End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

Coupe Québec de BMX 2017

BMX EVENT MANAGER, Report Created 11/Sep/2017 10:04:38

Series Detailed, All Riders

Round 1: Coupe du Québec BMX 2017 #1
BMX Rive-Sud, 27 mai 2017

Round 2: Coupe du Québec BMX 2017 #2
BMX Shawi, 28 mai 2017

Round 3: Coupe du Québec BMX 2017 #3
BMX Rive-Sud, 3 juin 2017

Round 4: Coupe du Québec BMX 2017 #4
BMX Rive-Sud, 4 juin 2017

Round 5: Coupe du Québec BMX 2017 #5
BMX Vaudreuil-Soulanges, 17 Juin 2017

Round 6: Coupe du Québec BMX 2017 #6
BMX Vaudreuil-Soulanges, 18 Juin 2017

Round 7: Coupe du Québec BMX 2017 #7
Pointe-du-lac, 1 juillet 2017

Round 8: Coupe du Québec BMX 2017 #8
Pointe-du-lac, 2 juillet 2017

Round 9: Coupe du Québec BMX 2017 #9
Bromont 15 Juillet 2017

Round 10: Coupe du Québec BMX 2017 #10
Bromont 16 Juillet 2017

Round 11: Coupe du Québec BMX 2017 #11
Gatineau, 12 Aout 2017

Round 12: Coupe du Québec BMX 2017 #12
Gatineau, 13 Aout 2017

Round 13: Coupe du Québec BMX 2017 #13
La Tuque 19 aout 2017

Round 14: Coupe du Québec BMX 2017 #14
La Tuque 20 aout 2017

Round 15: Coupe du Québec BMX 2017 #15
Drummondville, 9 septembre 2017

Round 16: Coupe du Québec BMX 2017 #16
Drummondville, 10 septembre 2017

5-6 garcons 16 pouces 1 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Oscar IMBERNON
(CAN20110824)
BMX Bromont 120 120 - - 30 - - - 30 - 30 30 - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

5-6 filles 16 pouces 0 Riders.

5-6 ans garcons 44 Riders 44 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 William TOUPIN
(CAN20110226)
BMX Vaudreuil-Soulanges 296 403 30 30 30 26 30 30 25 28 28 28 30 30 - - 28 30
2 Hubert COUVRETTE
(CAN20110322)
LA FUSÉE
BMX Shawi 283 283 28 28 - - - - 28 30 30 30 - - 30 21 30 28
3 Edouard PRONOVOST
(CAN20110106)
Club Unknown 270 341 26 25 25 30 25 26 22 24 26 - 28 28 28 28 - -
4 Zachary GUEVREMONT
(CAN20110331)
BMX Vaudreuil-Soulanges 260 331 - - 28 25 28 28 24 23 24 25 25 - 25 25 25 26
5 Jake VALIQUETTE
(CAN20110603)
BMX La Tuque 255 388 24 24 24 23 26 24 21 22 19 26 26 26 26 26 26 25
6 William DELORME
(CAN20110131)
BMX Drummond 237 275 25 26 26 21 21 - 23 - 25 24 - - 24 19 22 19
7 Zackary DEBELLEFEUILLE
(CAN20120805)
BMX Vaudreuil-Soulanges 170 179 21 15 22 24 - - 17 13 13 13 - 23 - - 9 9
8 Zachary BÉDARD
(CAN20110210)
BMX QSA 152 152 - 23 - - - - 28 26 22 - - - 23 30 - -
9 Benjamin DIONNE
(CAN20120919)
BMX La Tuque 139 139 15 17 - - - - 11 1 - - 23 24 13 11 11 13
10 William ST PIERRE
(CAN20120615)
Mic mic
BMX Beauport 138 138 - - - - 19 23 - 15 - - - - 19 24 17 21
11 Theo JOYAL
(CAN20120707)
BMX Drummond 137 144 13 11 17 17 17 22 13 1 - 7 - - 11 9 1 5
12 Leo BOURASSA
(CAN20110324)
BMX Rive-Sud 119 119 - - 23 28 - - - - - 23 - - - - 21 24
13 Élie MIMEAULT
(CAN20120717)
Will à chaîne Provost
BMX La Tuque 108 108 17 - - - - - - 17 - - - - 17 23 19 15
14 Felix MEILLEUR
(CAN20110805)
Cycle Max 105 105 22 - - - - - - - 15 19 - - 21 15 13 -
15 Louka BARIL
(CAN20110627)
BMX CAP 100 100 - - - - - - 30 25 - - - - - 22 23 -
16 Jacob SAVARD
(CAN20120308)
BMX Beauport 98 98 - - - - - - 19 5 13 11 24 25 - - - 1
17 Nathan GEMME
(CAN20110524)
BMX Vaudreuil Soulanges 93 93 - - - - 23 25 - - 23 22 - - - - - -
18 Scott LAPOINTE
(CAN20110424)
BMX Beauport 85 85 19 19 13 - - - - 7 - 5 - - 9 13 - -
19 Reno LAFONTAINE
(CAN20121004)
Club Unknown 82 82 23 21 19 19 - - - - - - - - - - - -
20 Derrek PETTIGREW
(CAN20110202)
BMX Sherbrooke 79 79 - - - - - - - 21 - 17 - - - - 24 17
21 Arnaud ROY
(CAN20110311)
BMX Vaudreuil-Soulanges 59 59 11 13 - - 15 - 15 - - - - - - - 5 -
22 Victor OUELLET MEUNIER
(CAN20110608)
Vicky boy
BMX Sherbrooke 54 54 - 22 - - - - - - 17 15 - - - - - -
23 Emyl BEAUREGARD
(CAN20111019)
Crabtree BMX 50 50 - - 21 - 22 - - - - - - - - - 7 -
24 Henri FORTIER
(CAN20110121)
BMX Sherbrooke 47 47 - - - - - - - - 21 - - - - - 15 11
25 Anthony MARTEL
(CAN20110324)
BMX Crabtree 43 43 - - - 22 - 21 - - - - - - - - - -
=26 Elliot DIONNE
(CAN20110305)
BMX Vaudreuil Soulanges 32 32 - - - - 13 - - - - - 19 - - - - -
=26 Felix BERUBE
(CAN20111011)
BMX La Tuque 32 32 - - - - - - - - - - - - 15 17 - -
28 Mason PRATA
(CAN20110309)
Club Unknown 24 24 - - - - 24 - - - - - - - - - - -
29 Oscar IMBERNON
(CAN20110824)
BMX Bromont 23 23 - - - - - - - - - - - - - - - 23
=30 Nathan DESAULNIERS
(CAN20110701)
BMX Gatineau 22 22 - - - - - - - - - - 22 - - - - -
=30 Olivier BEAULIEU
(CAN20110620)
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
BMX La Tuque 22 22 - - - - - - - - - - - - 22 0 - -
=30 Victor OUELLET MEUNIER
(CAN20110606)
BMX Sherbrooke 22 22 - - - - - - - - - - - - - - - 22
33 Felix MONTPLAISIR
(CAN20110112)
BMX Bromont 22 22 - - - - - - - - 13 9 - - - - - -
=34 Anthony DUVAL Indépendant-BMX 21 21 - - - - - - - - - 21 - - - - - -
=34 Oscar GLADISH
(CAN20121026)
BMX Gatineau 21 21 - - - - - - - - - - 21 - - - - -
36 Edouard VERMEIRE
(CAN20110925)
BMX Pointe-du-Lac 19 19 - - - - - - - 19 - - - - - - - -
=37 Yoan TOUSIGNANT
(CAN20120418)
BMX Drummond 15 15 - - 15 - - - - - - - - - - - - -
=37 Jeremy ST-CYR
(CAN20111105)
Club Unknown 15 15 - - - 15 - - - - - - - - - - - -
=39 Mathis LAHAYE
(CAN20110109)
BMX Rive-Sud 13 13 - - 13 - - - - - - - - - - - - -
=39 Xavier LEFEBVRE-AUBUT Club Unknown 13 13 - - 13 - - - - - - - - - - - - -
41 Mathis MILOT
(CAN20110205)
BMX Cap 11 11 - - - - - - - 11 - - - - - - - -
42 Mathys TREPANIER
(CAN20110107)
BMX CAP 10 10 - - - - - - - 9 - - - - - - 1 -
=43 Ludovic ROUX
(CAN20110907)
BMX Drummond 9 9 - - - - - - - 1 - 1 - - - - - 7
=43 Éliott ROCHETTE
(CAN20120906)
Crabtree BMX 9 9 - - - - - - - - - 1 - - - 7 1 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

5-6 ans filles 11 Riders 11 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Emma Raphaëlle TRAHAN
(CAN20111010)
BMX Vaudreuil-Soulanges 300 420 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 - - 30 30
2 Camille BRUNET
(CAN20111003)
BMX Haut-Richelieu 284 340 - - 28 28 28 - 28 28 28 28 28 28 30 30 - 28
3 Josephine VILLEMURE
(CAN20110518)
Pina Colada
BMX Rive-Sud 266 291 - - 25 26 - - 26 - 26 26 26 26 28 28 28 26
4 Samie BILODEAU
(CAN20110903)
BMX La Tuque 256 256 26 28 - - 25 25 25 26 25 25 - - 26 25 - -
5 Chloe BOUCHARD
(CAN20110315)
BMX QSA 250 250 28 25 24 24 26 28 24 24 - - - - - - 24 23
6 Leanne COTÉ BMX Gatineau 248 271 - - 23 - 24 24 - - 24 24 25 25 25 26 26 25
7 Ellie BOUCHARD
(CAN20110315)
BMX QSA 245 245 25 26 26 25 22 26 23 23 - - - - - - 25 24
8 Anna DONALDSON
(CAN20120803)
Cycle Max 92 92 - - - - - - - - - - - - 24 23 23 22
9 Iris BASSOUSSI
(CAN20110711)
Indépendant-BMX 70 70 - - - 23 - - - - 23 - - - - 24 - -
10 Josephine VILLEMURE
(CAN20110518)
BMX Rive-Sud 25 25 - - - - - - - 25 - - - - - - - -
11 Joliane LALONDE BMX Vaudreuil Soulanges 23 23 - - - - 23 - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

7-8 ans filles 17 Riders 17 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Laurence BELLEMARE
(CAN20090330)
BMX Pointe du Lac 300 466 30 30 30 28 30 30 30 30 30 28 28 26 30 28 28 30
2 Arielle LACASSE
(CAN20090909)
La Gazelle
Cycle Max 290 343 - - - 30 28 - 25 28 28 30 30 28 28 30 30 28
3 Emilie LESSARD
(CAN20090329)
BMX QSA 263 359 21 26 28 25 26 26 28 26 26 25 26 25 - - 25 26
4 Florence DE CARUFEL
(CAN20100923)
BMX Pointe du Lac 256 256 28 28 - 26 24 28 26 24 25 22 - - - 25 - -
5 Chloe BERNARD
(CAN20100723)
BMX Rive-Sud 247 387 24 24 24 23 23 25 24 25 22 24 25 24 25 26 24 25
6 Marine LAFLEUR
(CAN20090917)
BMX QSA 240 286 23 25 25 24 - - 23 23 23 23 - - 26 24 23 24
7 Daphne DUPUY
(CAN20091007)
BMX Vaudreuil-Soulanges 179 179 25 - 26 - 25 - - - 21 26 - 30 - - 26 -
8 Megane MONTPLAISIR
(CAN20101014)
BMX Bromont 64 64 26 - - - - - - - 17 21 - - - - - -
9 Sofia LALIBERTE
(CAN20100512)
BMX Rive-Sud 45 45 - - 23 - - 22 - - - - - - - - - -
10 Bella ETHIER
(CAN20100731)
Club Unknown 42 42 - - - - - 23 - - 19 - - - - - - -
11 Ariane GOVINDAN BERNATCHEZ
(CAN20100724)
BMX Cap 41 41 - - - - - 24 - - - 17 - - - - - -
=12 Ellie MCMASTER BMX Bromont 24 24 - - - - - - - - 24 - - - - - - -
=12 Lydia Rose LAVOIE
(CAN20100414)
BMX Gatineau 24 24 - - - - - - - - - - 24 - - - - -
=14 Nellie GLADISH
(CAN20101210)
BMX Gatineau 23 23 - - - - - - - - - - 23 - - - - -
=14 Lorianne MOLLOY BMX Gatineau 23 23 - - - - - - - - - - - 23 - - - -
16 Julie-Charlotte BÉGIN-HANNECART
(CAN20100701)
BMX Shawi 22 22 22 - - - - - - - - - - - - - - -
17 Anna-Eve LAVOIE
(CAN20170605)
BMX QSA 19 19 - - - - - - - - - 19 - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

7 ans garcons 47 Riders 47 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Maxime GAUDET
(CAN20100323)
BMX Pointe du Lac 287 287 - 30 30 30 30 30 30 30 21 30 - - - 26 - -
2 Theo BEDARD
(CAN20100729)
BMX QSA 278 417 30 28 26 26 25 28 24 19 24 23 30 28 28 24 28 26
3 Derreck SENNEVILLE
(CAN20100118)
BMX Pointe du Lac 266 340 - 25 28 28 26 26 25 26 26 25 - - 26 25 24 30
4 Méo HÉBERT
(CAN20100222)
Meo Manual
BMX Rive-Sud 261 342 28 26 24 22 28 25 28 23 19 19 - - 25 21 26 28
5 Mavrick OUELLETTE
(CAN20100604)
BMX La Tuque 245 262 25 - - - - - 22 25 28 26 23 30 17 28 19 19
6 Isaak DONALDSON
(CAN20100926)
Cycle Max 238 331 24 19 25 21 21 - 19 24 23 22 28 25 24 22 17 17
7 Santiago FIGUEROA BERNIER
(CAN20101203)
vélo station
BMX Beauport 229 273 23 11 22 25 22 23 - - 13 7 25 24 19 23 13 23
8 Noah MARTINEAU
(CAN20100907)
BMX Vaudreuil-Soulanges 228 245 22 23 23 - 24 24 - - 17 21 21 26 - - 22 22
9 Charles DIONNE
(CAN20101021)
BMX La Tuque 209 209 17 17 - - - - 15 21 - - 26 23 21 19 25 25
10 Vincent BOUTET
(CAN20100610)
Vince
Club Unknown 202 202 - - - - - - 26 28 30 28 - - 30 30 30 -
11 Lucas CUNAT-MILLOTTE
(CAN20100414)
BMX Rive-Sud 183 195 19 15 - 24 19 19 - 17 15 11 19 21 - - 1 15
12 Jacob POUDRIER
(CAN20100404)
BMX Drummond 161 172 11 21 17 - 15 15 21 9 1 15 - - 22 11 1 13
13 Justin LAFLEUR
(CAN20101011)
BMX Vaudreuil-Soulanges 155 155 - - 21 - 17 22 - - 11 17 - 22 - - 21 24
14 Majorick LACOSTE
(CAN20100329)
BMX Vaudreuil-Soulanges 118 119 15 7 19 - 13 21 13 - 5 - - - 11 13 1 1
15 Jessy ST PIERRE
(CAN20100420)
BMX Vaudreuil-Soulanges 111 111 13 22 - - 23 17 - - - - - - - - 15 21
16 Austin BOGAN
(CAN20100716)
Cycle Max 102 102 9 5 7 19 11 - 11 7 - 13 - - 13 7 - -
17 Mathis PELLETIER
(CAN20100219)
BMX La Tuque 98 98 - - - - - - 23 15 - - 24 - 15 5 9 7
18 Liam CHAMPAGNE
(CAN20100311)
BMX QSA 97 97 - - 5 23 11 13 9 11 - - - - 9 15 - 1
19 Alex O'SHAUGHNESSY
(CAN20101116)
BMX Bromont 72 72 - - - - - - - - 25 24 - - - - 23 -
20 Etienne GAGNON DERY
(CAN20100319)
BMX Shawi 58 58 - 24 - - - - - - - - - - 23 - 11 -
21 Renaud BOURCIER Crabtree BMX 53 53 - - - - - - - - - 9 17 17 9 - 1 -
22 William CODERE
(CAN20100411)
BMX Bromont 42 42 - - 15 - - - - - 22 5 - - - - - -
23 Damien TESSIER
(CAN20100107)
BMX Gatineau 41 41 - - - - - - - - - - 22 19 - - - -
24 Eliott RIVEST
(CAN20101227)
BMX Crabtree 36 36 21 1 - - - - - 13 1 - - - - - - -
=25 Cedrik GODIN
(CAN20101115)
BMX Rive-Sud 31 31 1 1 - 17 - - 7 5 - - - - - - - -
=25 Raphael BUREAU
(CAN20100613)
BMX Beauport 31 31 - - 1 - - - - - 9 - - - - 9 7 5
27 Zack COTE
(CAN20101122)
BMX QSA 28 28 5 13 - - - - - - - - - - - - 1 9
28 William BLANCHETTE
(CAN20100202)
BMX Pointe du Lac 26 26 26 - - - - - - - - - - - - - - -
29 Jacob BROUSSEAU
(CAN20101209)
BMX Beauport 22 22 - - - - - - - 22 - - - - - - - -
=30 Thomas POTVIN
(CAN20100830)
BMX Shawi 17 17 - - - - - - 17 - - - - - - - - -
=30 Guillaume MALTAIS
(CAN20100810)
BMX QSA 17 17 - - - - - - - - - - - - - 17 - -
32 Lorik GRÉAUX
(CAN20101120)
BMX Rive-Sud 16 16 - - 1 15 - - - - - - - - - - - -
33 Felix BYARELLE
(CAN20100213)
BMX Rive-Sud 15 15 - - 15 - - - - - - - - - - - - -
34 Raphael JOYAL
(CAN20100415)
BMX Drummond 12 12 - - - - - - - - - - - - - - 1 11
35 Olivier TOUSIGNANT
(CAN20100304)
BMX Drummond 11 11 - - 11 - - - - - - - - - - - - -
=36 Robin VIVIER
(CAN20100429)
BMX Shawi 9 9 - 9 - - - - - - - - - - - - - -
=36 Louis GRENIER
(CAN20100723)
BMX Rive-Sud 9 9 - - 9 - - - - - - - - - - - - -
=36 Felix MCLELLAND
(CAN20100620)
BMX La Tuque 9 9 - - - - - - - - - - - - 9 - - -
=39 Olivier BROCHU
(CAN20100106)
BMX QSA 7 7 7 - - - - - - - - - - - - - - -
=39 Theo BONNEVILLE
(CAN20101015)
BMX Bromont 7 7 - - - - - - - - 7 - - - - - - -
41 Nicolas BALTAZAR
(CAN20100414)
Cycle Max 5 5 - - - - - - - - - - - - - - 5 -
=42 Nicolas GIRARD
(CAN20101003)
BMX Shawi 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=42 Cyril COUPAL
(CAN20101230)
BMX Bromont 1 1 - - - - - - - - 1 - - - - - - -
=42 Benjamin PEREZ RUIZ
(CAN20101016)
BMX QSA 1 1 - - - - - - - - 1 - - - - - - -
=42 Xavier MONDOR
(CAN20100520)
BMX Montreal 1 1 - - - - - - - - - 1 - - - - - -
=42 Liam CHAMPAGNE
(CAN20101103)
BMX QSA 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -
=42 Zakary POIRIER
(CAN20101031)
Cycle Max 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

8 ans garcons 50 Riders 50 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Xavier LEFEBVRE
(CAN20090426)
Zazou
Club Unknown 286 428 30 28 30 22 28 26 25 30 30 21 26 23 26 28 30 25
2 Xavier LEMIRE
(CAN20090206)
Crabtree BMX 282 406 26 30 25 28 17 21 30 28 15 22 25 25 30 30 24 30
3 Loic O' CONNOR
(CAN20090616)
Cycle Max 256 390 22 23 24 26 26 25 26 22 25 26 24 26 28 24 19 24
4 Jacob TRAHAN
(CAN20090115)
BMX Vaudreuil-Soulanges 254 322 24 19 23 24 15 24 17 17 26 25 28 28 - - 26 26
5 Renaud JOYAL
(CAN20090323)
BMX Drummond 249 249 28 26 26 30 19 30 19 24 23 24 - - 0 - - -
6 Simon LEMIEUX LATULIPPE
(CAN20090217)
BMX Gatineau 243 243 - - - - 30 - 1 25 24 30 30 30 - 17 28 28
7 Edouard DELORME
(CAN20090126)
BMX Drummond 237 271 7 22 28 21 25 28 1 21 7 19 - - 23 22 25 22
8 Alexy DUBE
6D Helmets
BMX Beauport 227 251 - - 21 25 5 19 23 26 19 23 - - 25 25 21 19
9 Xavier GIROUX
(CAN20090719)
BMX Montréal 223 285 19 - 19 19 23 15 28 13 17 28 23 24 21 19 - 17
10 Joseph BELLEFEUILLE-COSSETTE
(CAN20090918)
BMX QSA 207 208 25 25 - - 24 23 25 1 1 - - - 19 21 23 21
11 Charles Edouard MALTAIS
(CAN20090602)
BMX QSA 200 205 21 24 - - 7 17 21 15 5 - - - 24 26 22 23
12 Albert BOUCHARD
(CAN20090608)
BMX QSA 154 154 23 13 7 23 22 22 13 9 - - - - - - 15 7
13 Elliot GUEVREMONT
(CAN20090810)
BMX Vaudreuil-Soulanges 147 162 - - 15 9 21 11 7 11 22 7 21 - 15 9 1 13
14 Zack FORTIN
(CAN20090317)
Zaze
BMX Rive-Sud 140 143 13 21 1 15 11 13 11 1 21 15 - - 9 - 1 11
15 Philippe RHEAUME
(CAN20090704)
BMX QSA 112 121 7 15 9 7 1 7 1 5 1 1 19 21 13 5 - 9
16 Matheo BELAND
(CAN20090928)
BMX Rive-Sud 110 116 1 17 22 1 9 1 7 7 1 1 17 22 7 1 1 1
17 Mathis BRAY
(CAN20090416)
BMX Vaudreuil Soulanges 82 82 9 11 13 11 13 9 1 1 1 13 - - - - - -
18 Damien ARCHAMBAULT
(CAN20090308)
BMX Haut-Richelieu 80 81 - - - 1 1 5 11 1 - - 13 19 5 11 9 5
19 Liam GUILLEMETTE
(CAN20091015)
BMX QSA 78 81 - - 11 5 1 1 1 1 1 17 15 15 11 - 1 1
20 Zachary MEILLEUR
(CAN20090105)
Cycle Max 69 69 11 - - - - - - - 1 9 - - 22 13 13 -
21 Raphael LAROCHE
(CAN20090703)
BMX Bromont 68 68 - - - 13 - - 1 19 28 - - - - - 7 -
22 Alex BÉDARD
(CAN20090706)
BMX QSA 68 68 - 9 - - - - 15 1 11 - - - 17 15 - -
23 Nataniel BARIL
(CAN20090212)
BMX CAP 63 63 - - - - - - - 23 - - - - - 23 17 -
24 Ludovic LAFONTAINE
(CAN20090627)
BMX Gatineau 56 56 15 7 17 17 - - - - - - - - - - - -
25 Aldéric OUELLET MEUNIER
(CAN20091224)
Flash boy
BMX Sherbrooke 44 44 - 5 - - - - - - 13 11 - - - - - 15
26 Kayrim MOHAMED
(CAN20090905)
BMX Gatineau 39 39 - - - - - - - - - - 22 17 - - - -
27 Nataniel BARIL
(CAN20090212)
BMX Cap 23 23 - - - - - - 23 - - - - - - - - -
=28 Manix LEMAY
(CAN20090906)
BMX Gatineau 22 22 - - - - - - - - - - 13 9 - - - -
=28 Mael MONDERIE
(CAN20091213)
BMX Gatineau 22 22 - - - - - - - - - - 9 13 - - - -
30 Alexis BOURGEOIS
(CAN20090824)
Crabtree BMX 17 17 17 - - - - - - - - - - - - - - -
31 Zachary LEPAGE
(CAN20090418)
Cycle Max 15 15 1 - - - - - - - 1 5 - - 1 7 - -
32 Nathan LÉPINE
(CAN20090122)
Crabtree BMX 13 13 - - - - - - - - 1 - - - - - 11 1
33 Tristan DERY
(CAN20090805)
BMX Gatineau 11 11 - - - - - - - - - - - 11 - - - -
34 Matis ROBERGE BMX Bromont 9 9 - - - - - - - - 9 - - - - - - -
35 Jean Simon MARCOUILLER
(CAN20090927)
Cycle Max 8 8 1 1 1 - - - - 1 - 1 - - 1 1 1 -
36 Eloi VEILLETTE
(CAN20090123)
BMX Drummond 7 7 - - - - - - - - - - - - - - 7 -
=37 Theotim BEDARD
(CAN20090307)
BMX Rive-Sud 6 6 - - 5 1 - - - - - - - - - - - -
=37 Renaud BEUCLER
(CAN20090122)
BMX La Tuque 6 6 - - - - - - 1 1 - - - - 1 1 1 1
=39 Louis Simon BARSALOU
(CAN20090305)
Cycle Max 2 2 - - - 1 1 - - - - - - - - - - -
=39 Antoine TREPANIER
(CAN20091127)
BMX CAP 2 2 - - - - - - - 1 - - - - - - 1 -
=39 Charles-Olivier RAYMOND
(CAN20090901)
BMX Sherbrooke 2 2 - - - - - - - - - - - - - - 1 1
=42 Louis-Gabriel BÉGIN-HANNECART
(CAN20090101)
BMX Shawi 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=42 Felix LEFEBVRE-AUBUT Club Unknown 1 1 - - 1 - - - - - - - - - - - - -
=42 Mathieu HENEAULT
(CAN20090708)
BMX Rive-Sud 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=42 Alec PHANEUF
(CAN20091230)
BMX Rive-Sud 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=42 Guillaume ST GELAIS
(CAN20090429)
Club Unknown 1 1 - - - - 1 - - - - - - - - - - -
=42 Thomas MILOT
(CAN20090629)
BMX Cap 1 1 - - - - - - - 1 - - - - - - - -
=42 Arnaud SÉGUIN
(CAN20090916)
BMX Sherbrooke 1 1 - - - - - - - - 1 - - - - - - -
=42 Samuel BERTRAND
(CAN20090213)
BMX Drummond 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -
=42 Jacob LALIBERTE
(CAN20090623)
BMX Drummond 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Atome sport (9-10) 82 Riders 82 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Thomas FORTIN
(CAN20070331)
Tom
BMX Rive-Sud 277 346 28 28 28 26 26 5 30 28 21 19 - - 24 30 28 25
2 Alexis LACASSE
(CAN20070925)
Crazy
Cycle Max 274 363 - - 23 24 24 28 30 22 22 30 26 26 30 28 22 28
3 Charles RABY
(CAN20071121)
Boutique Bicycle Brisé
BMX Vaudreuil-Soulanges 272 340 21 30 7 1 28 30 30 26 1 24 28 25 19 19 25 26
4 Louka BELAND
(CAN20071231)
BMX Rive-Sud 257 365 26 21 19 28 25 26 24 30 26 1 24 23 25 21 23 23
5 Diego LAFLEUR
(CAN20071020)
BMX QSA 254 335 22 24 26 23 17 23 24 19 28 25 - - 28 26 26 24
6 Elliot TRAHAN
(CAN20070925)
BMX Vaudreuil-Soulanges 249 289 30 26 17 25 22 25 21 25 24 1 30 21 - - 21 1
7 Mathis BRUNET
(CAN20070126)
BMX Haut-Richelieu 243 309 - - 13 15 23 19 19 24 25 28 23 24 26 24 24 22
8 Mathys AUGER
(CAN20070606)
BMX Sherbrooke 236 322 1 25 25 19 21 21 24 21 15 23 25 28 22 22 17 13
9 Adam RÉMILLARD
(CAN20081014)
tiger (surnom)
BMX Bromont 195 213 - - 15 21 15 17 9 23 30 21 - - 17 25 11 9
10 Raphael PELADEAU
(CAN20080814)
BMX Vaudreuil-Soulanges 189 189 19 23 1 22 19 22 - - 19 26 - - - - 19 19
11 Edouard GOSSELIN
(CAN20070107)
BMX Rive-Sud 180 180 - - 30 30 30 0 - - - - - 30 - - 30 30
12 Benjamin LAPRAIRIE
(CAN20081017)
Club Unknown 159 205 15 19 9 7 9 24 5 11 9 7 21 15 11 13 9 21
13 Alexandre TOUPIN
(CAN20080609)
BMX Vaudreuil-Soulanges 129 133 13 13 1 5 13 15 1 1 1 1 22 17 - - 13 17
14 Justin DEMERS
(CAN20070627)
BMX QSA 107 111 11 15 22 1 1 13 11 1 11 1 - - 1 15 1 7
15 Felix Antoine TREMBLAY
(CAN20070820)
COCO
BMX QSA 104 104 17 17 21 13 - - - - 1 17 - - 1 9 7 1
16 Robin COUVRETTE
(CAN20080830)
BMX Shawi 98 98 25 9 - - - - 13 1 1 11 - - 13 23 1 1
17 Olivier LEFEBVRE
(CAN20070101)
BMX Rive-Sud 84 90 5 1 1 1 1 11 1 13 1 13 19 13 7 1 1 1
18 Rafael DI COLA
(CAN20070501)
BMX Gatineau 83 84 1 7 - 1 - 1 1 1 13 22 17 19 - - 1 -
19 Simon TANGUAY
(CAN20080126)
Indépendant-BMX 66 66 - - 24 - 5 - - - 0 - - 22 - - - 15
20 Eliot BLANCHETTE
(CAN20071012)
BMX Pointe du Lac 46 46 24 22 - - - - - - - - - - - - - -
21 Jeremy THEORET
(CAN20080521)
BMX Vaudreuil-Soulanges 40 43 1 1 1 1 1 1 1 - 1 - - 11 21 1 1 1
22 Leo BOUCHARD
(CAN20080326)
BMX QSA 40 40 1 1 7 1 11 1 1 15 - - - - - - 1 1
23 Gabriel LAURIN
(CAN20080325)
BMX Vaudreuil Soulanges 39 39 - - 1 1 1 1 7 9 1 9 0 9 - - - -
24 Julien BILODEAU BMX Pointe du Lac 37 37 - - 1 1 1 1 15 17 - - - - - 1 - -
25 Antoine HAMEL
(CAN20081217)
BMX Gatineau 35 35 - - - - 1 - - - 1 1 15 1 5 11 - -
26 Alex LAROCHE
(CAN20080601)
BMX Bromont 32 32 - - - 1 - - 25 - 5 - - - - - 1 -
27 Louis Gabriel BOUTET
(CAN20080422)
BMX QSA 32 32 - - 1 - - - 1 1 - - - - 23 1 5 -
=28 Jeremy POUDRIER
(CAN20080827)
BMX Drummond 30 33 7 1 1 - 1 9 1 1 1 1 - - 1 7 1 1
=28 Vincent BROCHET
(CAN20080918)
Cycle Max 30 34 1 1 1 1 7 1 1 1 1 15 - - 1 1 1 1
30 Ryan PELLERIN
(CAN20080527)
BMX Shawi 28 28 - 11 - 17 - - - - - 0 - - - - - -
31 Steven VACHON
(CAN20080602)
BMX La Tuque 26 26 - - - - - - - - - - - - 9 17 - -
32 Nathan THERRIEN
(CAN20071122)
BMX Beauport 25 25 9 - - - - - - - - - - - 15 - 1 -
33 Xavier ROY
(CAN20081124)
BMX Beauport 24 24 - - - - - - - - 23 - - - - - - 1
34 William PROVOST
(CAN20080806)
Cycle Max 23 23 23 - - - - - - - - - - - - - - -
=35 Mathieu COTÉ BMX Gatineau 22 23 - - 1 - 1 1 - - 1 1 13 1 1 1 1 1
=35 Mathis BEAULAC
(CAN20080229)
BMX Pointe-du-Lac 22 22 - - - - - - 17 5 - - - - - - - -
=35 Jeremy PAGE
(CAN20070630)
BMX Shawi 22 22 - - - - - - - - - - - - 1 1 15 5
38 Elliot IMBERNON
(CAN20080605)
BMX Bromont 20 20 - - 1 - - - 1 - 17 1 - - - - - -
39 Ludovic LALIBERTE
(CAN20080911)
BMX Rive-Sud 18 18 - - 11 - - 7 - - - - - - - - - -
=40 Eliott VACHON
(CAN20070522)
BMX QSA 16 16 1 1 - - - - - - - - 11 1 - - 1 1
=40 Deryck BOIVIN
(CAN20070425)
BMX Haut-Richelieu 16 16 - - - 11 - - - - - - 5 - - - - -
42 Joseph O'HARA
(CAN20071211)
Cycle Max 14 14 1 7 - - 1 1 1 1 1 1 - - - - - -
43 Emile DUPUY
(CAN20070127)
BMX Vaudreuil-Soulanges 13 13 1 - 1 - 1 - - - 7 1 - 1 - - 1 -
=44 Alexis LEPAGE
(CAN20080225)
Cycle Max 12 12 - - - - - - - - 1 5 - - 1 5 - -
=44 Zack VAILLANCOURT
(CAN20081114)
BMX Rive-Sud 12 12 - - - - - - - - - 1 9 1 - 1 - -
=44 Isaac PERREAULT
(CAN20071004)
BMX Drummond 12 12 - - - - - - - - - - - - - - 1 11
=47 Thomas POIRIER
(CAN20080613)
BMX Bromont 10 13 - 1 1 1 1 - 1 - 1 1 1 1 1 1 1 1
=47 Noah DIONNE
(CAN20080816)
BMX Vaudreuil-Soulanges 10 10 - - - - 1 1 - - - - 1 7 - - 0 -
49 Rémi BOISSELLE
(CAN20070811)
BMX Rive-Sud 9 9 - - - 9 - - - - - - - - - - - -
50 Alexis COOPER
(CAN20070227)
BMX Drummond 8 8 - - - - - - - - - - 7 1 - - - -
=51 Noah ETHIER
(CAN20080508)
BMX Vaudreuil Soulanges 7 7 1 1 1 1 1 1 - - 1 - - - - - - -
=51 James LAPOINTE
(CAN20081101)
BMX Beauport 7 7 1 1 1 - - - - 1 - 1 - - 1 1 - -
=51 Theo PROVENCHER
(CAN20080703)
BMX La Tuque 7 7 - 1 - 1 1 - - 1 - - - - 1 1 - 1
=51 Alex LAROCHE
(CAN20080106)
BMX Bromont 7 7 - - - - - - - 7 - - - - - - - -
55 Christopher COOPER
(CAN20071214)
La Meute 6 6 1 1 - - - - - - 1 1 - - - - 1 1
56 Charles HOUDE
(CAN20070126)
BMX Gatineau 5 5 - - - - - - - - - - - 5 - - - -
=57 Olivier MONTPLAISIR
(CAN20071120)
BMX Bromont 3 3 1 - - - - - - - 1 1 - - - - - -
=57 Maxence GIROUX
(CAN20080925)
BMX Rive-Sud 3 3 - - 1 1 1 - - - - - - - - - - -
=57 Kiliam GRÉAUX
(CAN20080918)
BMX Rive-Sud 3 3 - - 1 1 - - - - 1 - - - - - - -
=57 Jesse LATULIPPE
(CAN20070726)
BMX Beauport 3 3 - - - - - - 1 - - - - - - - 1 1
=57 Jordon ROUX
(CAN20070729)
BMX Beauport 3 3 - - - - - - - - 1 1 - - - - 1 -
=57 Kiliam GREAUX
(CAN20080918)
BMX Rive-Sud 3 3 - - - - - - - - - 1 - - - - 1 1
=63 Mathieu LEVEILLÉ BMX Rive-Sud 2 2 - - 1 1 - - - - - - - - - - - -
=63 Malik OUELLETTE Indépendant-BMX 2 2 - - 1 1 - - - - - - - - - - - -
=63 Jasmin JOYAL
(CAN20071031)
BMX Drummond 2 2 - - - - - - - - - - - - - - 1 1
=66 Raphael BONNIER
(CAN20080225)
BMX Shawi 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=66 Elie DESCHENES
(CAN20080612)
BMX Shawi 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=66 Liam DEZIEL
(CAN20070703)
BMX Shawi 1 1 - 1 - - - - - - - - - - - - - -
=66 Eloi VIVIER
(CAN20080525)
BMX Shawi 1 1 - 1 - - - - - - - - - - - - - -
=66 Anthony DUMAS GAUVIN
(CAN20070524)
BMX Rive-Sud 1 1 - - 1 - - - - - - - - - - - - -
=66 Félix PAUL BMX Rive-Sud 1 1 - - 1 - - - - - - - - - - - - -
=66 Derek GAGNON
(CAN20070127)
BMX Rive-Sud 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=66 Thomas SAVARD
(CAN20070325)
BMX Rive-Sud 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=66 Olivier CHARTRAND
(CAN20080117)
Club Unknown 1 1 - - - - 1 - - - - - - - - - - -
=66 Alexis MAHER
(CAN20070918)
BMX Pointe-du-Lac 1 1 - - - - - - - 1 - - - - - - - -
=66 Pierre Olivier DESJARDINS
(CAN20081128)
BMX Crabtree 1 1 - - - - - - - - 1 - - - - - - -
=66 Maxence BELHUMEUR
(CAN20071001)
BMX Bromont 1 1 - - - - - - - - - 1 - - - - - -
=66 Leon BOLDUC
(CAN20070916)
BMX Gatineau 1 1 - - - - - - - - - - 1 - - - - -
=66 Benjamin THOMASSIN Indépendant-BMX 1 1 - - - - - - - - - - 1 - - - - -
=66 Siobhan PATTERSON
(CAN20080316)
BMX Gatineau 1 1 - - - - - - - - - - - 1 - - - -
=66 Tomy PELLETIER
(CAN20081009)
BMX La Tuque 1 1 - - - - - - - - - - - - 1 - - -
=66 Preston THIBEAULT
(CAN20071224)
BMX CAP 1 1 - - - - - - - - - - - - 1 - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Pee-wee sport (11-12) 56 Riders 56 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Isaac GAUTHIER
(CAN20050105)
BMX Bromont 281 281 26 21 - - - 28 30 - 30 30 28 28 - - 30 30
2 Mathieu MONGRAIN
(CAN20050923)
BMX Shawi 281 373 30 30 28 28 30 21 30 5 7 19 21 23 28 26 28 19
3 Nathan CHARBONNEAU
(CAN20051018)
BMX Vaudreuil-Soulanges 262 338 19 19 - - 21 25 24 30 28 28 24 22 26 30 25 17
4 Maverick HAWEY
(CAN20050428)
BMX QSA 257 301 1 28 25 - 26 30 22 28 25 21 - - 24 22 23 26
5 Charlie THÉBERGE
(CAN20051207)
BMX QSA 250 338 15 - 23 24 25 26 24 25 24 15 26 25 25 11 26 24
6 Zackary BRUNET
(CAN20050906)
BMX Haut-Richelieu 244 310 - - 21 21 15 13 25 24 19 25 25 19 30 28 22 23
7 Remi LEMIEUX
(CAN20050426)
BMX Bromont 241 317 25 17 22 25 23 22 26 23 23 26 22 26 - - 15 22
8 Jacob LEPINE
(CAN20050915)
BMX Bromont 219 267 22 24 - 19 19 23 15 19 26 23 23 7 15 21 - 11
9 Joseph LAGUEUX
(CAN20061118)
honda charlevoix
BMX QSA 189 219 23 22 7 1 13 17 9 21 1 13 11 1 22 24 13 21
10 Noah CHALIFOUX
(CAN20050914)
BMX Rive-Sud 184 184 28 - 26 26 28 - - - - - - 24 - - 24 28
11 Felix SANFACON THERIAULT
(CAN20050203)
BMX Vaudreuil-Soulanges 174 190 1 5 11 23 24 24 - 15 - 1 13 15 9 19 17 13
12 Gabriel PERRON
(CAN20050228)
BMX Rive-Sud 173 173 13 23 - - 22 19 - - 17 17 - - 23 25 5 9
13 Jeremie COTÉ BMX Gatineau 168 169 - - 17 - 17 1 - - 5 9 30 30 21 23 1 15
14 Olivier NASH
(CAN20060609)
Cycle Max 154 154 11 26 0 22 - - 22 - 13 24 19 17 - - - -
15 Anthony C. GAGNON
(CAN20060902)
pieces d autos fernand begin
BMX QSA 154 181 5 25 15 15 5 15 13 11 - 1 17 11 17 15 9 7
16 Joshua BERLINGUETTE
(CAN20050830)
Cycle Max 120 120 17 15 - - - - - - 1 1 15 9 19 17 1 25
17 Emile LACHARITE
(CAN20050316)
BMX Drummond 81 81 - 1 19 17 - - 7 9 1 5 - - - - 21 1
18 Alexandre GAUDET
(CAN20060424)
BMX Pointe du Lac 76 76 - 9 1 - 1 5 19 26 1 7 - - - 7 - -
19 Noah Xavier ROUSSEAU
(CAN20051121)
Crabtree BMX 74 74 7 11 5 - - - - 22 22 - - - - - 7 -
20 Alexis ROUTHIER
(CAN20060106)
BMX Beauport 69 69 - 13 - 11 9 11 1 1 21 1 - - - - 1 0
21 Thomas SAVOIE
(CAN20050614)
Crazy
BMX La Tuque 66 72 1 1 1 1 1 7 17 7 1 1 5 5 13 9 1 1
22 Ludovik RAYMOND
(CAN20050331)
Club Unknown 60 60 - - 30 30 - - - - - - - - - - - -
23 Jonah BLAIS
(CAN20061215)
BMX Vaudreuil Soulanges 57 57 21 1 1 7 7 9 - - 11 - - - - - - -
24 Leo SERLI
(CAN20060425)
BMX Drummond 48 48 24 - 24 - - - - - - - - - - - - -
25 William BOND
(CAN20061006)
Cycle Max 48 52 1 7 9 13 1 1 1 1 - 1 9 - 5 1 1 1
26 Romeo TREPANIER
(CAN20051012)
BMX CAP 44 44 1 1 - - - - 5 17 - - - - - 1 19 -
27 Antoine LEDOUX
(CAN20060624)
BMX Bromont 35 35 - - - - - - - 13 - 22 - - - - - -
28 Loic GAGNON
(CAN20051215)
BMX QSA 34 34 - - - - - - 11 - 1 11 - - - - 11 -
29 William PARE
(CAN20061020)
BMX Vaudreuil-Soulanges 30 30 9 1 13 1 1 1 - - 1 1 - 1 1 - - -
30 Maxim TREMBLAY
(CAN20060722)
BMX QSA 23 23 1 1 - - - - - - - - - - 7 13 1 -
31 Genio MOIO
Cycling Canada (Ontario)
Indépendant-BMX 21 21 - - - - - - - - - - - 21 - - - -
32 Gabriel SPIRITO
(CAN20060209)
BMX Gatineau 20 20 - - - - - - - - - - 7 13 - - - -
33 Felix BEAUDET
(CAN20060513)
BMX Rive-Sud 18 18 1 - 1 9 - 1 - - - - - - - - 1 5
34 Gabriel GAGNE
(CAN20050412)
BMX Bromont 15 15 - - - - - - - - 15 - - - - - - -
35 Khiad ST ARNAUD
(CAN20061129)
Khiad St-Arnaud (le bolide)
BMX Shawi 13 13 - 1 - 1 11 - - - - - - - - - - -
36 Edouard LEGARE
(CAN20061215)
BMX Shawi 11 11 - - - - - - - - - - - - 11 - - -
37 Nathan BLANCHARD
(CAN20050629)
BMX Bromont 9 9 - - - - - - - - 9 - - - - - - -
38 Benjamin HENAULT
(CAN20050321)
Crabtree BMX 8 8 1 - - - - 1 - - - - - - - 5 - 1
39 Yoan PHANEUF
(CAN20060803)
BMX Rive-Sud 6 6 - - - 5 - - - - 1 - - - - - - -
40 Charles GALLANT
(CAN20060423)
BMX Beauport 4 4 - 1 - 1 - - - 1 1 - - - - - - -
41 Eddie PELLETIER
(CAN20060604)
DJ ELEMIX
BMX Haut-Richelieu 3 3 - - 1 1 - - - - - - - - - - 1 -
=42 Maxime TURCOTTE
(CAN20060705)
BMX Shawi 2 2 1 1 - - - - - - - - - - - - - -
=42 Jeremy DUVAL
(CAN20060414)
Indépendant-BMX 2 2 - - - - - - - 1 - 1 - - - - - -
=42 Jeremy MONTPLAISIR
(CAN20060520)
BMX Bromont 2 2 - - - - - - - - 1 1 - - - - - -
=45 Alexandre BLAIS
(CAN20060829)
BMX Beauport 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=45 Emric DESCHENES
(CAN20060201)
BMX Shawi 1 1 1 - - - - - - - - - - - - - - -
=45 Phillipe ROBILLARD
(CAN20080126)
Club Unknown 1 1 - - 1 - - - - - - - - - - - - -
=45 Justin MCPHEE
(CAN20061010)
BMX Rive-Sud 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=45 Nolan OUELLETTE Indépendant-BMX 1 1 - - - 1 - - - - - - - - - - - -
=45 Maxim HAMELIN
(CAN20050811)
BMX Vaudreuil-Soulanges 1 1 - - - - - 1 - - - - - - - - - -
=45 Alexis LAVOIE
(CAN20050519)
BMX QSA 1 1 - - - - - - - - - 1 - - - - - -
=45 William THOMASSIN Indépendant-BMX 1 1 - - - - - - - - - - 1 - - - - -
=45 Laurier COLLARD
(CAN20060902)
BMX Gatineau 1 1 - - - - - - - - - - - 1 - - - -
=45 Charles COLLARD
(CAN20050807)
BMX Sherbrooke 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -
=45 Leo VEILLETTE
(CAN20050830)
BMX Drummond 1 1 - - - - - - - - - - - - - - 1 -
=45 Philippe ROBILLARD
(CAN20060721)
Indépendant-BMX 1 1 - - - - - - - - - - - - - - - 1

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Minime sport (13-14) 25 Riders 25 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Gabriel GOSSELIN
(CAN20030927)
Cycle Max 291 312 - - 28 25 30 30 - - 30 30 30 - 28 30 21 30
2 Marc Antoine GAGNON
(CAN20031010)
BMX Pointe du Lac 284 434 24 28 26 23 25 26 30 30 28 28 28 30 26 28 28 26
3 Antoine BOILARD
(CAN20031029)
BMX Rive-Sud 265 313 25 26 25 28 26 28 30 26 23 25 - - 25 26 0 0
4 Aiden MORTON
(CAN20030804)
6D Helmets
Club Unknown 250 384 26 23 23 21 23 25 26 28 22 24 24 23 23 22 26 25
5 Anthony LACELLE
(CAN20030223)
Cycle Max 243 323 21 24 17 24 24 24 24 25 25 21 21 25 - - 24 24
6 Jeremy BERGERON
(CAN20040418)
Cycle Max 236 277 23 22 22 22 - - 25 24 19 23 23 26 24 24 - -
7 Xavier MALTAIS
(CAN20030216)
BMX Drummond 219 219 - - - - - - - - 26 26 26 28 30 25 30 28
8 Jonatan BISTODEAU
(CAN20030224)
BMX Haut-Richelieu 191 191 - - - - 21 22 23 19 11 9 - - 19 21 23 23
9 Zachary ST PIERRE
(CAN20041001)
BMX La Tuque 190 190 19 19 21 19 - - 23 22 - - - - 22 23 - 22
10 Remy COTTON
(CAN20030306)
Indépendant-BMX 189 189 22 - 15 - - 19 17 21 15 13 25 21 21 - - -
11 Raphael COOPER
(CAN20030226)
BMX Beauport 189 247 13 17 - - 19 17 19 15 13 17 19 19 17 19 22 21
12 Marc-Antoine PARENT
(CAN20040408)
BMX La Tuque 158 180 15 15 - - 17 15 15 13 9 15 - - 15 15 17 19
13 Vincent ROBILLARD
(CAN20030707)
Les Consultants Gautech inc.
BMX Rive-Sud 141 141 28 25 30 30 28 - - - - - - - - - - -
14 Xavier Nathan BEAUCAGE
(CAN20030329)
BMX QSA 110 110 30 30 24 26 - - - - - - - - - - - -
15 Felix ST SAUVEUR
(CAN20030509)
BMX Drummond 102 102 - - - - 22 21 - 23 17 19 - - - - - -
16 Mathis GAGNON
(CAN20030614)
BMX QSA 83 83 - - - - - - 21 - 24 13 - - - - 25 -
17 Zack NERON
(CAN20031022)
BMX Beauport 74 74 17 21 19 - - - - 17 - - - - - - - -
18 Emrick GRENIER Indépendant-BMX 66 66 - - - - - 23 - - 21 22 - - - - - -
19 Nicolas BARRETTE AUBRY
(CAN20031021)
BMX Gatineau 46 46 - - - - - - - - - - 22 24 - - - -
20 Gabriel DUMONT
(CAN20041126)
BMX Drummond 36 36 - - - - - - - - - - - - - - 19 17
21 Vincent DAOUST
(CAN20031117)
BMX Gatineau 22 22 - - - - - - - - - - - 22 - - - -
22 William JETTE
(CAN20030131)
BMX Drummond 17 17 - - - - - - - - - - - - - 17 - -
23 Xavier MONTPETIT
(CAN20040413)
BMX Vaudreuil-Soulanges 15 15 - - - - - 15 - - - - - - - - - -
24 Cédric HENAULT
(CAN20030128)
Crabtree BMX 11 11 11 - - - - - - - - - - - - - - -
25 Jonathan LAMBERT
(CAN20031204)
BMX CAP 9 9 9 - - - - - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cadet sport (15-16) 13 Riders 13 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Enzo MARION
(CAN20020901)
vélo station
Club Unknown 283 304 - 21 30 30 30 26 - 23 - - - 28 30 28 28 30
2 Zachary MESSIER
(CAN20020224)
BMX Haut-Richelieu 276 400 26 22 26 26 26 28 25 30 - 26 30 25 26 26 30 28
3 Nicolas COURTEMANCHE
(CAN20020820)
Cycle Max 267 315 28 28 28 - - 25 28 28 24 25 25 26 - - 26 24
4 Felix NASH
(CAN20010726)
Cycle Max 256 256 30 30 - 28 28 30 30 26 26 28 - - - - - -
5 Jérémi MYRE
(CAN20020622)
BMX Haut-Richelieu 252 396 25 24 25 24 24 24 26 24 25 24 26 24 25 25 25 26
6 Anthony ROY
(CAN20021028)
Thunder
BMX Shawi 233 341 23 23 23 23 23 22 24 22 21 0 23 22 24 24 21 23
7 Zachary HAMEL
(CAN20020922)
BMX Gatineau 199 199 - - - - 25 - - - 28 30 28 30 28 30 - -
8 Nathan HAWEY
(CAN20020811)
BMX QSA 188 188 24 26 24 - 22 - - - 22 22 - - - - 23 25
9 Christof POULIOT
(CAN20020112)
BMX QSA 118 118 - 25 - - - - - 25 23 23 - - - - 22 -
10 Kevin LEMIEUX BMX Gatineau 70 70 - - - - - 23 - - - - 24 23 - - - -
11 Zachary COSSETTE
(CAN20020818)
BMX Bromont 55 55 - - - 25 - - - - 30 0 - - - - - -
12 Cedric BEAUDOIN ROSE
(CAN20021211)
BMX Sherbrooke 24 24 - - - - - - - - - - - - - - 24 -
13 Derek MICHAUD
(CAN20021224)
BMX Shawi 19 19 - 19 - - - - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

30 ans + hommes sport 30 Riders 30 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Vincent BEDARD
(CAN19750303)
BMX QSA 288 445 30 28 23 28 25 28 28 28 25 30 30 30 28 28 28 28
2 Joffrey VAILLANCOURT
(CAN19750506)
Surclassée 11-12 ans
BMX Rive-Sud 284 349 28 30 21 30 30 30 23 - 28 25 28 25 21 30 - -
3 Andre BRUNET
(CAN19820306)
BMX Haut-Richelieu 270 366 - - 28 26 28 26 26 24 24 23 26 28 26 26 25 30
4 Jonathan DELORME
(CAN19800309)
BMX Drummond 237 319 21 21 25 23 24 23 24 21 19 24 - - 23 23 26 22
5 Stephane LACOSTE
(CAN19800309)
BMX Vaudreuil-Soulanges 226 245 22 22 19 - 23 24 19 - 22 - - - 25 25 19 25
6 Marc Andre LAURIN
(CAN19790329)
BMX Vaudreuil Soulanges 225 225 - - 26 24 26 25 22 22 26 28 0 26 - - - -
7 Maxime BEAUMONT
(CAN19731012)
BMX Beauport 189 189 25 25 22 - - - 25 23 23 - - - 22 - 24 -
8 Alexandre POUDRIER
(CAN19810522)
BMX Drummond 182 182 15 17 15 - 22 22 15 19 15 21 - - - - - 21
9 Patrice LAFOND
(CAN19711223)
BMX Drummond 134 134 13 - 17 22 - - - 15 21 - - - - - 22 24
10 Olivier DION
(CAN19870317)
BMX CAP 120 120 - - - - - - 30 30 - - - - 30 - 30 -
11 Dave GALLANT
(CAN19761103)
BMX Beauport 115 115 24 24 - 25 - - - 25 17 - - - - - - -
12 Simon COOPER
(CAN19801231)
La Meute 86 86 13 19 - - - - - - 11 22 - - - - 21 0
13 Luis RINCON
(CAN19820623)
BMX Rive-Sud 82 82 26 26 30 0 - - - - - - - - - - - -
14 Alain MARTINEAU
(CAN19771130)
BMX Vaudreuil Soulanges 78 78 17 15 - - - - - - - - 22 24 - - - -
15 Erick CHARBONNEAU
(CAN19740421)
BMX Vaudreuil Soulanges 76 76 19 23 - - - - 17 17 - - - - - - - -
16 Denis BEDARD
(CAN19820922)
BMX Shawi 50 50 - - - - - - - - - - - - - 24 - 26
17 Yannick RIVARD
(CAN19861105)
BMX Pointe-du-Lac 47 47 - - - - - - 21 26 - - - - - - - -
18 Jean Francois THERRIEN
(CAN19840509)
BMX Beauport 47 47 23 - - - - - - - - - - - 24 - - -
=19 Mike KAISER
(CAN19670501)
Hyper Body Armor
Indépendant-BMX 46 46 - - - - - - - - - - 23 23 - - - -
=19 Emmanuel CHALIFOUX
(CAN19700606)
BMX Rive-Sud 46 46 - - - - - - - - - - - - - - 23 23
21 Cedric GREAUX
(CAN19800325)
BMX Rive-Sud 30 30 - - - - - - - - 30 - - - - - - -
22 Cedric GREAUX
(CAN19800325)
BMX Rive-Sud 26 26 - - - - - - - - - 26 - - - - - -
23 Corey GLADISH
(CAN19740903)
BMX Gatineau 25 25 - - - - - - - - - - 25 - - - - -
=24 David BEAUDET
(CAN19780522)
BMX Rive-Sud 24 24 - - 24 - - - - - - - - - - - - -
=24 Eric PARENT
2ième course
Indépendant-BMX 24 24 - - - - - - - - - - 24 0 - - - -
26 Frederic JACQUES
(CAN19740717)
BMX QSA 19 19 - - - - - - - - - - - - 19 - - -
27 David POIRIER
(CAN19810503)
Cycle Max 17 17 - - - - - - - - - - - - - - 17 -
=28 Gilles LAHAYE
(CAN19751101)
BMX Rive-Sud 13 13 - - 13 - - - - - - - - - - - - -
=28 Charles GUILLEMETTE
(CAN19791016)
BMX QSA 13 13 - - - - - - - 13 - - - - - - - -
=28 Pascal GUEVREMONT
(CAN19791111)
BMX Vaudreuil Soulanges 13 13 - - - - - - - - 13 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

9-10 ans filles 23 Riders 23 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Victoria DUBE
(CAN20070809)
BMX Haut-Richelieu 300 376 24 - 30 30 30 30 - - 30 30 30 30 24 30 30 28
2 Charlie-Rose GENEST
(CAN20080902)
La Gazelle
Crabtree BMX 273 407 28 28 19 23 23 24 28 22 23 28 28 28 28 25 26 26
3 Alycia BILODEAU
(CAN20071122)
BMX La Tuque 270 318 25 26 - - 26 25 26 28 28 25 - - 30 28 28 23
4 Florence SANFACON THERIAULT
(CAN20080129)
Flo flo
BMX Vaudreuil-Soulanges 267 332 - 23 28 26 28 26 - 30 - 21 26 26 26 26 21 25
5 Justine BEAUDOIN
(CAN20080625)
BMX Beauport 255 322 26 24 26 - 21 28 30 24 25 23 25 23 - - 23 24
6 Méane HÉBERT
(CAN20080118)
Popoule
BMX Rive-Sud 253 334 19 30 23 28 22 22 25 21 19 24 - - 23 24 24 30
7 Naomie GUILLEMETTE
(CAN20080327)
BMX QSA 236 291 - - 22 21 19 17 24 26 26 19 24 25 25 - 22 21
8 Mercedes TANGUAY
(CAN20070104)
BMX Rive-Sud 226 226 22 - 25 - - - - - 17 26 23 22 21 23 25 22
9 Olivia VILLEMURE
(CAN20071128)
BMX Rive-Sud 216 270 15 22 13 24 - - 22 25 9 17 22 21 22 22 17 19
10 Raphaelle ROY
(CAN20070221)
BMX Vaudreuil-Soulanges 216 216 17 21 - 22 24 21 23 23 22 - - 24 - - 19 -
11 Evelyne HALLE
(CAN20080124)
BMX Haut-Richelieu 182 182 23 25 24 25 - 19 21 19 11 15 - - - - - -
12 Lea LACOSTE
(CAN20071202)
BMX Vaudreuil-Soulanges 166 179 13 19 17 - 17 15 19 - 13 - - - 19 19 13 15
13 Maxime THERIAULT
(CAN20070407)
BMX Vaudreuil Soulanges 91 91 - - - - 25 23 - - 21 22 - - - - - -
14 Charlie BEAUDET
(CAN20080906)
BMX Rive-Sud 83 83 21 - 15 19 - 15 - - - - - - - - - 13
15 Maripier FORTIN
(CAN20070210)
BMX Drummond 54 54 30 - - - - - - - 24 - - - - - - -
16 Emilie CASERTA
(CAN20081125)
BMX Rive-Sud 38 38 - - 21 17 - - - - - - - - - - - -
17 Maela MCMASTER BMX Bromont 36 36 - - - - - - - - 15 - - - - 21 - -
18 Maeva PRONOVOST
Première course à vie
BMX QSA 36 36 - - - - - - - - - - - 19 - 17 - -
19 Iliana FIGUEROA BERNIER
(CAN20071219)
BMX Beauport 32 32 - - - - - - - - - - - - - - 15 17
20 Mathilde ARCHAMBAULT
(CAN20071019)
BMX Vaudreuil-Soulanges 24 24 - - - - - - - - - 13 - - - - 11 -
21 Liliane POTVIN
(CAN20080825)
BMX Shawi 17 17 - - - - - - 17 - - - - - - - - -
=22 Emma Catherine ST GELAIS
(CAN20070517)
Club Unknown 15 15 - - - - 15 - - - - - - - - - - -
=22 Emilie CASERTA
(CAN20081125)
BMX Rive-Sud 15 15 - - - - - 15 - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Atome expert (9-10) 13 Riders 13 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Christophe ALLAIRE
(CAN20070123)
BMX Rive-Sud 279 347 - - 30 30 26 28 21 24 26 26 - 28 30 30 25 23
2 Henri JOYAL
(CAN20070307)
Popoule
BMX Drummond 275 349 17 25 28 21 28 21 15 26 28 28 - - 28 24 30 30
3 Etienne MCGEE
(CAN20070914)
Cycle Max 259 348 28 26 25 22 25 22 24 21 - - 26 24 26 28 26 25
4 Samuel GAUDET
(CAN20080324)
BMX Pointe du Lac 256 256 - 21 23 25 23 25 30 28 30 30 - - - 21 - -
5 Noam JOSEPH
(CAN20080131)
The Rocket
BMX Drummond 255 293 26 22 26 28 - - 17 25 25 24 - - 21 23 28 28
6 Mykael LARIVIERE
(CAN20070327)
Boutique Bicycle Brisé
BMX Shawi 255 383 24 28 21 26 22 24 26 23 24 23 28 26 22 19 21 26
7 Felix MATHYS
(CAN20080921)
Cycle Max 247 378 21 23 22 24 24 26 22 22 22 25 25 25 25 26 22 24
8 Zakary KAISER
(CAN20080904)
Hyper Body Armor
Indépendant-BMX 240 240 30 30 - - 30 30 30 30 - - 30 30 - - - -
9 Renaud GRENIER
(CAN20081110)
BMX Pointe du Lac 227 333 23 19 19 19 19 23 25 17 19 22 24 23 24 25 15 17
10 William PROVOST
(CAN20080806)
Will à Chaîne Provost
Cycle Max 227 308 - 13 24 23 15 15 23 19 23 19 23 22 23 22 23 21
11 Alexey PULIN
(CAN20070109)
Cycle Max 190 248 22 17 17 17 21 17 13 13 15 17 22 21 - - 17 19
12 Ludovik LEPINE
(CAN20070822)
BMX Drummond 150 150 25 24 - - - - 19 15 21 - - - - - 24 22
13 Yung Wai CHENG
(CAN20080303)
Cycle Max 142 142 19 15 - 0 17 19 - - 17 21 - - - - 19 15

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

11-12 ans filles 17 Riders 17 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Thessalie BRUNEAU
(CAN20060504)
D-Team
BMX La Tuque 296 296 28 30 - 30 - - 30 30 28 30 - - 30 30 30 -
2 Emy POIRIER
(CAN20050601)
BMX Bromont 286 365 - 28 30 28 25 - 26 - 30 28 30 28 28 28 28 28
3 Charlotte DEMONTIGNY
(CAN20060113)
Crabtree BMX 264 369 30 24 21 21 28 21 26 26 26 21 28 26 25 25 - 21
4 Jasmine HARVEY
(CAN20061213)
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
BMX Drummond 255 345 22 26 28 24 26 22 24 25 23 24 - - 23 23 25 30
5 Megan VEILLETTE
(CAN20051003)
BMX Shawi 253 253 25 25 24 22 - - 30 28 25 22 - - 26 26 - -
6 Maripier FORTIN
(CAN20071002)
surclassée 11-12 ans
BMX Drummond 246 307 - 21 26 26 23 24 23 - - 17 26 25 24 24 24 24
7 Melodie RABY
(CAN20051007)
Gararge Raby
BMX Vaudreuil-Soulanges 229 349 21 19 19 19 21 26 21 22 21 23 25 24 21 21 23 23
8 Laurence LAVIGNE
(CAN20050617)
BMX Vaudreuil Soulanges 214 214 26 - 23 25 30 30 - - 24 26 - 30 - - - -
9 Kelly Anne GAMELIN
(CAN20060303)
BMX Drummond 211 211 - - - 23 24 23 19 24 22 25 - - - - 26 25
10 Marianne MYRE
(CAN20060725)
BMX Haut-Richelieu 210 312 17 17 17 15 19 19 22 21 17 19 23 22 22 19 21 22
11 Noemy TREMBLAY
(CAN20060804)
BMX Haut-Richelieu 187 187 24 23 25 17 22 28 - - - - - - - 22 - 26
12 Alexia VAILLANCOURT
(CAN20061004)
BMX Rive-Sud 162 162 - - - - - 25 17 - 19 15 24 23 - 17 22 -
13 Audrey LORD
(CAN20061107)
Indépendant-BMX 90 90 23 22 22 - - - - 23 - - - - - - - -
14 Noemie GAGNON
(CAN20060502)
Indépendant-BMX 34 34 - - - - - 17 - 17 - - - - - - - -
=15 Mikaelle DORION
(CAN20050925)
BMX Beauport 19 19 19 - - - - - - - - - - - - - - -
=15 Lea DELORME
(CAN20060602)
BMX Drummond 19 19 - - - - - - - 19 - - - - - - - -
17 Marylee PARENT
(CAN20060727)
BMX La Tuque 15 15 - - - - - - - - - - - - - 15 - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Pee-wee expert (11-12) 26 Riders 24 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Aleck VENNE-DIOTTE
(CAN20051105)
BIG A
BMX Rive-Sud 300 439 30 30 21 30 30 30 - 30 28 30 30 30 30 30 30 30
2 Ludovic HALLE
(CAN20050605)
BMX Haut-Richelieu 264 302 19 19 30 23 21 28 30 28 30 25 - - - - 28 21
3 Leo PAQUET
(CAN20051005)
BMX QSA 259 390 21 26 24 26 28 25 24 24 26 28 22 26 22 19 26 23
4 Nicolas BROCHET
(CAN20051016)
Cycle Max 246 295 25 21 26 - 13 26 25 23 15 26 - - 24 21 25 25
5 Edouard BELLEFEUILLE-COSSETTE
(CAN20060908)
d-team
BMX QSA 245 245 28 28 28 28 - - - - - - 21 22 28 17 19 26
6 Vincent JOYAL
(CAN20050718)
BMX Drummond 242 302 22 15 25 25 26 15 21 21 25 23 - - 25 26 24 9
7 Lorenzo BONNALLIE MILLOCH
(CAN20060913)
Cycle Max 241 328 24 25 11 15 23 23 23 25 22 21 24 24 19 28 21 -
8 Alexis RHEAUME
(CAN20061224)
BMX QSA 232 286 0 - 17 21 24 22 17 19 7 15 26 28 26 25 15 24
9 Gabriel CORNU
(CAN20050509)
Cycle Max 225 239 13 22 19 19 0 - - - 1 19 28 21 23 23 23 28
10 Pierre Olivier MARCOUILLER
(CAN20050621)
Cycle Max 215 266 23 17 22 22 - - - 22 17 24 23 17 21 22 17 19
11 William BOUCHARD
(CAN20051205)
bullseye
Cycle Max 190 236 15 11 - - 17 24 30 13 23 13 17 15 17 15 9 17
12 Edouard LACHANCE
(CAN20060102)
BMX Pointe-du-Lac 190 190 26 23 23 24 25 21 - - 5 5 19 19 - - - -
13 Mathis O' CONNOR
(CAN20060717)
Cycle Max 180 238 7 13 15 17 22 13 22 17 11 11 11 13 15 24 5 22
14 Tommy CREVIER
(CAN20050720)
BMX Vaudreuil-Soulanges 158 164 5 9 1 13 15 17 15 9 24 9 - 25 - - 22 -
15 Chad BEAUDOIN
(CAN20060906)
BMX Beauport 143 150 11 7 5 - 11 11 26 11 1 1 15 23 - - 13 15
16 Jakob KAISER
(CAN20060924)
Hyper Body Armor
Indépendant-BMX 141 141 9 24 - - 19 19 19 26 - - 25 0 - - - -
17 Samuel LEPAGE
(CAN20050419)
Cycle Max 102 102 17 - - - - - - - 13 22 13 - 13 13 11 -
18 Romeo BRUNELLE
(CAN20060926)
BMX Rive-Sud 100 111 1 5 13 11 7 9 11 5 9 7 - - 11 11 - 11
19 Ludovik RAYMOND
(CAN20050331)
BMX Vaudreuil Soulanges 60 60 - - - - - - 9 15 19 17 - 0 - - - -
20 Félix-Antoine LEMIRE
(CAN20060906)
BMX Pointe-du-Lac 56 56 1 1 7 9 9 7 13 7 1 1 - - - - - -
21 Victor IMBERNON
(CAN20060730)
BMX Bromont 35 35 - - - - - - - - 21 1 - - - - - 13
22 Matthew PAQUIN
(CAN20060908)
BMX Haut-Richelieu 32 32 1 - 9 - - - - - 1 1 9 11 - - - -
23 Felix-Antoine LEMIRE
(CAN20060906)
vélo station
BMX Pointe du Lac 9 9 - - - - - - - - - - - - - 9 - -
24 Romeo BRUNELLE
(CAN20060926)
BMX Rive-Sud 7 7 - - - - - - - - - - - - - - 7 -
-# Laurier COLLARD
(CAN20060902)
BMX Gatineau 0 0 - - - - - - - - - - 0 - - - - -
-# Ludovik RAYMOND
(CAN20050331)
BMX Vaudreuil Soulanges 0 0 - - - - - - - - - - 0 - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

13-14 ans filles 10 Riders 10 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Leane LAMPRON
(CAN20030520)
Hyundai Drummondville / Giro
BMX Drummond 298 324 26 28 - - 30 30 30 30 - 30 - - 30 30 30 30
2 Laurie LAFORGE
(CAN20040813)
BMX Haut-Richelieu 272 272 - - 26 28 28 28 26 26 26 28 - - - - 28 28
3 Marilou GAGNON
(CAN20040602)
BMX Drummond 265 315 25 26 28 26 26 26 25 25 - - - - 28 28 26 26
4 Sofyanne DEROME LANDRY
(CAN20031226)
BMX Vaudreuil-Soulanges 250 368 23 25 23 24 24 24 24 24 25 26 26 - 26 25 25 24
5 Emma TOUCHETTE
(CAN20030303)
BMX Gatineau 182 182 - - 24 - 25 25 - - 24 - 30 30 - - 24 -
6 Mathilde BRISEBOIS
(CAN20040126)
BMX Crabtree 146 146 28 30 30 30 - - - - 28 - - - - - - -
7 Lily-Maude HARVEY
(CAN20030502)
FXR Racing/VANS/Smith Optique
BMX Drummond 116 116 30 - - - - - 28 28 30 - - - - - - -
8 Marie Jeanne COTE
(CAN20031012)
BMX Gatineau 105 105 - - - - - - - - - - 28 28 - 26 - 23
9 Nancy BERGERON
(CAN20040620)
Cycle Max 75 75 - - 25 25 - - - - - - - - - - - 25
10 Sarah Jeanne DORION
(CAN20040330)
BMX Beauport 24 24 24 - - - - - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Minime expert (13-14) 33 Riders 33 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Thomas JODOIN
(CAN20030305)
BMX Pointe du Lac 300 463 28 28 30 30 30 30 30 30 28 30 30 21 28 30 30 30
2 Joey BOND DERY
(CAN20040212)
BMX Pointe du Lac 256 296 19 24 - - 28 28 1 26 1 23 24 24 30 19 21 28
3 Xavier DUCHESNEAU
(CAN20031213)
BMX La Tuque 251 363 22 22 21 23 24 22 30 25 21 9 25 26 26 17 24 26
4 Felix BEDARD
(CAN20030307)
BMX Rive-Sud 249 304 15 26 1 15 11 26 13 - 24 22 26 30 22 25 25 23
5 Louis Edouard DUBE
(CAN20040605)
LED
BMX Haut-Richelieu 247 325 23 23 28 25 21 19 - - 17 25 22 22 21 26 28 25
6 Simon-Olivier LEPINE
(CAN20031219)
BMX Bromont 221 236 24 25 - 19 19 1 22 1 25 1 28 25 11 1 17 17
7 Benjamin LAFORGE
(CAN20030724)
BMX Haut-Richelieu 218 224 1 19 23 26 25 21 7 24 26 21 - - - - 26 5
8 Jason LACHANCE
(CAN20030515)
BMX Beauport 207 219 25 13 22 21 - - 22 13 22 26 - - 19 1 11 24
9 Nataniel DEGRACE
(CAN20040605)
BMX Rive-Sud 202 204 21 11 24 28 - - 1 11 1 24 - - 23 24 15 21
10 Rémy RODRIGUE
(CAN20040422)
Mic Mic
BMX Haut-Richelieu 193 229 1 7 25 22 17 13 19 21 1 15 23 23 9 9 9 15
11 Eloic THERIAULT
(CAN20030906)
The Rocket
Crabtree BMX 167 179 1 9 11 11 15 23 - 1 11 - 15 28 17 23 13 1
12 Frederic CHARLAND
(CAN20030827)
BMX La Tuque 166 171 13 5 15 - - - 24 23 5 17 17 5 25 22 - -
13 Alexandrine TROTTIER
(CAN20010109)
Cycle Max 165 165 - - - - 26 25 23 22 - 11 21 15 - - 22 -
14 Xavier MATHYS
(CAN20041128)
Cycle Max 159 170 7 17 19 13 1 17 25 19 1 7 0 7 1 13 1 22
15 William LEMIRE
(CAN20040320)
BMX Pointe-du-Lac 153 153 1 1 17 1 22 15 30 28 19 19 - - - - - -
16 Arturo BONNALLIE MILLOCH
(CAN20040416)
Cycle Max 143 153 1 15 13 17 23 24 5 5 13 13 9 11 1 1 1 1
17 Xavier COSSETTE
(CAN20030311)
BMX Bromont 117 117 - - - 1 - - - - 23 28 - 13 24 28 - -
18 Xavier CHARBONNEAU
(CAN20030221)
BMX Vaudreuil-Soulanges 110 112 17 1 26 24 9 9 1 1 15 1 7 - - - - 1
19 Felix PARE
(CAN20040228)
Boutique Bicycle Brisé
BMX Vaudreuil-Soulanges 98 114 1 1 7 9 7 1 17 7 9 1 13 9 5 11 7 9
20 Zack PHILIBERT
(CAN20040907)
BMX CAP 82 82 1 1 - - - - 17 17 7 5 - - 13 7 1 13
21 Mathys TOUGAS
(CAN20030406)
Sexy chocolat
BMX Haut-Richelieu 79 79 - - - - - - - - - - 19 19 15 21 5 -
22 Benjamin PRATTE
(CAN20040707)
BMX La Tuque 74 78 1 1 9 7 5 1 9 9 1 1 - - 7 15 1 11
23 Xavier Nathan BEAUCAGE
(CAN20030329)
BMX QSA 70 70 - - - - 15 1 1 15 - - - - - - 19 19
24 Frederic GAGNON
(CAN20040617)
Cycle Max 62 63 11 - 5 1 - 11 - 1 1 1 - - 1 1 23 7
25 Edoaurd PROULX
(CAN20040321)
BAZOU
BMX Bromont 60 60 30 - - - - - - - 30 - - - - - - -
26 Zachary TREMBLAY
(CAN20040317)
Maison Ethier
BMX Haut-Richelieu 56 56 26 30 - - - - - - - - - - - - - -
27 Sébastien DUBUC
(CAN20030222)
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
BMX Bromont 42 42 9 21 1 5 - 1 - - 1 1 - - 0 1 1 1
28 William VEILLEUX
(CAN20030520)
BMX Gatineau 30 30 - - - - - - - - - - 11 17 1 1 - -
29 Elliot RÉMILLARD
(CAN20040102)
BMX Bromont 28 28 1 1 1 1 1 5 11 1 - - - - 1 5 0 0
30 Vincent ROBILLARD
(CAN20030707)
Les Consultants Gautech inc.
BMX Rive-Sud 10 10 - - - - - 7 1 - 1 1 - - - - - -
31 Benjamin LORTIE
(CAN20040221)
BMX Beauport 6 6 5 - - - - - - - - 1 - - - - - -
32 Ludovic JACQUES
(CAN20030810)
BMX QSA 4 4 - - - - - - - - 1 1 - - 1 - - 1
33 Felix ST SAUVEUR
(CAN20030509)
BMX Drummond 2 2 - - - - - - - - - - - - - - 1 1

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

15-16 ans filles 9 Riders 9 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Mathilde BRISEBOIS
(CAN20040726)
Crabtree BMX 290 316 - - - - 28 30 30 30 - 28 30 30 28 26 28 28
2 Thalie FOURNIER
(CAN20020606)
BMX Vaudreuil-Soulanges 284 388 28 28 30 30 - - 28 28 28 26 28 28 26 28 26 26
3 Coralie LANDRY
(CAN20010212)
Valkyrie
Cycle Max 262 312 26 26 28 28 25 26 25 25 26 25 26 26 - - - -
4 Gabrielle OUELLETTE
(CAN20021207)
Indépendant-BMX 248 272 - - 26 - 24 - 24 24 25 24 25 25 25 25 - 25
5 Lily-Maude HARVEY
(CAN20030502)
FXR Racing VANS Clif BAR Smith OPTIQUES
BMX Drummond 150 150 - - - - - - - - - 30 - - 30 30 30 30
6 Andrea GRANDCHAMP
(CAN20010817)
BMX Crabtree 106 106 - - - - 26 28 26 26 - - - - - - - -
7 Alexandrine TROTTIER
(CAN20010309)
Cycle Max 90 90 30 30 - - - - - - 30 - - - - - - -
8 Erika SÉGUIN
(CAN20021025)
BMX Gatineau 49 49 - - - - - - - - - - - - - - 25 24
9 Lauren WEBBER
(CAN20020507)
Club Unknown 30 30 - - - - 30 - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cadet expert (15-16) 19 Riders 19 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Vincent MATHYS
(CAN20020221)
Cycle Max 298 372 28 - 23 30 28 30 30 23 30 30 30 30 - - 30 30
2 Edouard BRISEBOIS
(CAN20020317)
Crabtree BMX 278 410 26 21 28 21 25 28 24 28 28 28 28 26 28 30 19 22
3 Benjamin GAGNON
(CAN20020525)
Cycle Max 261 304 21 - 30 26 24 25 - 22 26 25 - - 25 28 26 26
4 Edouard PROULX
(CAN20040321)
bazou
BMX Bromont 259 259 - 30 - 24 30 26 23 21 - - - - 24 25 28 28
5 Xavier PROULX
(CAN20020409)
BMX Bromont 258 258 - 26 - 28 26 21 30 30 - - - - 30 26 24 17
6 Sasha GODIN
(CAN20011215)
Cycle Max 253 315 24 28 26 25 21 19 22 24 25 24 - 28 26 23 - -
7 Francis GIRARD
(CAN20021115)
LA FUSÉE
Cycle Max 234 293 22 19 25 22 22 23 25 19 23 26 - - 22 21 - 24
8 Zachary TREMBLAY
(CAN20040317)
Maison Ethier
BMX Haut-Richelieu 226 226 - - 24 17 23 24 17 26 - - - - 23 24 23 25
9 Wylliam VIGNEAULT
(CAN20020911)
le coin du vélo
BMX Shawi 220 254 19 25 17 23 - - 19 17 - - 25 25 19 22 22 21
10 Justin MCGEE
(CAN20020812)
Cycle Max 205 269 17 24 19 15 17 17 21 15 - - 24 24 17 19 21 19
11 Thomas PERREAULT
(CAN20021031)
BMX Pointe du Lac 164 164 25 23 - - - 0 - - 24 22 26 23 21 0 - -
12 Maxime POIRIER
(CAN20020225)
BMX Vaudreuil Soulanges 157 157 23 22 22 19 13 15 - - 22 21 - - - - - -
13 Mikael SERRES
(CAN20011008)
Cycle Max 96 96 - - - - - - - 25 - 23 - - - - 25 23
14 Simon MALLORY
(CAN20020720)
Club Unknown 41 41 - - - - 19 22 - - - - - - - - - -
15 Zachary HAMEL
(CAN20020922)
BMX Gatineau 32 32 - - - - - - - - - - - - - - 17 15
16 Malik BRUNEAU
(CAN20010830)
D-Team
BMX La Tuque 30 30 30 - - - - - - - - - - - - - - -
17 Nathan GAUTHIER
(CAN20020608)
BMX Beauport 26 26 - - - - - - 26 - - - - - - - - -
18 Hongwon YOON
(CAN20010419)
BMX Rive-Sud 21 21 - - 21 - 0 - - - - - - - - - - -
19 Colson BATES
(CAN20021110)
Joyride 150
Club Unknown 15 15 - - - - 15 - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

17-29 ans femmes 6 Riders 6 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Maryanne ROY
(CAN19990502)
BMX Pointe du Lac 298 352 28 - 26 30 30 30 30 30 28 30 - - 30 - 30 30
2 Félicia LÉVESQUE
(CAN20000626)
Tricky
BMX Drummond 286 443 26 26 28 28 26 28 28 25 26 28 30 30 28 30 28 28
3 Ariane GAUDET
(CAN19920222)
Club Unknown 152 152 25 25 - 26 25 - - 26 25 - - - - - - -
4 Anick FOURNIER
(CAN19801001)
BMX QSA 109 109 - 28 25 - 28 - - 28 - - - - - - - -
5 Alyzee BRUNEAU
(CAN19991026)
D-Team
BMX La Tuque 90 90 30 30 - - - - - - 30 - - - - - - -
6 Alejandra MEDINA
(CAN19981209)
BMX Montreal 30 30 - - 30 - - - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

17-29 ans hommes 20 Riders 20 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Benoit MICHON
(CAN19990420)
BMX QSA 284 386 28 28 26 26 25 25 26 28 30 28 - - 26 30 30 30
2 Antoine CLARK-BOUCHARD
(CAN19971127)
BMX Haut-Richelieu 270 315 - 26 - 28 28 22 - - 28 30 25 28 23 26 25 26
3 Isaac HAWEY
(CAN20000525)
BMX QSA 257 279 22 - - - 24 23 28 25 25 26 - - 25 25 28 28
4 Anthony MORIN
(CAN19970601)
BMX Drummond 253 296 26 25 - - 21 24 22 24 26 25 - - 24 28 26 25
5 Jeremy TURCOTTE
(CAN20000706)
Cycle Max 235 254 24 22 25 24 22 19 - - 24 23 23 25 - - - 23
6 William FOURNIER
(CAN20000116)
BMX Vaudreuil-Soulanges 234 277 - 24 23 25 23 21 23 23 22 - - 23 22 24 - 24
7 Brandon TURCOTTE
(CAN19990715)
Cycle Max 227 244 23 23 24 23 19 17 - - 23 22 24 24 - - - 22
8 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
BMX Drummond 137 137 - 30 28 - 26 28 25 - - - - - - - - -
9 Alyzee BRUNEAU
(CAN19991026)
BMX La Tuque 114 114 - - - - - - 24 22 - 24 - - 21 23 - -
10 David PELLETIER
(CAN19991104)
The iceman
BMX Drummond 90 90 30 - - - - - 30 30 - - - - - - - -
=11 Quentin ARNOUX
(FRA19960411)
Indépendant-BMX 60 60 - - - 30 - - - - - - - - 30 - - -
=11 Alexandre ROY
(CAN19961010)
MD distribution et passion vélo
BMX Pointe du Lac 60 60 - - - - 30 30 - - - - - - - - - -
13 Nocolas LAROCHE Indépendant-BMX 58 58 - - - - - - - - - - 28 30 - - - -
14 Alexandre AZZOLA
(CAN19990426)
Cycle Max 56 56 - - 30 - - 26 - - - - - - - - - -
15 Nicolas LACOURSIÈRE Indépendant-BMX 52 52 - - - - - - - - - - 26 26 - - - -
16 Eloic HAMEL
(CAN20000302)
BMX Gatineau 30 30 - - - - - - - - - - 30 - - - - -
17 Ysmaël TOUGAS
(CAN19990215)
Thunder
BMX Haut-Richelieu 28 28 - - - - - - - - - - - - 28 - - -
18 William BRISEBOIS
(CAN20000502)
Club Unknown 26 26 - - - - - - - 26 - - - - - - - -
19 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
BMX Drummond 25 25 25 - - - - - - - - - - - - - - -
20 Marc-André DELORME BMX Gatineau 22 22 - - - - - - - - - - 22 - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

30 ans + femmes 16 Riders 16 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Carolyne DEROME
(CAN19811113)
BMX Vaudreuil-Soulanges 300 384 - - 28 30 30 30 30 30 26 30 30 - 30 30 30 30
2 Michelle LALANDE
(CAN19760226)
Cycle Max 274 424 28 30 26 28 26 25 28 26 24 26 28 26 24 25 26 28
3 Patricia BRIÈRE
(CAN19810327)
Cycle Max 247 247 26 28 - 26 24 - - - - 24 24 25 22 24 24 -
4 Genevieve FORTIN
(CAN19761225)
Doris
BMX Vaudreuil-Soulanges 245 314 - - 24 25 25 24 26 24 23 23 23 23 23 0 25 26
5 Annick GENEREUX
Sexy Chocolat
Crabtree BMX 161 161 - - - - - - - - - 28 25 28 26 26 28 -
6 Karyne BRODEUR
(CAN19800421)
BMX Vaudreuil-Soulanges 159 159 - - 30 - 28 28 - - 25 25 - - - - 23 -
7 Mélanie BESNER
(CAN19770215)
Cycle Max 84 84 - - - - - - - - 30 - 26 - 28 - - -
8 Anne GARANT
(CAN19800826)
BMX QSA 84 84 - - - - - - - 28 28 - - - - 28 - -
9 Sylvie SANFACON
(CAN19751214)
BMX Vaudreuil-Soulanges 76 76 - - - - - 26 - 25 - - - - 25 - - -
10 Melanie RANCOURT
(CAN19751017)
BMX Gatineau 44 44 - - - - - - - - - - 22 22 - - - -
=11 Anick FOURNIER
(CAN19800110)
BMX QSA 30 30 30 - - - - - - - - - - - - - - -
=11 Vicky CARRIÈRE
(CAN19000100)
Indépendant-BMX 30 30 - - - - - - - - - - - 30 - - - -
13 Anik PROVENCAL
(CAN19790316)
BMX Rive-Sud 25 25 - - 25 - - - - - - - - - - - - -
14 Meggie THIVIERGE BMX QSA 24 24 - - - - - - - - - - - 24 - - - -
15 Sophie BEAUDOIN
(CAN19861223)
BMX La Tuque 23 23 - - - - - - - - - - - - - 23 - -
16 Jenevieve DUPUIS
(CAN19840531)
BMX Gatineau 21 21 - - - - - - - - - - 21 - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

30 ans + hommes expert 16 Riders 16 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Dany MORIN
(CAN19680725)
BMX Drummond 298 324 30 28 30 30 26 30 30 30 30 30 - - - - 30 -
2 Jean LEMIRE
(CAN19780724)
Crabtree BMX 275 320 26 26 26 24 28 21 28 25 - - 28 30 0 30 28 0
3 Pierre-Philippe LESSARD
(CAN19820305)
BMX QSA 271 367 24 25 28 28 23 26 26 26 28 24 30 26 - - 25 28
4 Robert PARE
(CAN19760519)
bazou
BMX Vaudreuil-Soulanges 251 322 25 24 25 23 25 24 25 24 25 26 - 24 26 26 - -
5 Alain COOPER
(CAN19801231)
BMX Drummond 243 355 - 23 24 22 24 22 24 22 24 23 26 23 25 25 23 25
6 Eric BISTODEAU
(CAN19730122)
BMX Haut-Richelieu 234 234 - - - - 19 23 23 23 23 25 - - 24 24 24 26
7 Luis RINCON
(CAN19820623)
BMX Rive-Sud 148 148 - - - 26 22 25 0 21 26 28 - - 0 0 - -
8 Christophe MARION
(CAN19700920)
vélo station
Club Unknown 137 137 - - - 25 - 28 - - - - - 28 28 28 - -
9 Dominic BEAULAC
(CAN19801110)
BMX Crabtree 86 86 28 30 - - - - - 28 - - - - - - - -
10 Cedric GREAUX
(CAN19800325)
BMX Rive-Sud 56 56 - - - - - - - - - - - - - - 26 30
=11 Damian LACHANCE Club Unknown 30 30 - - - - 30 - - - - - - - - - - -
=11 Michel PERKINS
(CAN19800301)
Cycle Max 30 30 - - - - - - - - - - - - 30 - - -
13 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
BMX Drummond 26 26 - - - - - - - - - - - 26 - - - -
14 Parent MAXIME BMX Haut-Richelieu 23 23 - - - - - - - - - - - 23 - - - -
15 Mathieu LAVOIE
(CAN19780719)
BMX QSA 22 22 - - - - - - - - - 22 - - - - - -
16 Mark PRATA
(CAN19830510)
Club Unknown 21 21 - - - - 21 - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cruiser femmes 15 ans + 1 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Megane BELANGER
(CAN19980412)
Cycle Max 60 60 - - - - - - - - - - - - - - 30 30

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cruiser hommes 15-16 ans 4 Riders 4 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Eloic THERIAULT
(CAN20030906)
BMX Crabtree 236 236 30 30 30 30 26 30 - 30 30 - - - - - - -
2 Frederic CHARLAND
(CAN20030827)
BMX La Tuque 234 234 - 28 28 - - - 30 28 - 30 30 30 - 30 - -
3 Xavier PROULX
(CAN20020904)
BMX Bromont 30 30 - - - - 30 - - - - - - - - - - -
4 Edouard PROULX
(CAN20040321)
BMX Bromont 28 28 - - - - 28 - - - - - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cruiser hommes 17-29 ans 6 Riders 6 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Alexis BAPTISTE
(CAN19950107)
BMX La Tuque 174 174 28 30 30 28 - - - - - - - - 30 28 - -
2 Jessy AUBIN
(CAN19931116)
BMX La Tuque 58 58 - - - 30 - - - - 28 - - - - - - -
=3 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
BMX Drummond 30 30 30 - - - - - - - - - - - - - - -
=3 Frederic GAUTHIER
(CAN20000118)
BMX Drummond 30 30 - - - - - - - - 30 - - - - - - -
=3 Ysmaël TOUGAS
(CAN19990215)
BMX Haut-Richelieu 30 30 - - - - - - - - - - - - - 30 - -
6 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
BMX Drummond 26 26 - - - - - - - - 26 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cruiser hommes 30 ans+ sport 20 Riders 20 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 David DONALDSON
(CAN19810926)
Cycle Max 283 308 30 30 30 30 28 - 26 25 28 30 - - - - 25 26
2 Marc LEPINE
(CAN19770327)
BMX Bromont 278 278 28 28 - - 26 28 30 24 - - 28 28 30 28 - -
3 Pierre Luc LACASSE
(CAN19801215)
BIG A
Cycle Max 250 250 - - - - 30 - 23 26 25 0 26 25 24 26 21 24
4 Rene LEMIEUX
(CAN19660602)
BMX Bromont 245 245 26 26 26 26 24 24 24 22 24 23 - - - - - -
5 Michel BOUCHARD
(CAN19950908)
Cycle Max 243 243 - - - - 25 26 25 23 23 25 - - 23 24 24 25
6 Steve GRENIER
(CAN19760802)
BMX Pointe du Lac 226 226 - - - - - - - - 26 26 30 30 28 30 26 30
7 Patrice LAFOND
(CAN19711223)
BMX Drummond 145 145 - - 28 28 - - - 21 22 - - - - - 23 23
8 Maxime BEAUMONT
(CAN19731012)
BMX Beauport 139 139 - - - - - - 28 28 30 - - - 25 - 28 -
9 Jonathan DELORME
(CAN19800309)
BMX Drummond 77 77 - - - - - - - - - - - - 22 25 30 -
10 Olivier ARCHAMBAULT
(CAN19790928)
BMX Vaudreuil-Soulanges 66 66 - - - - 23 - - - - 24 - - - - 19 -
11 Ghislain COSSETTE
Contre Marc Lepine :)
BMX Bromont 52 52 - - - - - - - - - - - 26 26 - - -
12 Marc-André MONTPLAISIR
(CAN19780731)
BMX Bromont 46 46 25 - - - - - - - 21 - - - - - - -
=13 Robert PARE
(CAN19760519)
BMX Vaudreuil-Soulanges 30 30 - - - - - 30 - - - - - - - - - -
=13 André LORD
(CAN19770814)
Indépendant-BMX 30 30 - - - - - - - 30 - - - - - - - -
=15 Cedric GREAUX
(CAN19800325)
BMX Rive-Sud 28 28 - - - - - - - - - 28 - - - - - -
=15 Jonathan DELORME
(CAN19800309)
BMX Drummond 28 28 - - - - - - - - - - - - - - - 28
17 Louis Philippe JEAN
(CAN19770419)
BMX QSA 25 25 - - - - - 25 - - - - - - - - - -
18 Frederick PELLETIER
(CAN19750619)
BMX Haut-Richelieu 22 22 - - - - - - - - - - - - - - 22 -
19 Tomy BEDARD
(CAN19780810)
BMX QSA 21 21 - - - - - - - - - - - - 21 - - -
20 Francis BOURCIER
(CAN19791213)
Crabtree BMX 17 17 - - - - - - - - - - - - - - 17 -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Cruiser hommes 30 ans + expert 17 Riders 17 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
1 Dany MORIN
(CAN19680725)
BMX Drummond 294 319 26 30 30 30 30 30 30 25 30 30 - - - - 28 -
2 Jean LEMIRE
(CAN19780724)
Crabtree BMX 262 307 30 28 25 28 24 22 24 24 - - 26 28 0 23 25 0
3 Jean Philippe PROVOST
(CAN19800128)
Cycle Max 259 386 28 23 24 24 21 24 21 15 26 25 28 26 28 24 23 26
4 Jessy AUBIN
(CAN19931116)
BMX La Tuque 258 258 - - 28 - 25 28 23 21 - 28 - - 25 28 22 30
5 Christophe MARION
(CAN19700920)
vélo station
Club Unknown 245 264 - 26 23 26 28 25 - 19 - - - 25 24 25 19 24
6 Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
Maison Ethier
BMX Drummond 183 183 - 25 26 - 23 23 19 23 - - 25 - - 19 - -
7 Dominic VEILLETTE
(CAN19760829)
BMX Shawi 147 147 - - - - - - 22 22 28 26 - - 23 26 - -
8 Edouard PROULX
(CAN20020321)
bazou
BMX Bromont 143 143 - - - - - - 25 28 - - - - 30 30 30 -
9 Rick LEMIEUX C
(CAN19730618)
BMX Gatineau 137 137 25 - - - 26 26 - - - - 30 30 - - - -
10 Luc OUELLETTE
(CAN19720307)
Indépendant-BMX 135 135 - - - 25 22 - - 17 - - - - - 22 24 25
11 Pierre MARCOUILLER
(CAN19720308)
Cycle Max 118 118 24 22 - - - - - - 24 24 24 - - - - -
12 Xavier PROULX
(CAN20020904)
bazou
BMX Bromont 99 99 - - - - - - 26 26 - - - - 26 21 - -
13 Vincent LAPOINTE
(CAN19810817)
BMX Beauport 93 93 - - - - - - - - - - - - 22 17 26 28
14 Frederic GAUTHIER
(CAN20000118)
BMX Drummond 82 82 - 24 - - - - 28 30 - - - - - - - -
15 Maxime GAUDREAU-PARENT BMX Haut-Richelieu 66 66 - - 22 - - - - - - - 23 - - - 21 -
16 Ghislain COSSETTE BMX Bromont 25 25 - - - - - - - - 25 - - - - - - -
17 Luis RINCON
(CAN19820623)
BMX Rive-Sud 23 23 - - - - - - - - 23 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Junior femmes 17-18 ans 0 Riders.

Senior femmes 19-29 ans 1 Riders 1 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
- Megane BELANGER
(CAN19981204)
speedco
Cycle Max 0 0 - - 0 0 0 0 - - 0 - - - - - - -

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Junior hommes 17-18 ans 11 Riders 11 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
- Felix GIRARD
(CAN20001220)
Cycle Max 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - - 0 0 - 0
- Jeremy GAGNON
(CAN20000508)
Cycle Max 0 0 0 - 0 0 0 0 - - 0 0 - - 0 0 - -
- Frederic GAUTHIER
(CAN20000118)
BMX Drummond 0 0 0 0 - - - - - - 0 0 - - 0 0 - -
- Emile Lucas THERIAULT
(CAN19991111)
le coin du vélo
BMX Shawi 0 0 0 0 0 - - - - - - - 0 0 - - - -
- Malik BRUNEAU
(CAN20010830)
BMX La Tuque 0 0 - 0 - 0 - - 0 0 - - - - 0 0 0 -
- Riley MEYER-CLEMENT
(CAN20000802)
Speedco/Avian
Indépendant-BMX 0 0 - - 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 - - 0 0
- Benjamin OUELLETTE
(CAN20001017)
Indépendant-BMX 0 0 - - 0 0 0 - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
- Josh SAMELLS
(CAN19990216)
Club Unknown 0 0 - - - - 0 - - - - - - - - - - -
- Felix MALTAIS
(CAN20000809)
SPEEDCO AVIAN
Club Unknown 0 0 - - - - - - 0 0 0 - 0 0 0 - 0 0
- Vincent LORTIE
(CAN20001202)
BMX Beauport 0 0 - - - - - - 0 - - - - - - - - -
- Jeremy BISTODEAU
(CAN19990601)
BMX Haut-Richelieu 0 0 - - - - - - 0 - 0 0 - - 0 - 0 0

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16

Senior hommes 19-29 ans 20 Riders 20 Qualified
RANK NAME GROUP TOTAL
After 16 of 16 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
SHA1
2
SHA2
3
RS1
4
RS2
5
VDS1
6
VDS2
7
PDL1
8
PDL2
9
BRO1
10
BRO2
11
GAT1
12
GAT2
13
LAT1
14
LAT2
15
DRU1
16
DRU2
- Dany MORIN
(CAN19680725)
BMX Drummond 0 0 0 0 0 0 0 - - - - - - - - - - -
- Patrick DIONNE
(CAN19830429)
BMX La Tuque 0 0 0 - - - - - - - - - - - - - - -
- Jessy AUBIN
(CAN19931116)
BMX La Tuque 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - - 0 0 - -
- Frederick LAROCHE
(CAN19950101)
Crabtree BMX 0 0 - 0 0 0 - - 0 0 0 0 0 0 0 - - -
- Florent TISSERON
(CAN19930220)
BMX Montreal 0 0 - - 0 0 - - - - 0 0 - - - - - -
- Emile GIROUARD-LAFLAMME Cycle Max 0 0 - - 0 - - - 0 - 0 0 - - - - 0 0
- Edouard GAGNON BMX Haut-Richelieu 0 0 - - 0 0 0 0 - - 0 0 - - 0 0 0 0
- Gaby MALENFANT
(CAN19970822)
BMX Drummond 0 0 - - - 0 0 - - - - - - - - - - -
- Hedi BASSOUSSI
(CAN19770112)
BMX QSA 0 0 - - - 0 0 0 0 0 - - - - 0 - - -
- Thomas GAGNON
(CAN19960209)
BMX QSA 0 0 - - - 0 0 0 0 - - - - - - - 0 0
- Mike DUPUIS
(CAN19931230)
Indépendant-BMX 0 0 - - - 0 - 0 - 0 0 0 - - 0 0 - -
- Nicolas LONDONO
(CAN19951208)
Indépendant-BMX 0 0 - - - - 0 0 0 - 0 0 - - 0 0 - -
- Nicholas DOYLE
(CAN19981030)
Club Unknown 0 0 - - - - 0 - - - - - - - - - - -
- Raphael OUELLET
(CAN19980701)
Indépendant-BMX 0 0 - - - - 0 0 - - - 0 0 0 - - 0 -
- Damian LACHANCE Indépendant-BMX 0 0 - - - - - 0 - - - - - - - - - -
- Vianney LÉVESQUE
(CAN19971126)
Terminator
BMX Drummond 0 0 - - - - - - - 0 - 0 0 0 0 0 0 -
- Alexandre ROY
(CAN19961010)
6D helmet / MD distribution
BMX Pointe du Lac 0 0 - - - - - - - 0 0 0 - - 0 - - -
- Romain BALLA
(CAN19940605)
BMX Montreal 0 0 - - - - - - - - 0 - - - - - - -
- Quentin ARNOUX
(FRA19961104)
Indépendant-BMX 0 0 - - - - - - - - - - - - - 0 0 -
- Frederic LÉVESQUE
(CAN19950606)
The Surprise
BMX Drummond 0 0 - - - - - - - - - - - - - - 0 0

* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-16 to qualify.
Best Of is Best 10 results from rounds 1-16


Top of Report