End of Report

Coupe du Québec BMX 2019 #15

Haut-Richelieu, 8 septembre 2019

BMX EVENT MANAGER, Report Created jj-sept-aaaa 14:31:53

FULL RESULTS

Total Entries = 362

Total Riders = 352

5-6 ans masculin (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
627 BMX Shawi QC Zack Tourigny
Le p'tit cowboy
1st 2nd - 3 1st 1st 1st
616 BMX Sherbrooke QC Paul Fortier 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
633 BMX Shawi QC Theo Couvrette 3rd 3rd - 9 5th 2nd 2nd
359 Independant - BMX QC Agostino Leighton 4th 1st - 3 1st 1st 1st
687 BMX Beauport QC Derek Dussault 5th 4th - 11 DNF:6 2nd 3rd
434 BMX QSA QC Noah Guillemette 6th 2nd - 9 3rd 3rd 3rd
506 BMX Haut-Richelieu QC Louis Thomas Bissonnette 7th 3rd - 6 1st 2nd 3rd
H-40 BMX Haut-Richelieu QC Eddi Millien 8th 4th - 6 2nd 1st 3rd
H30 BMX Haut-Richelieu QC Enzo Bouchard
Thunder
1st-B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
474 BMX Rive-Sud QC Jacob Bernard 2nd-B 6th - 11 5th 5th 1st
492 BMX Haut-Richelieu QC Malcom Rousseau 3rd-B 7th - 9 3rd 2nd 4th
785 BMX QSA QC Jake Gagne 4th-B 5th - 10 4th 4th 2nd
448 BMX QSA QC Mathieu Bedard 5th-B 6th - 10 2nd 3rd 5th
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elois Martineau 6th-B 8th - 11 3rd 3rd 5th
L30 BMX Haut-Richelieu QC Matis Boucher (BM5-6-16) 7th-B 7th - 10 4th 4th 2nd
407 BMX Drummond QC Andy Poudrier 8th-B 8th - 9 1st 4th 4th
F18 BMX Rive-Sud QC Liam Leblanc - - 13 5th 4th 4th
411 BMX Drummond QC Ryan Poudrier - - 14 4th 6th 4th
653 BMX La Tuque QC Andy Pronovost - - 14 4th 5th 5th
480 BMX Rive-Sud QC Malik Beland - - 14 3rd 5th 6th
484 BMX Rive-Sud QC Victor Allaire (BM5-6-16) - - 15 5th 5th 5th

5-6 ans feminin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
917 BMX Haut-Richelieu QC Nixie Ouvrard 1 3 1st 1st 1st
321 BMX Haut-Richelieu QC Nelly Sarah Archambault 2 6 2nd 2nd 2nd
925 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sandrine Lafleur 3 11 4th 3rd 4th
941 Cycle Max QC Livia Perkins 4 13 3rd DNF:7 3rd
909 BMX Rive-Sud QC Beatrice Tanguay 5 15 5th 4th 6th
91 BMX QSA QC Lea St Pierre 6 16 6th 5th 5th
951 BMX Montreal QC Maelie Giroux 7 20 7th 6th 7th

7-8 ans feminin (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
963 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emma Raphaelle Trahan
Privateer factory
1st - 3 1st 1st 1st
918 BMX Haut-Richelieu QC Camille Brunet 2nd - 4 1st 1st 2nd
960 Crabtree BMX QC Alice Durand 3rd - 8 3rd 4th 1st
18 BMX Rive-Sud QC Josephine Villemure
Pina
4th - 9 3rd 2nd 4th
919 BMX Haut-Richelieu QC Feenix Ouvrard 5th - 8 2nd 3rd 3rd
942 Cycle Max QC Anna Donaldson 6th - 9 4th 3rd 2nd
945 BMX Gatineau QC Leanne Cote 7th - 8 2nd 2nd 4th
930 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Olivia Ovalle Cisternas 8th - 12 5th 4th 3rd
968 BMX Haut-Richelieu QC Naïma Jones - 14 4th 5th 5th
K75 Crabtree BMX QC Eloise Martel - 15 5th 5th 5th

7 ans masculin (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
699 BMX Beauport QC Adrien Heon 1st 1st - 3 1st 1st 1st
530 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Kristian Mancini 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
589 BMX Gatineau QC Reno Lafontaine 3rd 3rd - 8 3rd 4th 1st
537 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot Beaulieu 4th 2nd - 8 2nd 2nd 4th
51 BMX QSA QC William St Pierre 5th 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
25 BMX QSA QC Jacob Savard 6th 4th - 10 4th 3rd 3rd
504 BMX Haut-Richelieu QC Eliam Archambault 7th 3rd - 10 3rd 4th 3rd
600 BMX Beauport QC Etienne Lavoie 8th 4th - 3 1st 1st 1st
713 BMX La Tuque QC Elie Mimeault 1st-B 6th - 7 2nd 3rd 2nd
639 BMX Pointe Du Lac QC Alexis Hamel 2nd-B 6th - 11 5th 2nd 4th
688 BMX QSA QC Noah Cordeiro 3rd-B 5th - 10 2nd 3rd 5th
H21 BMX Haut-Richelieu QC Charles Etienne Boyer 4th-B 5th - 12 4th 5th 3rd
657 BMX La Tuque QC Benjamin Dionne - - 13 4th 4th 5th
735 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael Beaulieu - - 15 5th 6th 4th
654 BMX La Tuque QC Mason Pronovost - - 16 5th 5th 6th
437 BMX QSA QC William Dube Gagnon - - 17 6th 6th 5th
E87 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Malik Gionet-Davies - - 17 6th 5th 6th
528 Club Unknown ? Zack Toupin - - 18 6th 6th 6th

8 ans masculin (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
31 BMX Shawi QC Hubert Couvrette 1st 1st - 4 1st 1st 2nd
617 BMX Sherbrooke QC Henri Fortier 2nd 4th - 9 3rd 1st DNF:5
433 BMX QSA QC Zachary Bedard 3rd 1st - 5 1st 2nd 2nd
725 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Toupin 4th 2nd - 4 2nd 1st 1st
760 Independant - BMX QC Louka Baril 5th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
527 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary Guevremont
ICI PNEU centre pneu
6th 2nd - 6 1st 2nd 3rd
478 BMX Rive-Sud QC Leo Bourassa 7th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
629 BMX Shawi QC Nathan Audet 8th 3rd - 10 4th 3rd 3rd
693 BMX Beauport QC Arnaud Lavoie 1st-B 5th - 10 3rd 3rd 4th
711 BMX La Tuque QC Jake Valiquette 2nd-B 7th - 4 1st 2nd 1st
H41 BMX Haut-Richelieu QC Lowis Millien 3rd-B 8th - 7 5th 1st 1st
476 BMX Rive-Sud QC Samuel Daigle 4th-B 8th - 11 5th 4th 2nd
671 BMX Cap QC Mathys Trepanier 5th-B 6th - 13 5th 5th 3rd
652 BMX La Tuque QC Jerome Marchand 6th-B 6th - 12 2nd 5th 5th
H76 BMX Haut-Richelieu QC Maxime Boucher 7th-B 5th - 12 4th 4th 4th
585 BMX Gatineau QC Felix St Germain 8th-B 7th - 8 3rd 4th 1st
709 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Arnaud Roy - - 13 5th 4th 4th
619 CNCB-Bolt QC Oscar Imbernon - - 13 4th 3rd 6th
730 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Cedric Tremblay
La Terreur
- - 14 3rd 6th 5th
634 BMX Shawi QC Andy Buchanan - - 15 4th 5th 6th
H22 BMX Haut-Richelieu QC Cyril Boyer - - 16 6th 6th 4th
722 BMX Gatineau QC Logan Marcotte Demers - - 16 6th 5th 5th

9-10 ans feminin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
955 BMX Pointe Du Lac QC Laurence Bellemare 1 4 1st 2nd 1st
987 Cycle Max QC Arielle Lacasse
la gazelle
2 5 2nd 1st 2nd
23 BMX Rive-Sud QC Chloe Bernard
Bombshell
3 11 5th 3rd 3rd
915 BMX Rive-Sud QC Sofia Laliberte 4 12 4th 4th 4th
929 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Bella Ethier 5 13 3rd 5th 5th
980 BMX Montreal QC Zoe Simard-St-Pierre 6 19 6th 6th 7th
920 BMX Haut-Richelieu QC Elizabeth Bissonnette 7 20 7th 7th 6th

9-10 ans sport masculin (35 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 1/4 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 BMX Gatineau QC Ludovic Lafontaine 1st 2nd 2nd - 8 1st 3rd 4th
736 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Justin Lafleur 2nd 1st 1st - 6 3rd 2nd 1st
F93 BMX Rive-Sud QC Liam Dubuc 3rd 3rd 1st - 4 1st 1st 2nd
123 BMX Haut-Richelieu QC Damien Archambault 4th 3rd 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
462 BMX QSA QC Alex Bedard 5th 2nd 1st - 10 3rd 4th 3rd
419 BMX Drummond QC Jacob Laliberte 6th 1st 1st - 3 1st 1st 1st
541 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot Guevremont
ICI PNEU Centre de l'auto
7th 4th 4th - 11 2nd 6th 3rd
660 Crabtree BMX QC Nathan Lepine 8th 4th 4th - 13 4th 5th 4th
427 BMX QSA QC Guillaume Maltais 1st-B 5th 2nd - 4 1st 2nd 1st
503 BMX Haut-Richelieu QC Wes Jacobs
Cycle LM
2nd-B 6th 3rd - 9 2nd 4th 3rd
424 BMX QSA QC Joseph Bellefeuille Cossette 3rd-B 5th 3rd - 9 7th 1st 1st
H33 BMX Haut-Richelieu QC Alex Benoit 4th-B 8th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
724 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah Martineau 5th-B 8th 4th - 7 4th 1st 2nd
455 BMX QSA QC Philippe Rheaume 6th-B 6th 3rd - 9 5th 2nd 2nd
471 BMX Rive-Sud QC Zack Fortin 7th-B 7th 4th - 11 2nd 5th 4th
658 BMX La Tuque QC Charles Dionne 8th-B 7th 2nd - 11 3rd 3rd 5th
440 BMX QSA QC Liam Guillemette - 5th - 8 2nd 5th 1st
911 BMX Gatineau QC Kayrim Mohamed - 5th - 9 2nd 2nd 5th
584 Cycle Max QC Adrien Bigras - 5th - 10 4th 3rd 3rd
659 BMX La Tuque QC Logan Pellerin
Lolo l'Pogo
- 5th - 11 7th 1st 3rd
401 BMX Drummond QC Jacob Poudrier - - - 13 5th 3rd 5th
751 Crabtree BMX QC Eliott Rivest - - - 13 3rd 4th 6th
423 BMX Drummond QC Luka Languille - - - 15 4th 7th 4th
667 Crabtree BMX QC Benjamin Martel - - - 16 5th 7th 4th
88 BMX Haut-Richelieu QC Lucas Cunat Millotte - - - 16 6th 4th 6th
604 BMX Gatineau QC Mael Monderie - - - 17 6th 6th 5th
559 Cycle Max QC Jean Simon Marcouiller - - - 17 5th 7th 5th
740 BMX Haut-Richelieu QC Eliot Thouin - - - 17 7th 4th 6th
493 BMX Haut-Richelieu QC Mederick Rousseau - - - 17 6th 5th 6th
732 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mikael Rousseau - - - 17 4th 6th 7th
477 BMX Rive-Sud QC Cedrik Godin - - - 18 5th 7th 6th
558 Cycle Max QC Nanco Gagne - - - 18 6th 5th 7th
712 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Majorick Lacoste - - - 19 6th 6th 7th
60 BMX Beauport QC Raphael Bureau - - - 20 7th 6th 7th
723 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jessy St Pierre - - - 21 7th 7th 7th

9-10 ans expert masculin (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
608 BMX Gatineau QC Simon Lemieux Latulippe 1st - 5 1st 1st 3rd
588 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jacob Trahan 2nd - 5 1st 2nd 2nd
41 BMX QSA QC Alexy Dube
FXR RACING
3rd - 6 2nd 3rd 1st
717 BMX La Tuque QC Mavrick Ouellette 4th - 10 4th 4th 2nd
590 BMX Pointe Du Lac QC Derreck Senneville 5th - 13 7th 2nd 4th
553 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Pedro Ovalle Cisternas 6th - 11 3rd 3rd 5th
425 BMX QSA QC Charles Edouard Maltais 7th - 4 2nd 1st 1st
556 Cycle Max QC Loic O' Connor 8th - 13 3rd 7th 3rd
674 BMX Cap QC Nataniel Baril 1st-B - 13 4th 5th 4th
684 BMX Beauport QC Santiago Figueroa Bernier 2nd-B - 16 6th 5th 5th
707 BMX QSA QC Theo Bedard 3rd-B - 17 5th 6th 6th
888 BMX Beauport QC Ludovic Guay 4th-B - 17 6th 4th 7th
583 Cycle Max QC Isaak Donaldson 5th-B - 22 8th 7th 7th
467 BMX Rive-Sud QC Xavier Lefebvre 6th-B - 23 DNF:7 8th 8th
602 Independant - BMX QC Xavier Lemire CR-B - 17 5th 6th 6th

11-12 ans feminin (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
404 BMX Rive-Sud QC Mercedes Tanguay 1st - 6 1st 2nd 3rd
954 BMX Pointe Du Lac QC Charlie Rose Genest 2nd - 4 2nd 1st 1st
68 BMX Rive-Sud QC Meane Hebert 3rd - 7 3rd 3rd 1st
926 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphaelle Roy 4th - 8 3rd 3rd 2nd
989 BMX Rive-Sud QC Elia Chalifoux 5th - 12 4th 4th 4th
958 BMX La Tuque QC Marie Philip Poirier 6th - 12 4th 5th 3rd
935 BMX Haut-Richelieu QC Victoria Dube
N1
7th - 9 1st 1st 7th
923 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence Sanfacon Theriault 8th - 6 2nd 2nd 2nd
905 BMX QSA QC Naomie Guillemette 1st-B - 15 5th 6th 4th
949 BMX Gatineau QC Frederique St Germain
Baby Spice
2nd-B - 16 5th 6th 5th
974 BMX QSA QC Emilie Lessard 3rd-B - 19 6th 7th 6th
28 BMX Rive-Sud QC Olivia Villemure 4th-B - 17 7th 4th 6th
952 BMX Montreal QC Valerie Grondin 5th-B - 18 8th 5th 5th
932 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Mia Rousseau 6th-B - 23 7th 8th 8th
953 BMX Montreal QC Emmanuelle Hudon 7th-B - 20 6th 7th 7th

11-12 ans sport masculin (32 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
498 BMX Haut-Richelieu QC Deryck Boivin 1st 1st - 5 1st 3rd 1st
469 BMX Rive-Sud QC Olivier Lefebvre 2nd 2nd - 5 1st 2nd 2nd
470 BMX Rive-Sud QC Louka Beland 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
726 Crabtree BMX QC Leo Aubin 4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
452 BMX QSA QC Felix Antoine Tremblay 5th 1st - 6 3rd 1st 2nd
450 BMX QSA QC Justin Demers 6th 4th - 9 4th 1st 4th
543 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Gabriel Laurin 7th 4th - 11 5th 3rd 3rd
645 BMX Pointe Du Lac QC Alexis Maher 8th 3rd - 12 2nd 6th 4th
691 BMX Beauport QC Charles Paradis 1st-B 5th - 3 1st 1st 1st
547 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Ryan Mcbrearty 2nd-B 7th - 7 2nd 2nd 3rd
731 BMX Gatineau QC Antoine Hamel 3rd-B 6th - 13 7th 4th 2nd
546 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre Toupin 4th-B 8th - 13 4th 5th 4th
87 BMX Shawi QC Robin Couvrette 5th-B 7th - 13 3rd 5th 5th
728 BMX Haut-Richelieu QC Diezel Jones 6th-B 5th - 9 3rd 3rd 3rd
598 BMX Gatineau QC Rafael Di Cola 7th-B 8th - 9 6th 2nd 1st
552 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Philip Bercier 8th-B 6th - 8 1st 4th 3rd
551 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alex Giguere - - 15 5th 3rd 7th
550 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael Antoine Lefebvre - - 16 4th 8th 4th
H58 BMX Haut-Richelieu QC Benjamin Girard - - 16 5th 6th 5th
H64 BMX Haut-Richelieu QC Kenrick Lemire - - 16 6th 4th 6th
561 Cycle Max QC Clement Bigras - - 17 7th 5th 5th
567 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jeremy Theoret - - 17 6th 5th 6th
548 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah Ethier - - 17 5th 6th 6th
896 CNCB-Bolt QC Thomas Poirier - - 17 3rd 6th 8th
417 BMX Drummond QC Jeremy Poudrier - - 18 8th 4th 6th
565 Cycle Max QC Louca St-Onge - - 18 4th 7th 7th
603 BMX Gatineau QC Mathieu Cote - - 20 8th 7th 5th
495 BMX Haut-Richelieu QC Lawrence Bissonnette - - 20 6th 7th 7th
536 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah Dionne - - 22 7th 8th 7th
472 BMX Rive-Sud QC Nathan Desbiens - - 22 7th 7th 8th
648 BMX Pointe Du Lac QC Julien Meunier - - 24 8th 8th 8th
H19 BMX Haut-Richelieu QC Nathan Cormier - - ## CR:10 DNS DNS

11-12 ans expert masculin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
343 BMX Rive-Sud QC Christophe Allaire 1st - 4 1st 2nd 1st
661 Crabtree BMX QC Simon Tanguay 2nd - 4 1st 1st 2nd
593 Cycle Max QC Alexis Lacasse 3rd - 6 2nd 3rd 1st
564 Cycle Max QC Etienne Mcgee 4th - 12 6th 1st 5th
900 BMX Drummond QC Maripier Fortin 5th - 6 2nd 2nd 2nd
632 BMX Shawi QC Jeremy Page 6th - 12 5th 4th 3rd
475 BMX Rive-Sud QC Ludovic Laliberte 7th - 11 3rd 5th 3rd
611 BMX Sherbrooke QC Mathys Auger 8th - 13 4th 5th 4th
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael Peladeau 1st-B - 14 4th 4th 6th
625 BMX Pointe Du Lac QC Renaud Grenier 2nd-B - 15 3rd REL+2:8 4th
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles Raby 3rd-B - 17 5th 6th 6th
700 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Benjamin Laprairie 4th-B - 14 6th 3rd 5th

13-14 ans feminin (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
12 BMX Rive-Sud QC Alexia Vaillancourt 1 3 1st 1st 1st
947 BMX Gatineau QC Ariane Lemieux Latulippe 2 8 3rd 3rd 2nd
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie Raby 3 10 2nd 2nd 6th
950 CNCB-Bolt QC Alice Perry 4 14 6th 5th 3rd
921 BMX Haut-Richelieu QC Marianne Myre 5 14 4th DNF:6 4th
L40 BMX Shawi QC Laurie Cossette 6 14 5th 4th 5th

13-14 ans sport masculin (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
505 BMX Haut-Richelieu QC Zackary Brunet 1st 1st - 3 1st 1st 1st
729 Crabtree BMX QC Nathan De Lasalle 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
676 BMX Cap QC Romeo Trepanier 3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix Sanfacon Theriault 4th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
655 BMX La Tuque QC Malyk Savard 5th 2nd - 7 3rd 3rd 1st
592 BMX Gatineau QC Thomas Lauzon 6th 3rd - 10 3rd 3rd 4th
716 BMX La Tuque QC Thomas Savoie 7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
413 BMX Drummond QC Samuel Lafond 8th 4th - 10 5th 2nd 3rd
494 BMX Haut-Richelieu QC Matthew Paquin 1st-B 5th - 4 1st 2nd 1st
575 Cycle Max QC Justin Mallet 2nd-B 7th - 10 4th 3rd 3rd
L58 Cycle Max QC Damien Lafrance 3rd-B 5th - 11 3rd 4th 4th
966 BMX Haut-Richelieu QC Noemy Tremblay 4th-B 6th - 12 4th 4th 4th
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Pare 5th-B 6th - 12 3rd 5th 4th
118 BMX QSA QC Joseph Lagueux
honda charlevoix
6th-B 8th - 10 2nd 3rd 5th
415 BMX Drummond QC Emile Lacharite 7th-B 7th - 8 4th 1st 3rd
24 Cycle Max QC William Bond 8th-B 8th - 12 6th 4th 2nd
719 BMX Gatineau QC Gabriel Marcotte Demers - - 13 5th 5th 3rd
465 BMX Rive-Sud QC Nathan Lebeau - - 13 2nd 6th 5th
624 CNCB-Bolt QC Gregoire Gauthier - - 14 4th 4th 6th
501 BMX Haut-Richelieu QC Eddie Pelletier - - 16 5th 6th 5th
451 BMX QSA QC Alexis Routhier
MINI-ROOTS
- - 16 5th 6th 5th
466 BMX Rive-Sud QC Justin Mcphee - - 17 6th 5th 6th
E49 CNCB-Bolt QC Xavier Messier Morin - - 17 6th 5th 6th

13-14 ans expert masculin (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
446 BMX QSA QC Charlie Theberge 1st 3rd - 3 1st 1st 1st
542 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Tommy Crevier 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
250 Cycle Max QC Gabriel Cornu 3rd 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
515 BMX QSA QC Leo Paquet 4th 3rd - 9 2nd 4th 3rd
410 Cycle Max QC Pierre Olivier Marcouiller 5th 1st - 5 2nd 2nd 1st
696 BMX QSA QC Chad Beaudoin
HEVO TEAM
6th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
563 Cycle Max QC William Bouchard 7th 4th - 12 5th 5th 2nd
669 CNCB-Bolt QC Remi Lemieux 8th 4th - 6 3rd 1st 2nd
14 BMX Rive-Sud QC Noah Chalifoux 1st-B 6th - 6 1st 2nd 3rd
630 CNCB-Bolt QC Isaac Gauthier 2nd-B 5th - 9 3rd 2nd 4th
544 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan Charbonneau 3rd-B 8th - 13 4th 5th 4th
569 Cycle Max QC Lorenzo Bonnallie Milloch 4th-B 7th - 11 4th 3rd 4th
240 BMX Rive-Sud QC Gabriel Perron
Hevo BMX Racing Team
5th-B 5th - 7 1st 3rd 3rd
22 BMX La Tuque QC Thessalie Bruneau
Hevo bmx Racing team
6th-B 7th - 12 5th 4th 3rd
456 BMX QSA QC Alexis Rheaume 7th-B 6th - 10 4th 5th 1st
312 CNCB-Bolt QC Emy Poirier 8th-B 8th - 9 2nd 3rd 4th
747 BMX Rive-Sud QC Romeo Brunelle - - 13 4th 4th 5th
441 BMX QSA QC Lucas Belliot - - 13 3rd 2nd CR:8
414 BMX QSA QC Edouard Bellefeuille Cossette - - 14 DNF:5 4th 5th
333 BMX QSA QC Anthony C. Gagnon - - 16 6th 5th 5th
447 BMX QSA QC Maverick Hawey - - 17 5th 6th 6th
596 BMX Gatineau QC Jeremie Cote - - ## CR:8 DNS DNS

15-16 ans feminin (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
818 Cycle Max QC Celeste Bigras
Racing CEleste
1 4 2nd 1st 1st
817 Cycle Max QC Nancy Bergeron 2 6 1st 3rd 2nd
35 BMX Haut-Richelieu QC Maika Riendeau 3 13 3rd 2nd 8th
840 BMX Drummond QC Marilou Gagnon 4 14 4th 4th 6th
828 BMX Gatineau QC Emma Touchette 5 15 5th 7th 3rd
829 BMX Gatineau QC Marie Jeanne Cote 6 17 7th 5th 5th
844 Independant - BMX QC Gabrielle Ouellette (BW17-24) 7 18 8th 6th 4th
E93 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Marianne Arsenault 8 21 6th 8th 7th

15-16 ans sport masculin (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
280 BMX Pointe Du Lac QC Marc Antoine Gagnon 1st - 4 1st 2nd 1st
95 BMX Montreal QC Emile Landry 2nd - 7 5th 1st 1st
294 BMX Cap QC Aiden Morton 3rd - 8 4th 1st 3rd
206 BMX Drummond QC Felix St-Sauveur 4th - 6 2nd 2nd 2nd
232 BMX Haut-Richelieu QC Mathieu Poirier 5th - 13 3rd 5th 5th
26 Crabtree BMX QC Mathilde Brisebois 6th - 10 3rd 3rd 4th
289 Crabtree BMX QC Cedric Henault 7th - 7 2nd 3rd 2nd
500 BMX Montreal QC Vincent Landry DNF - 8 1st 4th 3rd
42 BMX Montreal QC Alexis Loubert
Pedro
1st-B - 16 6th 6th 4th
254 Cycle Max QC Anthony Lacelle 2nd-B - 14 4th 4th 6th
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Thalie Fournier 3rd-B - 15 5th 5th 5th
243 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Derbridge 4th-B - 19 7th 6th 6th
800 BMX Drummond QC Felicia Levesque 5th-B - 21 7th 7th 7th
H77 BMX Haut-Richelieu QC Gabriel Favreau CR-B - 20 6th 7th 7th

15-16 ans expert masculin (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard Dube
LED
1st - 4 1st 1st 2nd
595 BMX Pointe Du Lac QC Joey Bond Dery
Hevo bmx racing team
2nd - 6 3rd 2nd 1st
299 BMX La Tuque QC Xavier Duchesneau 3rd - 10 4th 3rd 3rd
199 CNCB-Bolt QC Simon Olivier Lepine 4th - 11 2nd 7th 2nd
460 Crabtree BMX QC Eloic Theriault 5th - 10 3rd 4th 3rd
251 Cycle Max QC Frederic Gagnon 6th - 6 1st 1st 4th
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix Pare
100% Canada et Giant valleyfield
7th - 11 4th 2nd 5th
233 BMX Haut-Richelieu QC Benjamin Laforge 8th - 12 5th 3rd 4th
422 BMX Haut-Richelieu QC Remy Rodrigue 1st-B - 13 2nd 5th 6th
106 BMX Pointe Du Lac QC Thomas Jodoin 2nd-B - 13 6th 6th 1st
375 CNCB-Bolt QC Sebastien Dubuc 3rd-B - 15 5th 4th 6th
307 BMX Cap QC Zack Philibert 4th-B - 20 6th 7th 7th
458 BMX La Tuque QC Frederic Charland 5th-B - 20 7th 6th 7th
225 BMX Rive-Sud QC Nataniel Degrace CR-B - 17 7th 5th 5th

25 ans & + feminin (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
802 BMX QSA QC Melissa Gagnon 1st - 3 1st 1st 1st
843 Crabtree BMX QC Ariane Gaudet 2nd - 5 1st 2nd 2nd
803 BMX QSA QC Anne Garant 3rd - 4 2nd 1st 1st
841 BMX QSA QC Anick Vezina 4th - 7 2nd 3rd 2nd
811 BMX Haut-Richelieu QC Valerie Fredette 5th - 10 4th 3rd 3rd
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne Derome
ICI PNEU centre de l'auto
6th - 10 3rd 4th 3rd
822 Cycle Max QC Patricia Briere 7th - 9 3rd 2nd 4th
807 BMX Rive-Sud QC Anik Provencal 8th - 14 6th 4th 4th
342 BMX Rive-Sud QC Catherine Bernier 1st-B - 15 5th 5th 5th
222 BMX QSA QC Nadine Couture 2nd-B - 15 4th 6th 5th
830 BMX Montreal QC Catherine Hemond 3rd-B - 18 5th 7th 6th
823 Cycle Max QC Caroline Lachance 4th-B - 18 6th 5th 7th
804 BMX QSA QC Cindy Tremblay - ## CR:9 DNS DNS

17-29 ans masculin (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
703 BMX La Tuque QC Alexis Baptiste 1st - 7 4th 1st 2nd
288 Crabtree BMX QC William Brisebois 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
234 BMX Haut-Richelieu QC Antoine Clark Bouchard 3rd - 6 1st 4th 1st
315 Cycle Max QC Maxime Gagnon 4th - 3 1st 1st 1st
266 BMX Gatineau QC William Veilleux 5th - 8 3rd 2nd 3rd
214 BMX QSA QC Christof Pouliot 6th - 11 5th 3rd 3rd
257 Cycle Max QC Philippe Chase 7th - 11 3rd 4th 4th
84 BMX Gatineau QC Zachary Hamel 8th - 13 2nd 7th 4th
306 BMX La Tuque QC Benjamin Pratte 1st-B - 14 4th 5th 5th
97 BMX Drummond QC Anthony Morin 2nd-B - 14 5th 3rd 6th
163 BMX Shawi QC Anthony Roy 3rd-B - 18 6th 5th 7th
314 BMX QSA QC Nathan Hawey 4th-B - 18 7th 6th 5th
237 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William Fournier 5th-B - 18 6th 6th 6th
311 BMX Rive-Sud QC Pol Emil Doucet - ## CR:9 DNS DNS

35 ans et + sport masculin (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
261 Cycle Max QC Sebastien Bigras 1st - 3 1st 1st 1st
380 BMX Haut-Richelieu QC Francis Rocheleau 2nd - 5 2nd 2nd 1st
276 BMX Shawi QC Martin Couvrette (BM30-34) 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
32 BMX Shawi QC Benoit Couvrette 4th - 9 3rd 3rd 3rd
244 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alain Martineau 5th - 12 4th 4th 4th
290 Crabtree BMX QC Martin Lepine 6th - 4 1st 1st 2nd
66 BMX Rive-Sud QC Emmanuel Chalifoux 7th - 13 5th 5th 3rd
75 BMX Montreal QC Martin Landry 8th - 10 3rd 2nd 5th
L55 BMX Shawi QC Michael Audet (BM30-34) 1st-B - 13 4th 5th 4th
201 BMX Drummond QC Patrice Lafond 2nd-B - 15 6th 4th 5th
721 BMX Gatineau QC Daniel Demers 3rd-B - 17 5th 6th 6th
291 BMX Cap QC Fabien Trepanier 4th-B - 23 CR:9 7th 7th
279 BMX Pointe Du Lac QC Jean Luc Meunier 5th-B - 18 6th 6th 6th

35 ans et + expert masculin (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
33 BMX QSA QC Vincent Bedard 1 6 1st 2nd 3rd
48 Cycle Max QC Francois Chase 2 8 2nd 5th 1st
259 Cycle Max QC Simon Gagne 3 9 4th 3rd 2nd
224 BMX QSA QC Pierre Philippe Lessard 4 11 3rd 1st 7th
236 BMX Haut-Richelieu QC Andre Brunet 5 13 5th 4th 4th
55 BMX Haut-Richelieu QC Eric Bistodeau 6 18 6th 6th 6th
127 BMX Beauport QC Maxime Beaumont 7 19 7th 7th 5th

Cruiser 13-16 ans masculin (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
164 BMX Haut-Richelieu QC Zackary Brunet 1 3 1st 1st 1st
240 BMX Rive-Sud QC Gabriel Perron
Hevo BMX Racing Team
2 6 2nd 2nd 2nd
89 BMX Drummond QC Samuel Lafond 3 9 3rd 3rd 3rd
41 BMX QSA QC Alexy Dube
FXR RACING
4 14 5th 5th 4th
165 BMX Beauport QC Santiago Figueroa Bernier 5 16 4th 7th 5th
470 BMX Rive-Sud QC Louka Beland 6 18 6th 4th 8th
170 BMX Pointe Du Lac QC Derreck Senneville 7 19 7th 6th 6th
714 BMX Drummond QC Noam Joseph 8 23 8th 8th 7th

Cruiser 17-29 ans masculin (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N-1 Cycle Max QC Michel Perkins (BCMS30E) 1 3 1st 1st 1st
153 Independant - BMX QC Luc Ouellette (BCMS30E) 2 7 2nd 2nd 3rd
152 BMX Drummond QC Anthony Morin 3 8 3rd 3rd 2nd
136 Cycle Max QC Pierre Luc Lacasse (BCMS30E)
flatteux de chats
4 13 4th 5th 4th
149 BMX Pointe Du Lac QC William Aube 5 14 5th 4th 5th
158 BMX Rive-Sud QC Pol Emil Doucet - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 30 ans & + sport masculin (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
154 Independant - BMX QC Christophe Marion
TRAKKOF
1 3 1st 1st 1st
83 BMX Drummond QC Patrice Lafond 2 7 3rd 2nd 2nd
147 BMX Beauport QC Charles Antoine Lavoie 3 10 2nd 3rd 5th
128 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Olivier Archambault 4 12 5th 4th 3rd
281 Independant - BMX QC David Cunat 5 13 4th 5th 4th
94 BMX Drummond QC Eric Languille 6 19 7th 6th 6th
144 BMX Beauport QC Nicolas Heon 7 20 6th 7th 7th
160 Cycle Max QC Melanie Lessard (BCSW17) 8 24 8th 8th 8th

19-29 ans Senior masculin (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
715 BMX Drummond QC Gaby Malenfant
DK Bicycle
1st - 3 1st 1st 1st
38 BMX Haut-Richelieu QC Nicolas Londono 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
70 Independant - BMX QC Riley Meyer Clement
Performance BEgin/6DHelmets/CDV
3rd - 5 2nd 1st 2nd
881 BMX Montreal QC Matheus Lott
Yess
4th - 11 1st 2nd REL+2:8
303 BMX Pointe Du Lac QC Benjamin Ouellette 5th - 9 4th 2nd 3rd
39 BMX Drummond QC Felix Maltais 6th - 7 2nd 4th 1st
100 Hevo BMX Racing Team QC Edouard Proulx (BMJ) 7th - 11 5th 3rd 3rd
17 Cycle Max QC Emile Girouard Laflamme
E79
8th - 13 4th 5th 4th
117 Crabtree BMX QC Edouard Brisebois (BMJ) 1st-B - 13 3rd 6th 4th
61 Cycle Max QC Francis Girard (BMJ)
Tomahawk cycle
2nd-B - 15 6th 4th 5th
77 BMX Haut-Richelieu QC Jeremy Bistodeau CR-B - 15 5th 5th 5th
27 Cycle Max QC Felix Girard - ## CR:8 DNS DNS

Top of Report