End of Report

Coupe du Québec BMX 2019 #13

Gatineau, 25 août 2019

BMX EVENT MANAGER, Report Created jj-août-aaaa 13:44:50

FULL RESULTS

Total Entries = 286

Total Riders = 278

5-6 ans masculin (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
627 BMX Shawi QC Zack Tourigny
Le p'tit cowboys
1st 1st - 3 1st 1st 1st
P-50 BMX Gatineau QC Liam Brule 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
L77 Independant - BMX QC Agostino Leighton 3rd 2nd - 5 1st 1st 3rd
474 BMX Rive-Sud QC Jacob Bernard 4th 3rd - 6 3rd 2nd 1st
785 BMX QSA QC Jake Gagne 5th 4th - 12 4th 4th 4th
506 BMX Haut-Richelieu QC Louis Thomas Bissonnette 6th 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
434 BMX QSA QC Noah Guillemette 7th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
L75 Independant - BMX QC Carwyn Thomas-Osika 8th 4th - 13 4th 5th 4th
L76 Independant - BMX QC Kye Crawford 1st-B 5th - 13 4th 5th 4th
407 BMX Drummond QC Andy Poudrier 2nd-B 6th - 6 2nd 2nd 2nd
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elois Martineau 3rd-B 5th - 10 3rd 4th 3rd
P11 BMX Gatineau QC Eloi Beaudin 4th-B 6th - 8 3rd 2nd 3rd
409 BMX Drummond QC Hayden Duval - - 13 5th 3rd 5th
32 BMX Gatineau QC Raphael Gauthier - - 16 5th 6th 5th
411 BMX Drummond QC Ryan Poudrier - - 16 5th 6th 5th
480 BMX Rive-Sud QC Malik Beland - - 16 6th 4th 6th
492 BMX Haut-Richelieu QC Malcom Rousseau - - ## CR:8 DNS DNS

5-6 ans feminin (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
321 BMX Haut-Richelieu QC Nelly Sarah Archambault 1 3 1st 1st 1st
91 BMX QSA QC Lea St Pierre 2 6 2nd 2nd 2nd
909 BMX Rive-Sud QC Beatrice Tanguay (BW5-6-16) 3 10 3rd 4th 3rd
K95 BMX La Tuque QC Kelsey Mimeault 4 12 5th 3rd 4th
951 Club Unknown ? Maelie Giroux 5 14 4th 5th 5th

7-8 ans feminin (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 BMX Haut-Richelieu QC Camille Brunet 1 4 1st 1st 2nd
963 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emma Raphaelle Trahan
Privateer factory
2 5 2nd 2nd 1st
945 BMX Gatineau QC Leanne Cote 3 9 3rd 3rd 3rd
962 BMX Cap QC Lea Dion
Privateer factory
4 13 5th 4th 4th
968 BMX Haut-Richelieu QC Naïma Jones 5 14 4th 5th 5th
930 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Olivia Ovalle Cisternas 6 18 6th 6th 6th

7 ans masculin (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
699 BMX Beauport QC Adrien Heon 1st - 5 2nd 1st 2nd
713 BMX La Tuque QC Elie Mimeault 2nd - 10 1st 5th 4th
537 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot Beaulieu 3rd - 10 3rd 4th 3rd
600 BMX Beauport QC Etienne Lavoie 4th - 3 1st 1st 1st
530 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Kristian Mancini 5th - 6 2nd 3rd 1st
591 BMX Gatineau QC Oscar Gladish 6th - 11 5th 2nd 4th
51 BMX QSA QC William St Pierre 7th - 8 3rd 2nd 3rd
25 BMX QSA QC Jacob Savard 8th - 10 4th 4th 2nd
657 BMX La Tuque QC Benjamin Dionne 1st-B - 17 6th 6th 5th
589 BMX Gatineau QC Reno Lafontaine 2nd-B - 12 4th 3rd 5th
435 BMX QSA QC Alexandre Grenier 3rd-B - 17 6th 5th 6th
735 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael Beaulieu 4th-B - 18 5th 6th 7th
P31 BMX Gatineau QC Eliot Fournier 5th-B - 22 7th 8th 7th
P15 BMX Gatineau QC Elliot Brunette 6th-B - 24 7th 7th CR:10
504 BMX Haut-Richelieu QC Eliam Archambault CR-B - 21 8th 7th 6th
L65 Autre Teo De Lasalle CR-B - 24 8th 8th 8th

8 ans masculin (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
725 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Toupin 1st 1st - 3 1st 1st 1st
478 BMX Rive-Sud QC Leo Bourassa 2nd 2nd - 6 2nd 1st 3rd
711 BMX La Tuque QC Jake Valiquette 3rd 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
629 BMX Shawi QC Nathan Audet 4th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
527 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary Guevremont
ICI PNEU CENTRE DE L AUTO
5th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
693 BMX Beauport QC Arnaud Lavoie 6th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
709 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Arnaud Roy 7th 4th - 10 3rd 5th 2nd
P-13 BMX Gatineau QC Benjamin Brule 8th 1st - 3 1st 1st 1st
585 BMX Gatineau QC Felix St Germain 1st-B 6th - 9 3rd 2nd 4th
476 BMX Rive-Sud QC Samuel Daigle 2nd-B 6th - 12 4th 4th 4th
P68 BMX Gatineau QC Samuel Robichaud 3rd-B 5th - 11 5th 3rd 3rd
P75 BMX Gatineau QC Elliot Thomassin 4th-B 5th - 12 4th 4th 4th
634 BMX Shawi QC Andy Buchanan - - 14 4th 4th 6th
665 Crabtree BMX QC Loik Letourneau - - 15 5th 5th 5th
722 BMX Gatineau QC Logan Marcotte Demers
The flying tomato
- - 15 5th 5th 5th
P-24 BMX Gatineau QC Nathan Desaulniers - - 17 6th 6th 5th
P56 BMX Gatineau QC Loic Gilbert - - 18 6th 6th 6th

9-10 ans feminin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
955 BMX Pointe Du Lac QC Laurence Bellemare 1 3 1st 1st 1st
929 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Bella Ethier 2 6 2nd 2nd 2nd
980 BMX Montréal QC Zoe Simard-St-Pierre 3 9 3rd 3rd 3rd
920 BMX Haut-Richelieu QC Elizabeth Bissonnette 4 12 4th 4th 4th
850 BMX Gatineau QC Nellie Gladish 5 15 5th 5th 5th
23 BMX Rive-Sud QC Chloe Bernard
Bombshell
- ## CR:9 DNS DNS
XXX10 BMX Gatineau QC Elodie Di-Fruscia - ## CR:9 DNS DNS

9-10 ans sport masculin (28 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
440 BMX QSA QC Liam Guillemette 1st 1st - 3 1st 1st 1st
427 BMX QSA QC Guillaume Maltais 2nd 4th - 5 1st 2nd 2nd
503 BMX Haut-Richelieu QC Wes Jacobs
Cycle LM
3rd 4th - 6 2nd 2nd 2nd
702 BMX Beauport QC Charlie Dube 4th 1st - 10 6th 2nd 2nd
541 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot Guevremont
ICI PNEU CENTRE DE L AUTO
5th 2nd - 8 1st 3rd 4th
636 Club Unknown ? Xavier Giroux 6th 2nd - 10 5th 4th 1st
606 BMX Gatineau QC Ludovic Lafontaine 7th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
605 BMX Gatineau QC Rafael Lanthier 8th 3rd - 11 4th 3rd 4th
123 BMX Haut-Richelieu QC Damien Archambault 1st-B 7th - 13 3rd REL+2:9 1st
558 Cycle Max QC Nanco Gagne 2nd-B 8th - 6 2nd 3rd 1st
455 BMX QSA QC Philippe Rheaume 3rd-B 5th - 10 4th 1st 5th
660 Crabtree BMX QC Nathan Lepine 4th-B 6th - 10 2nd 5th 3rd
604 BMX Gatineau QC Mael Monderie 5th-B 8th - 12 4th 5th 3rd
911 BMX Gatineau QC Kayrim Mohamed 6th-B 6th - 9 1st 2nd 6th
724 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah Martineau 7th-B 5th - 9 3rd 3rd 3rd
320 BMX Gatineau QC Tristan Dery 8th-B 7th - 11 3rd 4th 4th
419 BMX Drummond QC Jacob Laliberte - - 13 REL+2:9 1st 3rd
658 BMX La Tuque QC Charles Dionne - - 13 5th 4th 4th
740 BMX Haut-Richelieu QC Eliot Thouin - - 13 3rd 5th 5th
559 Cycle Max QC Jean Simon Marcouiller - - 16 5th 6th 5th
S-42 BMX QSA QC Renaud Grenier - - 16 5th 5th 6th
401 BMX Drummond QC Jacob Poudrier - - 17 4th 7th 6th
P-20 BMX Gatineau QC Julien Coulombe - - 17 6th 4th 7th
626 BMX Shawi QC Matheo Deschesnes
pagE mEcanique mobile
- - 18 7th 6th 5th
732 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mikael Rousseau - - 18 6th 6th 6th
477 BMX Rive-Sud QC Cedrik Godin - - 20 DNF:7 6th 7th
L-50 BMX Rive-Sud QC Matheo Beland - - 20 6th 7th 7th
493 BMX Haut-Richelieu QC Mederick Rousseau - - ## CR:9 DNS DNS

9-10 ans expert masculin (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
41 BMX QSA QC Alexy Dube
Fxr racing
1st - 10 2nd 4th 4th
425 BMX QSA QC Charles Edouard Maltais 2nd - 6 1st 2nd 3rd
553 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Pedro Ovalle Cisternas 3rd - 10 4th 3rd 3rd
556 Cycle Max QC Loic O' Connor 4th - 8 3rd 3rd 2nd
707 BMX QSA QC Theo Bedard 5th - 12 4th 4th 4th
608 BMX Gatineau QC Simon Lemieux Latulippe 6th - 4 1st 1st 2nd
602 Independant - BMX QC Xavier Lemire 7th - 6 3rd 2nd 1st
588 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jacob Trahan DNF - 4 2nd 1st 1st
684 BMX Beauport QC Santiago Figueroa Bernier - 15 5th 5th 5th
590 BMX Pointe Du Lac QC Derreck Senneville - 15 5th 5th 5th

11-12 ans feminin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
923 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence Sanfacon Theriault 1st - 4 1st 2nd 1st
954 BMX Pointe Du Lac QC Charlie Rose Genest 2nd - 3 1st 1st 1st
404 BMX Rive-Sud QC Mercedes Tanguay 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
68 BMX Rive-Sud QC Meane Hebert 4th - 9 3rd 4th 2nd
989 BMX Rive-Sud QC Elia Chalifoux 5th - 9 5th 1st 3rd
964 BMX Beauport QC Iliana Figueroa Bernier 6th - 10 2nd 5th 3rd
926 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphaelle Roy 7th - 9 3rd 2nd 4th
949 BMX Gatineau QC Frederique St Germain
Baby Spice
8th - 12 4th 3rd 5th
927 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Maxime Theriault 1st-B - 15 6th 5th 4th
905 BMX QSA QC Naomie Guillemette 2nd-B - 13 4th 4th 5th
932 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mia Rousseau 3rd-B - 17 5th 6th 6th
P33 BMX Gatineau QC Coralie Gilbert 4th-B - 18 6th 6th 6th

11-12 ans sport masculin (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
691 BMX Beauport QC Charles Paradis 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
498 BMX Haut-Richelieu QC Deryck Boivin 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
470 BMX Rive-Sud QC Louka Beland 3rd 3rd - 5 1st 3rd 1st
452 BMX QSA QC Felix Antoine Tremblay 4th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
728 BMX Haut-Richelieu QC Diezel Jones 5th 4th - 9 3rd 4th 2nd
598 BMX Gatineau QC Rafael Di Cola 6th 4th - 8 3rd 2nd 3rd
547 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Ryan Mcbrearty 7th 3rd - 5 3rd 1st 1st
726 Crabtree BMX QC Leo Aubin 8th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
548 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah Ethier 1st-B 7th - 8 5th 1st 2nd
562 Cycle Max QC Vincent Brochet 2nd-B 5th - 10 1st 3rd 6th
731 BMX Gatineau QC Antoine Hamel 3rd-B 5th - 7 1st 3rd 3rd
645 BMX Pointe Du Lac QC Alexis Maher 4th-B 7th - 12 4th 4th 4th
543 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Gabriel Laurin 5th-B 6th - 12 4th 3rd 5th
P61 BMX Gatineau QC Nathan Paquette 6th-B 8th - 11 2nd 5th 4th
603 BMX Gatineau QC Mathieu Cote 7th-B 6th - 9 4th 2nd 3rd
551 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alex Giguere 8th-B 8th - 12 5th 4th 3rd
565 Cycle Max QC Louca St-Onge - - 13 5th 4th 4th
549 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emile Dupuy - - 14 4th 5th 5th
495 BMX Haut-Richelieu QC Lawrence Bissonnette - - 16 6th 6th 4th
417 BMX Drummond QC Jeremy Poudrier - - 16 6th 5th 5th
597 BMX Gatineau QC Alexis Auger - - 16 5th 5th 6th
561 Cycle Max QC Clement Bigras - - 16 3rd DNF:6 CR:7
546 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre Toupin - - ## CR:8 DNS DNS

11-12 ans expert masculin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
661 Crabtree BMX QC Simon Tanguay 1st - 3 1st 1st 1st
593 Cycle Max QC Alexis Lacasse 2nd - 4 2nd 1st 1st
625 BMX Pointe Du Lac QC Renaud Grenier 3rd - 8 1st 3rd 4th
16 Cycle Max QC William Provost
Will à chaîne
4th - 9 4th 2nd 3rd
564 Cycle Max QC Etienne Mcgee 5th - 7 3rd 2nd 2nd
632 BMX Shawi QC Jeremy Page 6th - 13 6th 5th 2nd
611 BMX Sherbrooke QC Mathys Auger 7th - 9 3rd 3rd 3rd
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles Raby 8th - 12 4th 4th 4th
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael Peladeau 1st-B - 14 5th 4th 5th
700 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Benjamin Laprairie 2nd-B - 13 2nd 5th 6th
570 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot Trahan 3rd-B - 16 5th 6th 5th
499 BMX Haut-Richelieu QC Mathis Brunet - ## CR:8 DNS DNS

13-14 ans sport masculin (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
505 BMX Haut-Richelieu QC Zackary Brunet 1st 1st - 3 1st 1st 1st
729 Crabtree BMX QC Nathan De Lasalle 2nd 2nd - 4 1st 1st 2nd
676 BMX Cap QC Romeo Trepanier 3rd 2nd - 3 1st 1st 1st
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix Sanfacon Theriault 4th 1st - 4 2nd 1st 1st
118 BMX QSA QC Joseph Lagueux
dufour chevrolet
5th 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
L70 Autre Jack Siggers 6th 3rd - 4 1st 2nd 1st
592 BMX Gatineau QC Thomas Lauzon 7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
P-72 BMX Gatineau QC Gabriel Spirito 8th 4th - 9 2nd 5th 2nd
451 BMX QSA QC Alexis Routhier
MINI-ROOTS
1st-B 6th - 11 3rd 5th 3rd
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Pare 2nd-B 5th - 10 5th 2nd 3rd
575 Cycle Max QC Justin Mallet 3rd-B 5th - 8 2nd 3rd 3rd
716 BMX La Tuque QC Thomas Savoie 4th-B 7th - 12 4th 4th 4th
L58 Cycle Max QC Damien Lafrance 5th-B 8th - 12 4th 4th 4th
501 BMX Haut-Richelieu QC Eddie Pelletier
DJ Elemix
6th-B 7th - 12 5th 4th 3rd
24 Cycle Max QC William Bond 7th-B 8th - 11 4th 3rd 4th
966 BMX Haut-Richelieu QC Noemy Tremblay 8th-B 6th - 11 3rd 2nd 6th
465 BMX Rive-Sud QC Nathan Lebeau - - 12 3rd 4th DNF:5
719 BMX Gatineau QC Gabriel Marcotte Demers - - 14 5th 5th 4th
P18 BMX Gatineau QC Eloïk Cere - - 14 6th 3rd 5th
P 57 BMX Gatineau QC Alexi Martin - - 14 4th 5th 5th
538 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Maxim Hamelin - - ## CR:7 DNS DNS

13-14 ans expert masculin (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
446 BMX QSA QC Charlie Theberge 1st 2nd - 3 1st 1st 1st
576 Cycle Max QC Nicolas Brochet 2nd 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
542 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Tommy Crevier 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
250 Cycle Max QC Gabriel Cornu 4th 1st - 6 1st 3rd 2nd
787 Autre Genio Moio 5th 1st - 6 1st 3rd 2nd
696 BMX QSA QC Chad Beaudoin
HEVO TEAM
6th 4th - 8 3rd 4th 1st
L69 Independant - BMX QC Jakob Kaiser 7th 4th - 7 2nd 1st 4th
596 BMX Gatineau QC Jeremie Cote 8th 3rd - 7 3rd 1st 3rd
410 Cycle Max QC Pierre Olivier Marcouiller 1st-B 5th - 7 4th 2nd 1st
14 BMX Rive-Sud QC Noah Chalifoux 2nd-B 7th - 8 3rd 1st 4th
544 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan Charbonneau 3rd-B 6th - 8 2nd 4th 2nd
515 BMX QSA QC Leo Paquet 4th-B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
414 BMX QSA QC Edouard Bellefeuille Cossette 5th-B 6th - 11 4th 4th 3rd
456 BMX QSA QC Alexis Rheaume 6th-B 7th - 11 5th 2nd 4th
563 Cycle Max QC William Bouchard 7th-B 8th - 12 3rd 4th 5th
22 BMX La Tuque QC Thessalie Bruneau
Hevo bmx Racing team
8th-B 8th - 12 4th 5th 3rd
569 Cycle Max QC Lorenzo Bonnallie Milloch - - 13 5th 3rd 5th
333 BMX QSA QC Anthony C. Gagnon - - 14 5th 5th 4th
572 Cycle Max QC Mathis O' Connor - - 14 4th 5th 5th
594 BMX Gatineau QC William Thomassin
Privateer Factory
- - 15 5th 5th 5th

15-16 ans feminin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
847 Independant - BMX QC Megan Winger 1st - 3 1st 1st 1st
828 BMX Gatineau QC Emma Touchette 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie Raby (BW13-14) 3rd - 8 3rd 1st 4th
12 BMX Rive-Sud QC Alexia Vaillancourt (BW13-14) 4th - 5 2nd 2nd 1st
35 BMX Haut-Richelieu QC Maika Riendeau 5th - 7 3rd 2nd 2nd
817 Cycle Max QC Nancy Bergeron 6th - 10 4th 3rd 3rd
L40 BMX Shawi QC Laurie Cossette (BW13-14) 7th - 14 5th 5th 4th
E93 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Marianne Arsenault CR - 12 5th 4th 3rd
829 BMX Gatineau QC Marie Jeanne Cote CR-B - 14 1st 5th CR:8
610 BMX Gatineau QC Hannah Mohamed Leroux CR-B - 15 6th 4th 5th
921 BMX Haut-Richelieu QC Marianne Myre (BW13-14) CR-B - 18 4th DNF:6 CR:8
818 Cycle Max QC Celeste Bigras - ## CR:8 DNS DNS

15-16 ans sport masculin (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
280 BMX Pointe Du Lac QC Marc Antoine Gagnon 1st - 3 1st 1st 1st
95 Club Unknown ? Emile Landry 2nd - 5 1st 2nd 2nd
294 BMX Cap QC Aiden Morton 3rd - 5 3rd 1st 1st
289 Crabtree BMX QC Cedric Henault 4th - 7 2nd 3rd 2nd
232 BMX Haut-Richelieu QC Mathieu Poirier 5th - 8 2nd 2nd 4th
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Thalie Fournier 6th - 10 4th 3rd 3rd
243 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Derbridge 7th - 10 3rd 4th 3rd
267 BMX Gatineau QC Xavier St Germain - 13 4th 5th 4th
800 BMX Drummond QC Felicia Levesque - 14 5th 4th 5th

15-16 ans expert masculin (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
422 BMX Haut-Richelieu QC Remy Rodrigue 1st - 3 1st 1st 1st
400 Cycle Max QC Xavier Mathys 2nd - 8 1st 3rd 4th
225 BMX Rive-Sud QC Nataniel Degrace 3rd - 4 2nd 1st 1st
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix Pare
100% Canada, D-chainE et Giant Valleyfield
4th - 12 3rd 4th 5th
299 BMX La Tuque QC Xavier Duchesneau 5th - 8 4th 2nd 2nd
251 Cycle Max QC Frederic Gagnon 6th - 11 3rd 2nd 6th
460 Crabtree BMX QC Eloic Theriault 7th - 9 2nd 5th 2nd
307 BMX Cap QC Zack Philibert 8th - 12 5th 4th 3rd
L66 Independant - BMX QC Jason Clarke
Rad Roys/YESS BMX/Fly
- 13 REL+2:7 3rd 3rd
375 CNCB-Bolt QC Sebastien Dubuc - 14 4th 6th 4th
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard Dube
LED
- 18 DNF:6 5th CR:7

25 ans & + feminin (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
839 BMX Gatineau QC Vicky Carriere (BW17-24) 1st - 3 1st 1st 1st
844 Independant - BMX QC Gabrielle Ouellette (BW17-24) 2nd - 4 2nd 1st 1st
827 BMX Gatineau QC Erika Seguin (BW17-24) 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
811 BMX Haut-Richelieu QC Valerie Fredette 4th - 6 1st 2nd 3rd
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne Derome
ICI PNEU CENTRE DE L AUTO
5th - 8 3rd 3rd 2nd
807 BMX Rive-Sud QC Anik Provencal 6th - 11 5th 3rd 3rd
804 BMX QSA QC Cindy Tremblay 7th - 11 3rd 4th 4th
342 BMX Rive-Sud QC Catherine Bernier - 12 4th 4th 4th
846 BMX Gatineau QC Janick Lessard - 14 4th 5th 5th

17-29 ans masculin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
257 Cycle Max QC Philippe Chase 1st - 5 2nd 2nd 1st
524 Independant - BMX QC Jean-Sebastien Houde 2nd - 8 1st 5th 2nd
288 Crabtree BMX QC William Brisebois 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
266 BMX Gatineau QC William Veilleux 4th - 9 2nd 4th 3rd
315 Cycle Max QC Maxime Gagnon 5th - 3 1st 1st 1st
554 BMX Gatineau QC Nicolas Lacoursiere 6th - 10 3rd 3rd 4th
84 BMX Gatineau QC Zachary Hamel 7th - 10 4th 1st 5th
329 Independant - BMX QC Jacob Kramer 8th - 10 5th 3rd 2nd
163 BMX Shawi QC Anthony Roy 1st-B - 14 4th 6th 4th
237 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Fournier 2nd-B - 15 6th 4th 5th
328 BMX Gatineau QC Kevin Lemieux 3rd-B - 16 5th 5th 6th
311 BMX Rive-Sud QC Pol Emil Doucet - ## CR:8 DNS DNS

35 ans et + sport masculin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
P54 BMX Gatineau QC Xavier Fournier (BM30-34) 1 3 1st 1st 1st
221 BMX QSA QC Mathieu Grenier 2 6 2nd 2nd 2nd
290 Crabtree BMX QC Martin Lepine 3 9 3rd 3rd 3rd
75 Club Unknown ? Martin Landry 4 13 4th 4th 5th
244 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alain Martineau 5 14 5th 5th 4th
230 BMX Rive-Sud QC Guillaume Daigle 6 18 6th 6th 6th
202 BMX Drummond QC Jean-Frederic Duval 7 21 7th 7th 7th

35 ans et + expert masculin (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
48 Cycle Max QC Francois Chase 1 7 3rd 3rd 1st
247 Independant - BMX QC Jean Lemire 2 8 4th 2nd 2nd
10 BMX Rive-Sud QC Joffrey Vaillancourt 3 8 1st 1st 6th
33 BMX QSA QC Vincent Bedard 4 10 2nd 5th 3rd
55 BMX Haut-Richelieu QC Eric Bistodeau 5 15 5th 6th 4th
236 BMX Haut-Richelieu QC Andre Brunet 6 15 6th 4th 5th

Cruiser 13-16 ans masculin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
164 BMX Haut-Richelieu QC Zackary Brunet 1 3 1st 1st 1st
L73 Independant - BMX QC Zakary Kaiser 2 6 2nd 2nd 2nd
602 Independant - BMX QC Xavier Lemire 3 10 3rd 4th 3rd
470 BMX Rive-Sud QC Louka Beland 4 13 4th 5th 4th
41 BMX QSA QC Alexy Dube
FXR RACING
5 15 5th 3rd 7th
165 BMX Beauport QC Santiago Figueroa Bernier 6 17 6th 6th 5th
170 BMX Pointe Du Lac QC Derreck Senneville 7 20 7th 7th 6th

Cruiser 30 ans & + sport masculin (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
154 Independant - BMX QC Christophe Marion
trakkof
1 3 1st 1st 1st
L72 CNCB-Bolt QC Mike Kaiser 2 6 2nd 2nd 2nd
128 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Olivier Archambault 3 11 4th 3rd 4th
147 BMX Beauport QC Charles Antoine Lavoie 4 13 3rd REL+2:7 3rd
160 Cycle Max QC Melanie Lessard (BCSW17) 5 14 5th 4th 5th

Cruiser 30 ans & + expert masculin (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
44 BMX Gatineau QC Rick Lemieux 1 3 1st 1st 1st
247 Independant - BMX QC Jean Lemire 2 7 2nd 2nd 3rd
153 Independant - BMX QC Luc Ouellette 3 8 3rd 3rd 2nd
158 BMX Rive-Sud QC Pol Emil Doucet (BCSM17-29) - ## CR:6 DNS DNS

19-29 ans Senior masculin (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
303 BMX Pointe Du Lac QC Benjamin Ouellette 1st - 3 1st 1st 1st
70 Independant - BMX QC Riley Meyer Clement
Performance BEgin/6DHelmets/CDV
2nd - 7 2nd 4th 1st
117 Crabtree BMX QC Edouard Brisebois (BMJ) 3rd - 11 3rd 3rd 5th
43 Cycle Max QC Michel Perkins 4th - 6 1st 3rd 2nd
666 BMX Haut-Richelieu QC Zachary Tremblay (BMJ) 5th - 9 4th 2nd 3rd
71 BMX Shawi QC Wylliam Vigneault (BMJ)
CDVBMX
6th - 12 5th 4th 3rd
77 BMX Haut-Richelieu QC Jeremy Bistodeau 7th - 7 3rd 2nd 2nd
81 BMX QSA QC Frederick Laroche 8th - 7 2nd 1st 4th
61 Cycle Max QC Francis Girard (BMJ) - 13 4th 5th 4th
40 BMX Shawi QC Emile Lucas Theriault - ## CR:7 DNS DNS

Top of Report