20040729)
- - 16 5th 5th 6th
513 BMX Montréal QC Louis LANDRY
(CAN20051108)
- - 20 CR:8 6th 6th
500 Club Unknown ? Vincent LANDRY
(CAN20041210)
- - 20 CR:8 6th 6th

Cadet (15-16 ans) (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
595 BMX Pointe du Lac QC Joey BOND DERY
(CAN20040212)
1st 1st - 3 1st 1st 1st
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix PARE
(CAN20040228)
2nd 1st - 5 3rd 1st 1st
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard DUBE
(CAN20040605)
3rd 2nd - 10 4th 3rd 3rd
610 BMX Haut-Richelieu QC Remy RODRIGUE
(CAN20040422)
4th 3rd - 9 4th 1st 4th
670 BMX CAP QC Zack PHILIBERT
(CAN20040709)
5th 3rd - 9 5th 2nd 2nd
445 BMX Drummond QC Nataniel DEGRACE
(CAN20040506)
6th 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
240 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Xavier CHARBONNEAU
(CAN20030221)
7th 4th - 7 1st 5th 1st
219 BMX QSA QC Charlie THEBERGE
(CAN20050712)
8th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
522 BMX Rive-Sud QC Aleck VENNE DIOTTE
(CAN20050511)
1st-B 5th - 7 2nd 2nd 3rd
275 BMX CAP QC Aiden MORTON
(CAN20030804)
2nd-B 6th - 12 3rd 4th 5th
227 BMX QSA QC Christof POULIOT
(CAN20020112)
3rd-B 5th - 10 4th 4th 2nd
515 BMX QSA QC Leo PAQUET
(CAN20051005)
4th-B 6th - 10 1st 5th 4th
630 BMX Bromont QC Isaac GAUTHIER
(CAN20050105)
- - 14 3rd 6th 5th
252 BMX Shawi QC Anthony ROY
(CAN20021028)
- - 14 5th 3rd 6th
226 BMX Rive-Sud QC Mathys OUGIER
(CAN20020816)
- - 15 5th 6th 4th
216 BMX Montréal QC Emile LANDRY
(CAN20030727)
- - 16 6th 5th 5th
220 BMX QSA QC Maverick HAWEY
(CAN20050528)
- - 16 6th 4th 6th

Filles 9-10 ans (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
678 Crabtree BMX QC Charlie Rose GENEST
(CAN20080209)
1 4 1st 1st 1st 1st
918 BMX Rive-Sud QC Meane HEBERT
(CAN20080118)
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
180 BMX QSA QC Justine BEAUDOIN
(CAN20080625)
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
950 BMX Haut-Richelieu QC Sandrine FORTIN
(CAN20081016)
4 16 4th 4th 4th 4th
902 Cycle Max QC Arielle LACASSE
(CAN20090909)
5 20 5th 5th 5th 5th

Filles 11-12 ans (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
905 BMX Drummond QC Maripier FORTIN
(CAN20071002)
1st - 5 2nd 1st 2nd
906 BMX Drummond QC Kelly Anne GAMELIN
(CAN20060303)
2nd - 3 1st 1st 1st
915 BMX Rive-Sud QC Mercedes TANGUAY
(CAN20070104)
3rd - 10 3rd 3rd 4th
935 BMX Haut-Richelieu QC Victoria DUBE
(CAN20070809)
4th - 7 2nd 2nd 3rd
939 BMX Haut-Richelieu QC Noemy TREMBLAY
(CAN20060804)
5th - 4 1st 2nd 1st
12 BMX Rive-Sud QC Alexia VAILLANCOURT
(CAN20060410)
6th - 9 4th 3rd 2nd
28 BMX Rive-Sud QC Olivia VILLEMURE
(CAN20071128)
7th - 11 3rd 4th 4th
9135 BMX Beauport QC Iliana FIGUEROA BERNIER
(CAN20071219)
8th - 12 4th 5th 3rd
938 BMX Haut-Richelieu QC Marianne MYRE
(CAN20060725)
- 14 5th 4th 5th

Filles 13-14 ans (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
677 Crabtree BMX QC Mathilde BRISEBOIS
(CAN20040726)
1 4 1st 1st 1st 1st
W-92 BMX Haut-Richelieu QC Laurie LAFORGE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
904 BMX Drummond QC Marilou GAGNON
(CAN20040206)
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie RABY
(CAN20051007)
4 16 4th 4th 4th 4th
X-13 Cycle Max QC Celeste BIGRAS
(CAN20040119)
5 22 6th 6th 5th 5th
T-4 BMX Haut-Richelieu QC Maika RIENDEAU (BW15-16)
(CAN20030110)
6 22 5th 5th 6th 6th

Hommes 17+ (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
274 BMX CAP QC Olivier DION DOIRON
(CAN19870317)
1st - 3 1st 1st 1st
27 BMX QSA QC Isaac HAWEY
(CAN20000525)
2nd - 5 2nd 1st 2nd
C-2 BMX Drummond QC Alexandre CLOUTIER 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
99 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Robert PARE
(CAN19760519)
4th - 7 3rd 3rd 1st
204 BMX Drummond QC Jonathan DELORME
(CAN19800903)
5th - 7 3rd 2nd 2nd
265 BMX QSA QC Alain COOPER
(CAN19801231)
6th - 11 4th 3rd 4th
L-593 BMX QSA QC Gautier DERASPE
(CAN20011204)
7th - 13 4th 4th 5th
228 BMX Rive-Sud QC Philippe VILLEMURE
(CAN19821128)
8th - 13 5th 5th 3rd
243 BMX Montréal QC Martin LANDRY
(CAN19751108)
CR-B - 16 6th 4th 6th
10 BMX QSA QC Ismael TOUGAS CR-B - 16 1st CR:8 7th
197 BMX QSA QC Charles LAVOIE
(CAN20011002)
CR-B - 17 7th 6th 4th
259 BMX Haut-Richelieu QC Maxime ARCHAMBAULT
(CAN19830812)
CR-B - 17 5th 7th 5th
97 BMX Drummond QC Anthony MORIN
(CAN19970106)
- ## DNF:6 CR:8 DNS

Femmes 17+ (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne DEROME
(CAN19811113)
1 4 1st 1st 1st 1st
T-8 BMX Haut-Richelieu QC Valerie FREDETTE 2 9 2nd 3rd 2nd 2nd
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Isabelle LEMIEUX
(CAN19800206)
3 12 3rd 2nd 4th 3rd
802 Cycle Max QC Michelle LALANDE
(CAN19760226)
4 15 4th 4th 3rd 4th
801 Cycle Max QC Patricia BRIERE
(CAN19810327)
5 20 5th 5th 5th 5th

Cruiser hommes 17 + (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
67 BMX Drummond QC Dany MORIN
(CAN19680725)
1st - 4 1st 2nd 1st
150 BMX Beauport QC Vincent LAPOINTE
(CAN19810817)
2nd - 7 2nd 3rd 2nd
124 Crabtree BMX QC Jean LEMIRE
(CAN19780724)
3rd - 3 1st 1st 1st
168 Indépendant-BMX QC Luc OUELLETTE
(CAN19720703)
4th - 10 3rd 4th 3rd
146 BMX Haut-Richelieu QC Maxime GOUDREAU PARENT
(CAN19831116)
5th - 8 3rd 2nd 3rd
461 Crabtree BMX QC Eloic THERIAULT
(CAN20030906)
6th - 5 2nd 1st 2nd
106 Cycle Max QC Pierre Luc LACASSE
(CAN19801215)
7th - 13 4th 5th 4th
111 BMX Drummond QC Francis LALIBERTE
(CAN19860521)
8th - 12 5th 3rd 4th
123 BMX Rive-Sud QC Pascal FORTIN
(CAN19791227)
- 13 4th 4th 5th

Elite Hommes (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
600 BMX Bromont QC Edouard PROULX
(CAN20040321)
1st - 4 1st 2nd 1st
65 Indépendant-BMX QC Benjamin OUELLETTE
(CAN20001017)
2nd - 4 2nd 1st 1st
70 BMX QSA QC Riley MEYER CLEMENT
(CAN20000802)
3rd - 6 3rd 1st 2nd
106 BMX Pointe du Lac QC Thomas JODOIN
(CAN20030305)
4th - 10 1st 5th 4th
306 Indépendant-BMX QC Raphael OUELLET 5th - 11 5th 3rd 3rd
277 Crabtree BMX QC Edouard BRISEBOIS
(CAN20020317)
6th - 8 4th 2nd 2nd
242 BMX La Tuque QC Xavier DUCHESNEAU
(CAN20031213)
7th - 11 3rd 3rd 5th
227 BMX Rive-Sud QC Felix BEDARD
(CAN20030307)
8th - 9 2nd 4th 3rd
224 BMX QSA QC Xavier Nathan BEAUCAGE
(CAN20030329)
1st-B - 17 6th 6th 5th
223 BMX QSA QC Jason LACHANCE
(CAN20030515)
2nd-B - 19 7th 6th 6th
120 BMX Rive-Sud QC Vincent ROBILLARD
(CAN20030707)
3rd-B - 19 6th 7th 6th
15 BMX Rive-Sud QC Antoine BOILARD
(CAN20031029)
4th-B - 17 5th 5th 7th
460 Crabtree BMX QC Eloic THERIAULT
(CAN20030906)
5th-B - 12 4th 4th 4th

Top of Report