End of Report

Championnats Québécois / Coupe du Québec BMX 2018 #3

BMX QSA, 23 juin 2018

BMX EVENT MANAGER, Report Created 23-juin-2018 16:53:17

FULL RESULTS

Total Entries = 391

Total Riders = 384

Garçons 5-6 ans (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
490 BMX QSA QC William ST PIERRE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
491 BMX QSA QC Matis DIONNE 2nd 2nd - 7 3rd 1st 3rd
559 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zackary DEBELLEFEUILLE 3rd 1st - 4 2nd 1st 1st
537 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot BEAULIEU 4th 4th - 6 4th 1st 1st
494 BMX QSA QC Jacob SAVARD 5th 2nd - 8 1st 6th 1st
E-9 BMX Beauport QC Adrien HEON 6th 4th - 7 2nd 3rd 2nd
579 BMX La Tuque QC Elie MIMEAULT 7th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
581 BMX La Tuque QC Benjamin DIONNE 8th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
440 BMX Drummond QC Theo JOYAL 1st-B 5th - 8 3rd 2nd 3rd
484 BMX QSA QC Noah GUILLEMETTE 2nd-B 6th - 9 2nd 3rd 4th
702 Club Unknown ? Etienne LAVOIE 3rd-B 5th - 12 CR:8 2nd 2nd
553 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Victor DUPUY 4th-B 6th - 11 3rd 5th 3rd
492 BMX QSA QC William DUBE-GAGNON 5th-B 8th - 11 5th 3rd 3rd
489 BMX QSA QC Ryan MAROIS
(CAN20130627)
6th-B 7th 1st 13 4th 5th 4th
K-23 BMX CAP QC Ludovik LAQUERRE 7th-B 8th - 11 5th 2nd 4th
A-69 BMX QSA QC Laurent CHAMPAGNE
(CAN20130301)
CR-B 7th - 12 2nd 4th 6th
A-22 BMX QSA QC Eliot PLANTE
(CAN20130514)
- DNS 13# 4th 5th 4th
582 BMX La Tuque QC Mason PRONOVOST - - 13 4th 4th 5th
A-20 BMX QSA QC Jules GAGNON
(CAN20121023)
- - 13 3rd 4th REL:6
485 BMX QSA QC Anthony SAVARD
(CAN20130116)
- - 14 5th 4th 5th
H-99 BMX Sherbrooke QC Paul FORTIER (BM5-6-16) - - 15 5th 5th 5th
A-62 BMX QSA QC Felix BLONDEAU
(CAN20130905)
- - 17 6th 6th 5th

Filles 5-6 ans (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
940 BMX Haut-Richelieu QC Feenix OUVRARD
(CAN20120204)
1 3 1st 1st 1st
901 Cycle Max QC Anna DONALDSON 2 6 2nd 2nd 2nd
941 BMX Bromont QC Odile GAUTHIER 3 10 4th 3rd 3rd
928 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Coralie ST PIERRE 4 11 3rd 4th 4th
951 Indépendant-BMX QC Livia PERKINS 5 15 5th 5th 5th
926 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sandrine LAFLEUR 6 18 6th 6th 6th
K-8 BMX CAP QC Fay QUESSY - ## CR:9 DNS DNS

Filles 7-8 ans (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
963 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emma Raphaelle TRAHAN 1st - 5 3rd 1st 1st
919 BMX Rive-Sud QC Chloe BERNARD 2nd - 7 4th 2nd 1st
18 BMX Rive-Sud QC Josephine VILLEMURE 3rd - 7 1st 2nd 4th
903 BMX Gatineau QC Leanne COTE 4th - 8 2nd 3rd 3rd
937 BMX Haut-Richelieu QC Camille BRUNET 5th - 4 1st 1st 2nd
922 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Bella ETHIER 6th - 7 2nd 3rd 2nd
912 BMX QSA QC Ellie BOUCHARD
(CAN20110315)
7th - 10 3rd 4th 3rd
934 BMX Shawi QC Julie Charlotte BEGIN HANNECART - 13 4th 4th 5th
913 BMX QSA QC Chloe BOUCHARD
(CAN20110315)
- 14 5th 5th 4th

Garçons 7 ans (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
605 BMX Shawi QC Hubert COUVRETTE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
557 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William TOUPIN
(CAN20110226)
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
102 BMX QSA QC Zachary BEDARD 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
457 BMX Drummond QC William DELORME
(CAN20110131)
4th 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary GUEVREMONT 5th 2nd - 4 1st 1st 2nd
569 BMX La Tuque QC Jake VALIQUETTE 6th 4th - 9 1st 3rd 5th
606 BMX Sherbrooke QC Henri FORTIER 7th 3rd - 7 2nd 1st 4th
607 BMX Sherbrooke QC Derrek PETTIGREW 8th 4th - 8 4th 2nd 2nd
463 BMX QSA QC Edouard JONCAS 1st-B DNF:8 - 6 3rd 1st 2nd
671 BMX CAP QC Louka BARIL 2nd-B 5th - 8 3rd 4th 1st
682 BMX de Crabtree QC Martel ANTHONY 3rd-B 7th - 10 2nd 4th 4th
665 BMX CAP QC Charles Antoine DUMAS
(CAN20110902)
4th-B 5th - 10 4th 3rd 3rd
659 BMX Beauport QC Arnaud LAVOIE 5th-B 7th - 12 3rd 6th 3rd
505 BMX Rive-Sud QC Leo BOURASSA 6th-B 6th - 10 3rd 5th 2nd
413 Cycle Max QC Felix MEILLEUR 7th-B 8th - 11 4th 3rd 4th
691 BMX CAP QC Nathan DUCHESNEAU LAQUERRE 8th-B 6th - 10 5th 2nd 3rd
520 BMX Rive-Sud QC Jérémy ST-CYR - - 13 4th 4th 5th
Y-68 BMX Gatineau QC Felix ST GERMAIN
(CAN20110808)
- - 15 6th 5th 4th
550 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Arnaud ROY - - 15 5th 5th 5th
W-93 BMX Rive-Sud QC Samuel DAIGLE - - 16 5th 6th 5th
668 BMX CAP QC Mathys TREPANIER - - 16 6th 4th 6th
577 BMX La Tuque QC Jerome MARCHAND - - 16 5th 5th 6th

Garçons 8 ans (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
707 BMX QSA QC Theo BEDARD 1st 1st - 3 1st 1st 1st
590 BMX Pointe du Lac QC Derreck SENNEVILLE 2nd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
644 BMX Beauport QC Santiago FIGUEROA BERNIER 3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
554 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Justin LAFLEUR 4th 4th - 7 1st 3rd 3rd
544 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah MARTINEAU 5th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
420 Cycle Max QC Isaak DONALDSON 6th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
499 BMX QSA QC Vincent BOUTET 7th 1st - 4 1st 2nd 1st
416 Cycle Max QC Nicolas BALTAZAR
(CAN20100414)
8th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
511 BMX Rive-Sud QC Meo HEBERT
(CAN20100222)
1st-B 5th - 5 2nd 1st 2nd
575 BMX La Tuque QC Mavrick OUELLETTE 2nd-B 8th - 3 1st 1st 1st
A-6 BMX QSA QC Guillaume MALTAIS 3rd-B 8th - 12 3rd 4th 5th
547 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jessy ST PIERRE 4th-B 6th - 13 4th 5th 4th
88 BMX Rive-Sud QC Lucas CUNAT MILLOTTE 5th-B 6th - 13 5th 4th 4th
580 BMX La Tuque QC Charles DIONNE 6th-B 5th - 13 5th 5th 3rd
660 BMX Beauport QC Raphael BUREAU
(CAN20100613)
7th-B 7th - 11 4th 3rd 4th
497 BMX QSA QC Nicolas DIONNE CR-B 7th - 8 2nd 2nd 4th
541 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Majorick LACOSTE - - 13 3rd 4th 6th
452 BMX Drummond QC Jacob POUDRIER - - 14 5th 6th 3rd
501 BMX QSA QC Liam CHAMPAGNE
(CAN20101103)
- - 14 4th 5th 5th
510 BMX Rive-Sud QC Cedrik GODIN - - 15 DNF:6 4th 5th
465 BMX QSA QC Anthony ALAIN - - 16 5th 6th 5th
661 BMX Beauport QC Ludovic GUAY - - 17 6th 5th 6th
418 Cycle Max QC Austin BOGAN - - 18 6th 6th 6th
498 BMX QSA QC Raphael THIBAULT - - 18 6th 6th 6th

Atome sport (9-10 ans) (44 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 1/4 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael PELADEAU 1st 1st 1st - 3 1st 1st 1st
481 BMX QSA QC Charles Edouard MALTAIS 2nd 1st 1st - 3 1st 1st 1st
654 BMX Beauport QC Xavier ROY
(CAN20081124)
3rd 2nd 2nd - 6 1st 4th 1st
556 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre TOUPIN
(CAN20080906)
4th 4th 1st - 3 1st 1st 1st
502 BMX QSA QC Louis Gabriel BOUTET 5th 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
424 BMX QSA QC Joseph BELLEFEUILLE COSSETTE 6th 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
423 BMX Gatineau QC Antoine HAMEL 7th 3rd 4th - 9 3rd 4th 2nd
632 BMX Bromont QC Adam REMILLARD 8th 4th 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
700 Club Unknown ? Benjamin LAPRAIRIE 1st-B 8th 3rd - 12 2nd 6th 4th
107 BMX QSA QC Alex BEDARD 2nd-B 5th 2nd - 7 1st 5th 1st
588 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jacob TRAHAN 3rd-B 6th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
111 BMX Rive-Sud QC Zack VAILLANCOURT 4th-B 5th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
539 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Gabriel LAURIN 5th-B 8th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot GUEVREMONT 6th-B 7th 4th - 11 3rd 5th 3rd
576 BMX La Tuque QC Theo PROVENCHER 7th-B 7th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
483 BMX QSA QC Albert BOUCHARD
(CAN20090806)
8th-B 6th 3rd - 8 2nd 4th 2nd
482 BMX QSA QC Leo BOUCHARD
(CAN20080326)
- 5th - 4 1st 1st 2nd
567 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jeremy THEORET - 5th - 6 3rd 1st 2nd
419 Cycle Max QC Zachary MEILLEUR - 5th - 8 4th 2nd 2nd
533 BMX Rive-Sud QC Zack FORTIN - 5th - 8 3rd 2nd 3rd
404 Cycle Max QC Vincent BROCHET - 6th - 9 4th 1st 4th
548 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah ETHIER - 6th - 10 4th 3rd 3rd
600 BMX Montreal QC Xavier GIROUX - 6th - 10 2nd 3rd 5th
464 BMX QSA QC Liam GUILLEMETTE - 6th - 11 3rd 3rd 5th
669 BMX CAP QC Nataniel BARIL - 7th - 5 1st 1st 3rd
462 BMX Drummond QC Jeremy POUDRIER - 7th - 9 5th 1st 3rd
426 BMX Gatineau QC Tomy LARIVIERE - 7th - 12 4th 3rd 5th
466 BMX QSA QC Philippe RHEAUME - 7th - 12 3rd 3rd 6th
745 BMX Haut-Richelieu QC Loik CONNELL - 8th - 10 5th 2nd 3rd
W-64 BMX de Crabtree QC Jordan HEBERT MARTIN - 8th - 11 3rd 4th 4th
422 BMX Gatineau QC Mathieu COTE - 8th - 12 4th 4th 4th
417 Cycle Max QC Jean Simon MARCOUILLER - 8th - 13 4th 5th 4th
599 BMX Shawi QC Louis Gabriel BEGIN HANNECART - - - 14 5th 5th 4th
443 BMX Drummond QC Jacob LALIBERTE
(CAN20090623)
- - - 14 5th 5th 4th
651 BMX Beauport QC Samuel JONCAS
(CAN20090104)
- - - 14 5th 4th 5th
620 BMX Haut-Richelieu QC Damien ARCHAMBAULT - - - 14 4th 4th 6th
W-63 BMX de Crabtree QC Jacob HEBERT MARTIN - - - 15 6th 6th 3rd
604 BMX Shawi QC Robin COUVRETTE - - - 15 5th 6th 4th
896 BMX Bromont QC Thomas POIRIER - - - 15 4th 6th 5th
686 La Meute QC Nathan CROZE - - - 15 5th 4th 6th
524 BMX Rive-Sud QC Theotim BEDARD
(CAN20090703)
- - - 16 CR:8 3rd 5th
597 BMX Pointe du Lac QC Felix BELLEMARE
(CAN20081103)
- - - 16 6th 5th 5th
437 BMX Gatineau QC Kayrim MOHAMED - - - 16 6th DNF:5 5th
647 BMX Beauport QC Dube CHARLIE - - - 16 5th 5th DNF:6

Pee wee sport (11-12 ans) (30 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
530 BMX Rive-Sud QC Thomas FORTIN 1st 2nd - 4 2nd 1st 1st
123 BMX QSA QC Anthony C. GAGNON 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
609 BMX Haut-Richelieu QC Felix Antoine BONNEAU 3rd 1st - 5 2nd 1st 2nd
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles RABY 4th 3rd - 6 3rd 2nd 1st
503 BMX QSA QC Felix Antoine TREMBLAY 5th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
480 BMX QSA QC Justin DEMERS 6th 3rd - 6 1st 2nd 3rd
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William PARE 7th 4th - 10 4th 1st 5th
472 BMX QSA QC Joseph LAGUEUX 8th 2nd - 6 3rd 2nd 1st
429 BMX Gatineau QC Jeremie COTE 1st-B 6th - 12 5th 5th 2nd
529 BMX Rive-Sud QC Louka BELAND 2nd-B 6th - 8 3rd 3rd 2nd
427 BMX Gatineau QC Rafael DI COLA 3rd-B 5th - 12 4th 5th 3rd
570 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot TRAHAN 4th-B 7th - 7 1st 4th 2nd
473 BMX QSA QC Maxim TREMBLAY 5th-B 8th - 13 7th 2nd 4th
560 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Ryan MCBREARTY 6th-B 7th - 14 4th 6th 4th
475 BMX QSA QC Alexis ROUTHIER 7th-B 5th - 13 2nd 3rd 8th
701 La Meute QC Eliot ST PIERRE CR-B DNF:8 - 12 1st DNF:8 3rd
528 BMX Rive-Sud QC Olivier LEFEBVRE - - 14 5th 3rd 6th
611 BMX Haut-Richelieu QC Deryck BOIVIN - - 14 3rd 4th 7th
454 BMX Drummond QC Alexis COOPER - - 15 6th 5th 4th
428 BMX Gatineau QC Charles HOUDE - - 15 5th 6th 4th
A-57 BMX QSA QC Léo MYRAND - - 16 7th 4th 5th
255 BMX Sherbrooke QC Mathys AUGER - - 16 4th 7th 5th
405 Cycle Max QC William BOND - - 16 5th 4th DNF:7
K-36 BMX CAP QC Preston THIBEAULT
(CAN20071224)
- - 18 7th 6th 5th
562 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael BRODEUR - - 19 8th 5th 6th
549 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emile DUPUY - - 19 7th 6th 6th
787 BMX Shawi QC Jeremy PAGE
(CAN20070630)
- - 19 6th 7th 6th
653 BMX Beauport QC Jordon ROUX
(CAN20070729)
- - 21 6th DNF:8 7th
648 BMX Beauport QC Charles PARADIS - - 23 6th DNF:8 CR:9
699 La Meute QC Christopher COOPER - - ## CR:10 DNS DNS

Minime sport (13-14 ans) (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
561 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Tommy CREVIER 1st 1st - 3 1st 1st 1st
540 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan CHARBONNEAU 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
411 Cycle Max QC Joshua BERLINGUETTE 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
603 BMX Shawi QC Mathieu MONGRAIN 4th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
558 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix SANFACON THERIAULT
(CAN20050302)
5th 3rd - 6 3rd 1st 2nd
513 BMX Montreal QC Louis LANDRY 6th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
613 BMX Haut-Richelieu QC Zackary BRUNET 7th 4th - 9 4th 3rd 2nd
525 BMX Montreal QC Jessy CHOLETTE
(CAN20040729)
8th 3rd - 6 3rd 1st 2nd
495 BMX QSA QC Loic GAGNON 1st-B 5th - 6 1st 2nd 3rd
478 BMX QSA QC Alexis LAVOIE
(CAN20050519)
2nd-B 6th - 8 2nd 2nd 4th
103 BMX Bromont QC Jacob LEPINE
(CAN20050915)
3rd-B 5th - 8 2nd 3rd 3rd
459 BMX Drummond QC Emile LACHARITE
(CAN20050316)
4th-B 8th - 11 3rd 4th 4th
504 BMX Rive-Sud QC Nathan LEBEAU 5th-B 6th - 11 5th 3rd 3rd
674 BMX CAP QC Philippe RABOUIN 6th-B 8th - 12 4th 4th 4th
698 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William DERBRIDGE 7th-B 7th - 12 4th 4th 4th
673 BMX CAP QC Romeo TREPANIER 8th-B 7th - 10 3rd 5th 2nd
564 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexis BRODEUR - - 14 5th 4th 5th
571 BMX La Tuque QC Thomas SAVOIE - - 14 4th 5th 5th
585 BMX La Tuque QC Marc Antoine PARENT
(CAN20040804)
- - 15 5th 5th 5th
572 BMX La Tuque QC Malyk SAVARD - - ## CR:7 DNS DNS

Cadet sport (15-16 ans) (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
268 BMX Bromont QC Sebastien DUBUC 1st 2nd - 12 6th 3rd 3rd
253 BMX Sherbrooke QC Cedric BEAUDOIN ROSE 2nd 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
217 BMX QSA QC Jason LACHANCE 3rd 1st - 8 3rd 1st 4th
240 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Xavier CHARBONNEAU 4th 1st - 4 2nd 1st 1st
205 BMX Drummond QC Xavier MALTAIS 5th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
372 Cycle Max QC Anthony LACELLE 6th 4th - 12 3rd 4th 5th
245 BMX Pointe du Lac QC Marc Antoine GAGNON 7th 4th - 12 5th 4th 3rd
221 BMX QSA QC Nathan HAWEY 8th 3rd - 11 4th 3rd 4th
260 BMX Haut-Richelieu QC Jeremi MYRE 1st-B 5th - 4 2nd 1st 1st
220 BMX QSA QC Christof POULIOT 2nd-B 6th - 4 1st 2nd 1st
275 BMX CAP QC Aiden MORTON 3rd-B 6th - 5 1st 2nd 2nd
368 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Remy COTTON 4th-B 5th - 9 3rd 4th 2nd
216 BMX Montreal QC Emile LANDRY - - 14 4th 5th 5th
252 BMX Shawi QC Anthony ROY - - 14 4th 5th 5th
213 BMX QSA QC Mathis GAGNON - - 15 6th 5th 4th
210 BMX QSA QC Raphael COOPER - - 17 5th 6th 6th
555 BMX Haut-Richelieu QC Jonatan BISTODEAU - - 18 6th 6th 6th
376 Cycle Max QC Philippe CHASE - - ## 5th CR:8 DNS

Hommes 30 ans et + Sport (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
X-40 Cycle Max QC Simon GAGNE
(CAN19770420)
1st - 6 1st 2nd 3rd
380 Cycle Max QC Francois CHASE 2nd - 3 1st 1st 1st
235 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Stephane LACOSTE 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
234 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Marc Andre LAURIN 4th - 4 2nd 1st 1st
219 BMX QSA QC Steven ST PIERRE 5th - 10 3rd 3rd 4th
257 La Meute QC Simon COOPER 6th - 13 5th 4th 4th
202 BMX Drummond QC Patrice LAFOND 7th - 8 3rd 2nd 3rd
231 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Pascal GUEVREMONT 8th - 14 4th 5th 5th
243 BMX Montreal QC Martin LANDRY 1st-B - 17 5th 6th 6th
218 BMX QSA QC Christian ALAIN 2nd-B - 14 4th 4th 6th
V-14 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Francois DUPUY
(CAN19800305)
3rd-B - 18 6th 5th 7th
291 BMX CAP QC Alexandre DUMAS
(CAN19821108)
4th-B - 18 7th 6th 5th
Y-48 BMX Gatineau QC Mousa MOHAMED
(CAN19801220)
5th-B - 20 6th 7th 7th
287 BMX Rive-Sud QC Loic WAE TION CR-B - 21 CR:10 REL+2:9 2nd
259 BMX Haut-Richelieu QC Maxime ARCHAMBAULT CR-B - 23 7th 8th 8th

Filles 9-10 ans (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
925 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence SANFACON THERIAULT
(CAN20080129)
1st - 7 3rd 3rd 1st
914 BMX QSA QC Justine BEAUDOIN 2nd - 5 1st 1st 3rd
918 BMX Rive-Sud QC Meane HEBERT
(CAN20080118)
3rd - 9 2nd 2nd 5th
949 BMX de Crabtree QC Charlie Rose GENEST 4th - 5 1st 2nd 2nd
932 BMX Pointe du Lac QC Laurence BELLEMARE 5th - 10 4th 4th 2nd
952 BMX QSA QC Emilie LESSARD 6th - 7 2nd 1st 4th
902 Cycle Max QC Arielle LACASSE
(CAN20090909)
7th - 7 3rd 3rd 1st
921 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Daphne DUPUY 8th - 11 4th 4th 3rd
930 BMX La Tuque QC Marie Philip POIRIER - 14 5th 5th 4th
911 BMX QSA QC Marine LAFLEUR - 16 5th 5th 6th
910 BMX QSA QC Anna Eve LAVOIE
(CAN20091101)
- 17 6th 6th 5th

Atome Expert (9-10 ans) (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
675 BMX de Crabtree QC Simon TANGUAY 1st - 4 1st 1st 2nd
792 Cycle Max QC Felix MATHYS 2nd - 3 1st 1st 1st
401 Cycle Max QC William PROVOST 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
788 Cycle Max QC Yung Wai CHENG 4th - 10 3rd 3rd 4th
433 BMX Gatineau QC Simon LEMIEUX LATULIPPE 5th - 13 4th 6th 3rd
602 BMX de Crabtree QC Xavier LEMIRE 6th - 5 2nd 2nd 1st
415 Cycle Max QC Loic O' CONNOR 7th - 14 5th 5th 4th
521 BMX Rive-Sud QC Xavier LEFEBVRE 8th - 11 3rd 3rd 5th
625 BMX Pointe du Lac QC Renaud GRENIER
(CAN20081110)
1st-B - 15 4th 5th 6th
41 Indépendant-BMX QC Alexy DUBE 2nd-B - 16 6th 4th 6th
450 BMX Drummond QC Renaud JOYAL 3rd-B - 15 6th 4th 5th
458 BMX Drummond QC Edouard DELORME
(CAN20090126)
4th-B - 17 7th 7th 3rd
284 Cycle Max QC Alexis LEPAGE 5th-B - 18 5th 6th 7th

Filles 11-12 ans (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
979 BMX La Tuque QC Thessalie BRUNEAU 1st - 9 1st 1st 7th
906 BMX Drummond QC Kelly Anne GAMELIN 2nd - 3 1st 1st 1st
947 BMX de Crabtree QC Charlotte DEMONTIGNY 3rd - 5 2nd 2nd 1st
905 BMX Drummond QC Maripier FORTIN 4th - 13 3rd 2nd 8th
939 BMX Haut-Richelieu QC Noémy TREMBLAY 5th - 12 7th 3rd 2nd
12 BMX Rive-Sud QC Alexia VAILLANCOURT 6th - 8 2nd 3rd 3rd
915 BMX Rive-Sud QC Mercedes TANGUAY 7th - 12 3rd 4th 5th
Y-69 BMX Gatineau QC Frederique ST GERMAIN
(CAN20070126)
8th - 14 5th 6th 3rd
935 BMX Haut-Richelieu QC Victoria DUBE 1st-B - 16 8th 4th 4th
28 BMX Rive-Sud QC Olivia VILLEMURE 2nd-B - 15 4th 5th 6th
938 BMX Haut-Richelieu QC Marianne MYRE 3rd-B - 15 6th 7th 2nd
924 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphaelle ROY 4th-B - 16 5th 6th 5th
943 BMX Beauport QC Iliana FIGUEROA BERNIER 5th-B - 18 6th 8th 4th
929 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Maxime THERIAULT 6th-B - 16 4th 5th 7th
923 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Lea LACOSTE 7th-B - 20 7th 7th 6th
942 BMX Bromont QC Alice PERRY 8th-B - 24 8th 8th 8th

Pee wee expert (11-12 ans) (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
414 BMX QSA QC Edouard BELLEFEUILLE COSSETTE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
467 BMX QSA QC Alexis RHEAUME 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
471 BMX QSA QC Chad BEAUDOIN 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
789 Cycle Max QC Lorenzo BONNALLIE MILLOCH 4th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
402 Cycle Max QC Mathis O' CONNOR 5th 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
747 BMX Rive-Sud QC Romeo BRUNELLE
(CAN20060926)
6th 3rd - 8 2nd 2nd 4th
343 BMX Rive-Sud QC Christophe ALLAIRE 7th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
488 BMX QSA QC Diego LAFLEUR 8th 4th - 11 4th 3rd 4th
758 BMX Pointe du Lac QC Edouard LACHANCE 1st-B 5th - 9 5th 2nd 2nd
407 Cycle Max QC Alexis LACASSE
(CAN20070925)
2nd-B 5th - 11 4th 5th 2nd
793 Cycle Max QC Olivier NASH 3rd-B 6th - 12 3rd 4th 5th
672 BMX CAP QC Mykael LARIVIERE CR-B 6th - 12 4th 4th DNF:4
624 BMX Bromont QC Gregoire GAUTHIER - - 14 5th 6th 3rd
608 BMX Haut-Richelieu QC Matthew PAQUIN - - 16 6th 5th 5th
455 BMX Drummond QC Henri JOYAL - - ## 3rd CR:8 DNS
409 Cycle Max QC Etienne MCGEE - - ## CR:7 DNS DNS
621 BMX Haut-Richelieu QC Mathis BRUNET - - ## CR:8 DNS DNS

Filles 13-14 ans (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
545 BMX de Crabtree QC Mathilde BRISEBOIS 1st - 3 1st 1st 1st
831 Indépendant-BMX QC Laurie LAFORGE 2nd - 6 1st 3rd 2nd
312 BMX Bromont QC Emy POIRIER 3rd - 4 2nd 1st 1st
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie RABY 4th - 11 3rd 5th 3rd
X-13 Cycle Max QC Celeste BIGRAS 5th - 11 4th 3rd 4th
900 Cycle Max QC Nancy BERGERON 6th - 7 3rd 2nd 2nd
904 BMX Drummond QC Marilou GAGNON
(CAN20040206)
7th - 7 2nd 2nd 3rd
933 BMX Shawi QC Megan VEILLETTE - 12 4th 4th 4th
Y-41 BMX Gatineau QC Ariane LEMIEUX LATULIPPE
(CAN20050712)
- 14 5th 4th 5th

Minime expert (13-14 ans) (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
100 BMX Bromont QC Edouard PROULX 1st 1st - 3 1st 1st 1st
666 BMX Haut-Richelieu QC Zachary TREMBLAY 2nd 2nd - 4 2nd 1st 1st
595 BMX Pointe du Lac QC Joey BOND DERY 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
400 Cycle Max QC Xavier MATHYS 4th 3rd - 6 2nd 1st 3rd
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix PARE 5th 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
670 BMX CAP QC Zack PHILIBERT
(CAN20040709)
6th 3rd - 4 1st 2nd 1st
445 BMX Drummond QC Nataniel DEGRACE
(CAN20040506)
7th 4th - 5 1st 2nd 2nd
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard DUBE 8th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
795 Club Unknown ? Frederic GAGNON 1st-B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
610 BMX Haut-Richelieu QC Remy RODRIGUE 2nd-B 8th - 11 5th 3rd 3rd
522 BMX Rive-Sud QC Aleck VENNE DIOTTE 3rd-B 7th - 10 4th 3rd 3rd
791 Cycle Max QC Arturo BONNALLIE MILLOCH 4th-B 5th - 7 3rd 2nd 2nd
477 BMX QSA QC Charlie THEBERGE 5th-B 6th - 11 3rd 4th 4th
573 BMX La Tuque QC Benjamin PRATTE 6th-B 8th - 13 5th 4th 4th
403 Cycle Max QC Nicolas BROCHET 7th-B 7th - 11 3rd 4th 4th
515 BMX QSA QC Leo PAQUET 8th-B 6th - 14 4th 6th 4th
406 Cycle Max QC Gabriel CORNU - - 14 4th 5th 5th
704 Cycle Max QC Samuel LEPAGE - - 15 4th 5th 6th
410 Cycle Max QC Pierre Olivier MARCOUILLER - - 16 7th 4th 5th
460 BMX Drummond QC Vincent JOYAL - - 16 6th 5th 5th
630 BMX Bromont QC Isaac GAUTHIER - - 16 5th 6th 5th
474 BMX QSA QC Maverick HAWEY - - 16 5th 5th 6th
794 Cycle Max QC William BOUCHARD - - 18 6th 6th 6th
623 BMX Bromont QC Remi LEMIEUX - - 18 6th 6th 6th

Filles 15-16 ans (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
22 Cycle Max QC Alexandrine TROTTIER (BW17-29) 1 3 1st 1st 1st
69 BMX Drummond QC Lily Maude HARVEY 2 6 2nd 2nd 2nd
821 BMX Pointe du Lac QC Maryanne ROY (BW17-29) 3 10 4th 3rd 3rd
800 Cycle Max QC Coralie LANDRY (BW17-29) 4 11 3rd 4th 4th
806 BMX Gatineau QC Emma TOUCHETTE 5 16 5th 5th 6th
805 BMX Gatineau QC Marie Jeanne COTE 6 17 6th 6th 5th
811 BMX QSA QC Eve PAQUET 7 21 7th 7th 7th
816 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sofyanne DEROME LANDRY 8 24 8th 8th 8th

Cadet expert (15-16 ans) (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
374 Cycle Max QC Vincent MATHYS 1st 1st - 3 1st 1st 1st
277 BMX de Crabtree QC Edouard BRISEBOIS 2nd 1st - 5 2nd 2nd 1st
209 BMX Bromont QC Xavier PROULX 3rd 2nd - 7 4th 1st 2nd
609 Club Unknown ? Benjamin GAGNON 4th 2nd - 8 1st 1st 6th
106 BMX Pointe du Lac QC Thomas JODOIN 5th 4th - 9 3rd 2nd 4th
242 BMX La Tuque QC Xavier DUCHESNEAU 6th 3rd - 10 1st 6th 3rd
373 Cycle Max QC Francis GIRARD 7th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
224 BMX QSA QC Xavier Nathan BEAUCAGE 8th 4th - 13 4th 5th 4th
227 BMX Rive-Sud QC Felix BEDARD 1st-B 5th - 8 3rd 3rd 2nd
375 Cycle Max QC Justin MCGEE 2nd-B 6th - 10 5th 4th 1st
370 BMX Gatineau QC Zachary HAMEL 3rd-B 6th - 9 2nd 4th 3rd
101 Cycle Max QC Nicolas COURTEMANCHE 4th-B 5th - 10 5th 3rd 2nd
15 BMX Rive-Sud QC Antoine BOILARD
(CAN20031029)
- - 14 4th 5th 5th
460 BMX de Crabtree QC Eloic THERIAULT - - 14 3rd 5th 6th
266 BMX Haut-Richelieu QC Zachary MESSIER - - 15 5th 7th 3rd
293 Indépendant-BMX QC Laforge BENJAMIN - - 15 6th 2nd 7th
120 BMX Rive-Sud QC Vincent ROBILLARD - - 16 6th 4th DNF:6
199 BMX Bromont QC Simon Olivier LEPINE
(CAN20031219)
- - 17 6th 6th 5th
241 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND - - 18 7th 6th 5th

Hommes 17-29 ans (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
211 BMX QSA QC Benoit MICHON 1 4 1st 1st 2nd
286 Indépendant-BMX QC Nicolas LAROCHE 2 5 2nd 2nd 1st
377 Cycle Max QC Jeremy TURCOTTE 3 9 3rd 3rd 3rd
87 Cycle Max QC Brandon TURCOTTE 4 12 4th 4th 4th

Femmes 30 ans et + (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
X-7 Cycle Max QC Jessica RAYMOND 1st - 3 1st 1st 1st
810 BMX QSA QC Anick FOURNIER
(CAN19801001)
2nd - 4 1st 1st 2nd
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne DEROME 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
825 BMX de Crabtree QC Anne Marie ROSSI 4th - 12 4th 4th 4th
126 BMX QSA QC Anne GARANT
(CAN19800826)
5th - 14 3rd 7th 4th
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Isabelle LEMIEUX 6th - 9 3rd 4th 2nd
817 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Karyne BRODEUR 7th - 10 2nd 5th 3rd
V-84 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sylvie SANFACON
(CAN19751214)
8th - 13 5th 2nd 6th
A-28 BMX QSA QC Melissa GAGNON
(CAN19800124)
1st-B - 16 6th 3rd 7th
29 BMX QSA QC Nathalie RONDEAU 2nd-B - 14 6th 3rd 5th
801 Cycle Max QC Patricia BRIERE 3rd-B - 18 7th 6th 5th
33 BMX QSA QC Nadine COUTURE 4th-B - 18 5th 7th 6th
813 BMX Rive-Sud QC Anik PROVENCAL 5th-B - 20 8th 5th 7th
Y-60 BMX Gatineau QC Melanie RANCOURT
(CAN19751017)
6th-B - 23 7th 8th 8th
830 BMX QSA QC Karine CARON-CHEVALIER CR-B - 15 8th 6th 1st
802 Cycle Max QC Michelle LALANDE CR-B - 22 4th 8th CR:10

Hommes 30 ans et + Expert (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
294 BMX La Tuque QC Patrick DIONNE 1st - 8 1st 6th 1st
281 Cycle Max QC Michel PERKINS 2nd - 3 1st 1st 1st
33 BMX QSA QC Vincent BEDARD 3rd - 9 2nd 1st 6th
265 BMX Haut-Richelieu QC Andre BRUNET 4th - 11 5th 4th 2nd
10 BMX Rive-Sud QC Joffrey VAILLANCOURT 5th - 11 3rd 6th 2nd
215 BMX QSA QC Mathieu LAVOIE
(CAN19780719)
6th - 9 2nd 3rd 4th
270 BMX Beauport QC Maxime BEAUMONT 7th - 12 4th 5th 3rd
A-3 BMX QSA QC Bruno PLANTE
(CAN19841013)
8th - 12 7th 2nd 3rd
214 BMX QSA QC Stephane JONCAS 1st-B - 17 6th 3rd CR:8
292 BMX QSA QC Alain COOPER 2nd-B - 13 4th 4th 5th
295 BMX Shawi QC Denis Jr BEDARD CR-B - 12 3rd 5th 4th
274 BMX CAP QC Olivier DION DOIRON
(CAN19870317)
CR-B - 14 5th 2nd 7th
247 BMX de Crabtree QC Jean LEMIRE - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser hommes 17-29 ans (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
170 BMX QSA QC Ysmael TOUGAS 1 4 1st 1st 2nd
461 BMX de Crabtree QC Eloic THERIAULT (BCSM15-16) 2 5 2nd 2nd 1st
138 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND (BCSM15-16)
(CAN20030827)
3 9 3rd 3rd 3rd
164 Cycle Max QC William BOUCHARD (BCSM15-16)
(CAN20050512)
4 13 4th 5th 4th
194 BMX Drummond QC Samuel LAFOND (BCSM15-16) 5 14 5th 4th 5th

Cruiser hommes 30 ans et + Sport (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
137 BMX La Tuque QC Sebastien PRONOVOST 1 3 1st 1st 1st
108 BMX QSA QC Tomy BEDARD 2 7 3rd 2nd 2nd
111 BMX Drummond QC Francis LALIBERTE
(CAN19860521)
3 8 2nd 3rd 3rd
195 BMX Drummond QC Patrice LAFOND 4 13 4th 5th 4th
281 BMX Rive-Sud QC David CUNAT 5 14 5th 4th 5th

Cruiser hommes 30 ans et + Expert (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
159 Cycle Max QC Michel PERKINS 1st - 3 1st 1st 1st
168 Indépendant-BMX QC Luc OUELLETTE 2nd - 9 3rd 3rd 3rd
119 Club Unknown ? Pierre-Philippe LESSARD 3rd - 4 1st 2nd 1st
198 Cycle Max QC Jean-Philippe PROVOST 4th - 12 4th 4th 4th
143 BMX Shawi QC Dominic VEILLETTE 5th - 7 2nd 3rd 2nd
140 BMX Pointe du Lac QC Steve GRENIER
(CAN19760208)
6th - 12 4th 5th 3rd
146 BMX Haut-Richelieu QC Maxime GOUDREAU PARENT 7th - 10 3rd 2nd 5th
44 BMX Gatineau QC Rick LEMIEUX 8th - 5 2nd 1st 2nd
153 BMX Beauport QC Maxime BEAUMONT - 13 5th 4th 4th
124 BMX de Crabtree QC Jean LEMIRE - ## CR:7 DNS 5th

Senior Elite Hommes 19 ans et + (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
715 BMX Drummond QC Gaby MALENFANT 1st - 3 1st 1st 1st
17 Cycle Max QC Emile GIROUARD LAFLAMME 2nd - 10 4th 3rd 3rd
66 BMX La Tuque QC Malik BRUNEAU (BMJ) 3rd - 12 4th 4th 4th
62 Cycle Max QC Felix GIRARD (BMJ) 4th - 8 3rd 3rd 2nd
70 Club Unknown ? Riley MEYER-CLEMENT (BMJ) 5th - 10 3rd 5th 2nd
15 D-Team QC Nicolas LONDONO 6th - 6 1st 2nd 3rd
40 Indépendant-BMX QC Frederick LAROCHE
(CAN19950118)
7th - 5 2nd 2nd 1st
65 Indépendant-BMX QC Benjamin OUELLETTE (BMJ) DNF - 8 2nd 1st 5th
222 BMX Haut-Richelieu QC Jeremy BISTODEAU - 13 5th 4th 4th
64 Club Unknown ? Jeremy GAGNON (BMJ) - ## CR:7 DNS DNS

Top of Report