End of Report

Coupe du Québec BMX 2018 #4

BMX QSA, 24 juin 2018

BMX EVENT MANAGER, Report Created 24-juin-2018 15:55:06

FULL RESULTS

Total Entries = 321

Total Riders = 319

Garçons 5-6 ans (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
490 BMX QSA QC William ST PIERRE 1st - 3 1st 1st 1st
E-9 BMX Beauport QC Adrien HEON 2nd - 5 1st 2nd 2nd
440 BMX Drummond QC Theo JOYAL 3rd - 10 3rd 4th 3rd
702 BMX Beauport QC Etienne LAVOIE 4th - 7 2nd 2nd 3rd
494 BMX QSA QC Jacob SAVARD 5th - 4 2nd 1st 1st
581 BMX La Tuque QC Benjamin DIONNE 6th - 12 5th 3rd 4th
559 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zackary DEBELLEFEUILLE 7th - 8 3rd 3rd 2nd
484 BMX QSA QC Noah GUILLEMETTE 8th - 13 4th 5th 4th
492 BMX QSA QC William DUBE GAGNON 1st-B - 14 4th 4th 6th
582 BMX La Tuque QC Mason PRONOVOST 2nd-B - 18 6th 6th 6th
79 BMX de Crabtree QC Eliott ROCHETTE CR-B - 15 5th 5th 5th
553 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Victor DUPUY CR-B - 17 6th 6th 5th
52 BMX QSA QC Laurent DUVAL CR-B - 23 7th 7th CR:9

Filles 5-6 ans (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
928 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Coralie ST PIERRE 1 5 1st 1st 3rd
941 BMX Bromont QC Odile GAUTHIER 2 6 2nd 2nd 2nd
901 Cycle Max QC Anna DONALDSON 3 9 5th 3rd 1st
951 Indépendant-BMX QC Livia PERKINS 4 11 3rd 4th 4th
926 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sandrine LAFLEUR
La coccinelle
5 14 4th 5th 5th
K-8 BMX CAP QC Fay QUESSY - ## CR:8 DNS DNS

Filles 7-8 ans (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
919 BMX Rive-Sud QC Chloe BERNARD 1st - 3 1st 1st 1st
18 BMX Rive-Sud QC Josephine VILLEMURE
El Pina
2nd - 9 3rd 2nd 4th
963 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emma Raphaelle TRAHAN 3rd - 3 1st 1st 1st
937 BMX Haut-Richelieu QC Camille BRUNET 4th - 10 5th 3rd 2nd
940 BMX Haut-Richelieu QC Feenix OUVRARD 5th - 7 2nd 3rd 2nd
903 BMX Gatineau QC Leanne COTE
(CAN20110919)
6th - 9 4th 2nd 3rd
912 BMX QSA QC Ellie BOUCHARD 7th - 11 3rd 5th 3rd
934 BMX Shawi QC Julie Charlotte BEGIN HANNECART
BMX CDV
8th - 11 2nd 4th 5th
922 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Bella ETHIER 1st-B - 15 DNF:6 4th 5th
913 BMX QSA QC Chloe BOUCHARD 2nd-B - 13 4th 5th 4th
80 BMX de Crabtree QC Olivia ROCHETTE CR-B - 17 5th 6th 6th
A-31 BMX QSA QC Orianne SAVARD
(CAN20111010)
CR-B - 18 6th 6th 6th

Garçons 7 ans (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
605 BMX Shawi QC Hubert COUVRETTE
La Fusée
1st - 4 1st 2nd 1st
457 BMX Drummond QC William DELORME
(CAN20110131)
2nd - 11 6th 2nd 3rd
535 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Zachary GUEVREMONT 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
102 BMX QSA QC Zachary BEDARD 4th - 4 2nd 1st 1st
557 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William TOUPIN
(CAN20110226)
5th - 4 1st 1st 2nd
569 BMX La Tuque QC Jake VALIQUETTE 6th - 10 4th 3rd 3rd
682 BMX de Crabtree QC Martel ANTHONY 7th - 15 6th 5th 4th
505 BMX Rive-Sud QC Leo BOURASSA 8th - 10 2nd 4th 4th
413 Cycle Max QC Felix MEILLEUR 1st-B - 15 4th 6th 5th
550 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Arnaud ROY 2nd-B - 16 5th 4th 7th
577 BMX La Tuque QC Jerome MARCHAND 3rd-B - 20 5th 7th 8th
Y-68 BMX Gatineau QC Felix ST GERMAIN
(CAN20110808)
4th-B - 19 7th 6th 6th
668 BMX CAP QC Mathys TREPANIER 5th-B - 23 8th 8th 7th
520 BMX Rive-Sud QC Jeremy ST-CYR CR-B - 15 3rd 7th 5th
W-93 BMX Rive-Sud QC Samuel DAIGLE
(CAN20110604)
CR-B - 18 7th 5th 6th

Garçons 8 ans (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
707 BMX QSA QC Theo BEDARD 1st 1st - 3 1st 1st 1st
499 BMX QSA QC Vincent BOUTET 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
590 BMX Pointe du Lac QC Derreck SENNEVILLE 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
644 BMX Beauport QC Santiago FIGUEROA BERNIER 4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
711 BMX QSA QC Guillaume MALTAIS
(CAN20100810)
5th 4th - 9 1st 4th 4th
547 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jessy ST PIERRE 6th 4th - 10 2nd 3rd 5th
452 BMX Drummond QC Jacob POUDRIER 7th 3rd - 11 4th 5th 2nd
575 BMX La Tuque QC Mavrick OUELLETTE 8th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
544 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah MARTINEAU 1st-B 6th - 6 1st 2nd 3rd
420 Cycle Max QC Isaak DONALDSON 2nd-B 5th - 6 4th 1st 1st
554 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Justin LAFLEUR 3rd-B 8th - 9 3rd 3rd 3rd
416 Cycle Max QC Nicolas BALTAZAR
(CAN20100414)
4th-B 6th - 8 3rd 3rd 2nd
580 BMX La Tuque QC Charles DIONNE 5th-B 5th - 9 3rd 2nd 4th
463 BMX QSA QC Edouard JONCAS
(CAN20101004)
6th-B 8th - 11 4th 3rd 4th
541 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Majorick LACOSTE 7th-B 7th - 11 3rd 5th 3rd
510 BMX Rive-Sud QC Cedrik GODIN 8th-B 7th - 14 5th 6th 3rd
498 BMX QSA QC Raphael THIBAULT - - 14 5th 5th 4th
465 BMX QSA QC Anthony ALAIN - - 14 5th 4th 5th
660 BMX Beauport QC Raphael BUREAU - - 14 5th 4th 5th
661 BMX Beauport QC Ludovic GUAY - - 14 4th 5th 5th
418 Cycle Max QC Austin BOGAN - - 16 6th 4th 6th

Atome sport (9-10 ans) (40 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 1/4 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
481 BMX QSA QC Charles Edouard MALTAIS 1st 1st 1st - 4 1st 1st 2nd
700 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Benjamin LAPRAIRIE 2nd 3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
654 BMX Beauport QC Xavier ROY
(CAN20081124)
3rd 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
556 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexandre TOUPIN
(CAN20080906)
4th 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
502 BMX QSA QC Louis Gabriel BOUTET 5th 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
567 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jeremy THEORET 6th 4th 2nd - 7 2nd 4th 1st
424 BMX QSA QC Joseph BELLEFEUILLE COSSETTE 7th 4th 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
107 BMX QSA QC Alex BEDARD 8th 3rd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
404 Cycle Max QC Vincent BROCHET 1st-B 6th 4th - 9 3rd 5th 1st
588 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Jacob TRAHAN 2nd-B 5th 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
483 BMX QSA QC Albert BOUCHARD 3rd-B 7th 3rd - 9 4th 3rd 2nd
482 BMX QSA QC Leo BOUCHARD 4th-B 6th 4th - 11 3rd 4th 4th
576 BMX La Tuque QC Theo PROVENCHER
(CAN20080703)
5th-B 8th 3rd - 12 6th 2nd 4th
534 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot GUEVREMONT 6th-B 7th 4th - 12 4th 3rd 5th
604 BMX Shawi QC Robin COUVRETTE 7th-B 8th 3rd - 11 4th 2nd 5th
462 BMX Drummond QC Jeremy POUDRIER 8th-B 5th 4th - 14 5th 7th 2nd
419 Cycle Max QC Zachary MEILLEUR - 5th - 7 2nd 2nd 3rd
539 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Gabriel LAURIN - 5th - 11 3rd 4th 4th
464 BMX QSA QC Liam GUILLEMETTE - 5th - 14 7th 4th 3rd
632 BMX Bromont QC Adam REMILLARD - DNS - 13# 2nd 1st CR:10
533 BMX Rive-Sud QC Zack FORTIN - - - 14 4th 6th 4th
548 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Noah ETHIER - - - 15 6th 4th 5th
620 BMX Haut-Richelieu QC Damien ARCHAMBAULT
(CAN20090803)
- - - 16 6th 7th 3rd
426 BMX Gatineau QC Tomy LARIVIERE
(CAN20080825)
- - - 17 5th 8th 4th
599 BMX Shawi QC Louis Gabriel BEGIN HANNECART
CDV BMX
- - - 17 7th 5th 5th
422 BMX Gatineau QC Mathieu COTE
(CAN20080610)
- - - 17 4th 8th 5th
600 BMX Montreal QC Xavier GIROUX - - - 17 7th 3rd 7th
896 BMX Bromont QC Thomas POIRIER - - - 17 5th 5th 7th
466 BMX QSA QC Philippe RHEAUME - - - 18 6th 6th 6th
417 Cycle Max QC Jean Simon MARCOUILLER - - - 19 8th 5th 6th
647 BMX Beauport QC Charlie DUBE
(CAN20091102)
- - - 20 5th DNF:8 7th
713 La Meute QC Leo MICHAUD - - - 20 5th 5th CR:10
437 BMX Gatineau QC Mohamed KAYRIM - - - 20 2nd DNF:8 CR:10
686 La Meute QC Nathan CROZE - - - 21 DNF:8 7th 6th
A-4 BMX QSA QC Elie SAVARD
(CAN20090319)
- - - 21 8th 7th 6th
597 BMX Pointe du Lac QC Felix BELLEMARE - - - 21 7th 6th 8th
683 BMX de Crabtree QC Nathan LEPINE - - - 22 6th 6th CR:10
594 BMX Pointe du Lac QC Thomas PREVILLE - - - 23 8th 8th 7th
K-31 BMX CAP QC Thomas MILOT - - - 23 7th 6th CR:10
111 BMX Rive-Sud QC Zack VAILLANCOURT - - - ## 8th CR:10 DNS

Pee wee sport (11-12 ans) (28 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
429 BMX Gatineau QC Jeremie COTE
(CAN20060312)
1st 1st - 5 3rd 1st 1st
472 BMX QSA QC Joseph LAGUEUX
xm sports
2nd 3rd - 6 1st 2nd 3rd
609 BMX Haut-Richelieu QC Felix Antoine BONNEAU 3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
529 BMX Rive-Sud QC Louka BELAND 4th 4th - 10 3rd 4th 3rd
649 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Charles RABY 5th 3rd - 6 2nd 3rd 1st
480 BMX QSA QC Justin DEMERS 6th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
503 BMX QSA QC Felix Antoine TREMBLAY 7th 4th - 12 6th 4th 2nd
530 BMX Rive-Sud QC Thomas FORTIN 8th 1st - 9 7th 1st 1st
123 BMX QSA QC Anthony C. GAGNON 1st-B 8th - 3 1st 1st 1st
777 BMX Vaudreuil-Soulanges QC William PARE 2nd-B 5th - 12 2nd 6th 4th
611 BMX Haut-Richelieu QC Deryck BOIVIN 3rd-B 8th - 10 2nd 5th 3rd
473 BMX QSA QC Maxim TREMBLAY 4th-B 5th - 8 3rd 3rd 2nd
528 BMX Rive-Sud QC Olivier LEFEBVRE 5th-B 7th - 7 2nd 2nd 3rd
427 BMX Gatineau QC Rafael DI COLA 6th-B 7th - 12 6th 2nd 4th
570 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Elliot TRAHAN 7th-B 6th - 12 5th 3rd 4th
560 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Ryan MCBREARTY 8th-B 6th - 12 3rd 4th 5th
405 Cycle Max QC William BOND - - 13 4th 3rd 6th
787 BMX Shawi QC Jeremy PAGE
(CAN20070630)
- - 14 4th 5th 5th
549 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Emile DUPUY - - 14 4th 4th 6th
255 BMX Sherbrooke QC Mathys AUGER - - 15 4th 7th 4th
428 BMX Gatineau QC Charles HOUDE
(CAN20070126)
- - 15 5th 5th 5th
454 BMX Drummond QC Alexis COOPER - - 17 6th 6th 5th
519 BMX Rive-Sud QC Justin MCPHEE
(CAN20061010)
- - 17 5th 6th 6th
681 BMX de Crabtree QC Édouard HÉTU - - 18 5th 7th 6th
562 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael BRODEUR - - 19 7th 5th 7th
648 BMX Beauport QC Charles PARADIS - - ## CR:9 DNS DNS
475 BMX QSA QC Alexis ROUTHIER
Mini-Roots
- - ## CR:9 DNS DNS
712 La Meute QC Eliot ST PIERRE - - ## CR:9 DNS DNS

Minime sport (13-14 ans) (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
603 BMX Shawi QC Mathieu MONGRAIN 1st - 8 2nd 2nd 4th
540 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Nathan CHARBONNEAU 2nd - 3 1st 1st 1st
411 Cycle Max QC Joshua BERLINGUETTE 3rd - 4 1st 2nd 1st
513 BMX Montreal QC Louis LANDRY 4th - 11 2nd 6th 3rd
558 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix SANFACON THERIAULT
(CAN20050302)
5th - 11 6th 3rd 2nd
572 BMX La Tuque QC Malyk SAVARD 6th - 11 3rd 4th 4th
495 BMX QSA QC Loic GAGNON 7th - 7 4th 1st 2nd
613 BMX Haut-Richelieu QC Zackary BRUNET 8th - 11 3rd 5th 3rd
103 BMX Bromont QC Jacob LEPINE 1st-B - 15 7th 3rd 5th
478 BMX QSA QC Alexis LAVOIE 2nd-B - 14 5th 4th 5th
525 BMX Montreal QC Jessy CHOLETTE 3rd-B - 16 5th 5th 6th
673 BMX CAP QC Romeo TREPANIER 4th-B - 18 4th 7th 7th
571 BMX La Tuque QC Thomas SAVOIE 5th-B - 18 6th 6th 6th
564 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Alexis BRODEUR 6th-B - 21 7th 7th 7th

Cadet sport (15-16 ans) (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
260 BMX Haut-Richelieu QC Jeremi MYRE 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
253 BMX Sherbrooke QC Cedric BEAUDOIN ROSE 2nd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
268 BMX Bromont QC Sebastien DUBUC 3rd 2nd - 5 1st 3rd 1st
240 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Xavier CHARBONNEAU 4th 1st - 4 1st 1st 2nd
220 BMX QSA QC Christof POULIOT 5th 4th - 8 2nd 2nd 4th
245 BMX Pointe du Lac QC Marc Antoine GAGNON 6th 3rd - 11 4th 4th 3rd
205 BMX Drummond QC Xavier MALTAIS 7th 3rd - 10 6th 1st 3rd
372 Cycle Max QC Anthony LACELLE 8th 4th - 10 2nd 3rd 5th
368 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Remy COTTON 1st-B 5th - 12 5th 3rd 4th
275 BMX CAP QC Aiden MORTON 2nd-B 6th - 6 3rd 1st 2nd
252 BMX Shawi QC Anthony ROY
Morin Sport Trois-Rivières
3rd-B 5th - 12 5th 5th 2nd
216 BMX Montreal QC Emile LANDRY 4th-B 6th - 12 3rd 6th 3rd
249 BMX Shawi QC Mathis GILBERT
(CAN20020612)
- - 13 4th 5th 4th
221 BMX QSA QC Nathan HAWEY - - 13 4th 4th 5th
213 BMX QSA QC Mathis GAGNON - - 13 3rd 4th DNF:6
210 BMX QSA QC Raphael COOPER - - 16 6th 5th 5th
276 BMX de Crabtree QC Cédric HÉNAULT - - 19 5th 6th CR:8

Hommes 30 ans et + Sport (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
235 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Stephane LACOSTE 1st - 4 2nd 1st 1st
234 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Marc Andre LAURIN 2nd - 3 1st 1st 1st
218 BMX QSA QC Christian ALAIN 3rd - 5 1st 2nd 2nd
257 La Meute QC Simon COOPER
Cyclo-Expert
4th - 9 4th 2nd 3rd
231 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Pascal GUEVREMONT 5th - 9 2nd 3rd 4th
279 BMX de Crabtree QC Martin LEPINE 6th - 10 3rd 4th 3rd
243 BMX Montreal QC Martin LANDRY 7th - 10 5th 3rd 2nd
259 BMX Haut-Richelieu QC Maxime ARCHAMBAULT
(CAN19830812)
- 11 3rd 4th 4th
287 BMX Rive-Sud QC Loic WAE TION - ## CR:6 DNS DNS

Filles 9-10 ans (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
914 BMX QSA QC Beaudoin JUSTINE 1st - 3 1st 1st 1st
925 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Florence SANFACON THERIAULT
(CAN20080129)
2nd - 3 1st 1st 1st
952 BMX QSA QC Emilie LESSARD 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
932 BMX Pointe du Lac QC Laurence BELLEMARE 4th - 8 2nd 3rd 3rd
902 Cycle Max QC Arielle LACASSE
(CAN20090909)
5th - 7 3rd 2nd 2nd
909 BMX QSA QC Naomie GUILLEMETTE
(CAN20080327)
6th - 11 4th 3rd 4th
921 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Daphne DUPUY 7th - 10 3rd 4th 3rd
911 BMX QSA QC Marine LAFLEUR - 13 4th 4th 5th
930 BMX La Tuque QC Marie Philip POIRIER - 14 5th 5th 4th

Atome Expert (9-10 ans) (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
792 Cycle Max QC Felix MATHYS 1st - 10 2nd 1st 7th
574 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphael PELADEAU 2nd - 11 1st 3rd 7th
602 BMX de Crabtree QC Xavier LEMIRE 3rd - 6 3rd 2nd 1st
433 BMX Gatineau QC Simon LEMIEUX LATULIPPE 4th - 3 1st 1st 1st
788 Cycle Max QC Yung Wai CHENG 5th - 7 2nd 3rd 2nd
415 Cycle Max QC Loic O' CONNOR 6th - 12 4th 4th 4th
450 BMX Drummond QC Renaud JOYAL 7th - 12 4th 5th 3rd
401 Cycle Max QC William PROVOST 8th - 7 3rd 2nd 2nd
625 BMX Pointe du Lac QC Renaud GRENIER 1st-B - 16 7th 4th 5th
41 Indépendant-BMX QC Alexy DUBE
FXR Racing
2nd-B - 15 5th 6th 4th
458 BMX Drummond QC Edouard DELORME
(CAN20090126)
3rd-B - 18 6th 7th 5th
423 BMX Gatineau QC Antoine HAMEL 4th-B - 14 6th 5th 3rd
284 Cycle Max QC Alexis LEPAGE 5th-B - 18 5th 7th 6th
521 BMX Rive-Sud QC Xavier LEFEBVRE
Zazou
6th-B - 19 7th 6th 6th

Filles 11-12 ans (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
905 BMX Drummond QC Maripier FORTIN 1st - 5 1st 2nd 2nd
935 BMX Haut-Richelieu QC Victoria DUBE 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
12 BMX Rive-Sud QC Alexia VAILLANCOURT 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
915 BMX Rive-Sud QC Mercedes TANGUAY 4th - 12 3rd 4th 5th
924 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Raphaelle ROY 5th - 12 4th 4th 4th
28 BMX Rive-Sud QC Olivia VILLEMURE
Oufou
6th - 12 4th 5th 3rd
906 BMX Drummond QC Kelly Anne GAMELIN 7th - 4 2nd 1st 1st
947 BMX de Crabtree QC Charlotte DEMONTIGNY 8th - 3 1st 1st 1st
Y-69 BMX Gatineau QC Frederique ST GERMAIN
(CAN20070126)
1st-B - 15 5th 6th 4th
929 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Maxime THERIAULT 2nd-B - 15 6th 3rd 6th
938 BMX Haut-Richelieu QC Marianne MYRE 3rd-B - 16 5th 5th 6th
943 BMX Beauport QC Iliana FIGUEROA BERNIER 4th-B - 18 6th 7th 5th
923 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Lea LACOSTE 5th-B - 20 7th 6th 7th

Pee wee expert (11-12 ans) (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
414 BMX QSA QC Edouard BELLEFEUILLE COSSETTE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
467 BMX QSA QC Alexis RHEAUME 2nd 1st - 8 2nd 4th 2nd
979 BMX La Tuque QC Thessalie BRUNEAU 3rd 2nd - 8 3rd 4th 1st
471 BMX QSA QC Beaudoin CHAD 4th 2nd - 5 1st 1st 3rd
758 BMX Pointe du Lac QC Edouard LACHANCE 5th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
455 BMX Drummond QC Henri JOYAL 6th 3rd - 9 4th 3rd 2nd
488 BMX QSA QC Diego LAFLEUR 7th 4th - 9 4th 2nd 3rd
343 BMX Rive-Sud QC Christophe ALLAIRE 8th 4th - 8 3rd 1st 4th
402 Cycle Max QC Mathis O' CONNOR 1st-B 5th - 9 3rd 3rd 3rd
789 Cycle Max QC Lorenzo BONNALLIE MILLOCH 2nd-B 6th - 9 2nd 3rd 4th
407 Cycle Max QC Alexis LACASSE
(CAN20070925)
3rd-B 6th - 11 1st 5th 5th
747 BMX Rive-Sud QC Romeo BRUNELLE 4th-B 5th - 8 4th 2nd 2nd
793 Cycle Max QC Olivier NASH - - 14 6th 4th 4th
621 BMX Haut-Richelieu QC Mathis BRUNET - - 15 5th 5th 5th
672 BMX CAP QC Mykael LARIVIERE - - 16 5th 5th 6th
624 BMX Bromont QC Gregoire GAUTHIER - - 17 6th 6th 5th
409 Cycle Max QC Etienne MCGEE - - ## CR:7 DNS DNS

Filles 13-14 ans (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
831 Club Unknown ? Laurie LAFORGE 1 4 1st 1st 2nd
312 BMX Bromont QC Emy POIRIER 2 6 3rd 2nd 1st
900 Cycle Max QC Nancy BERGERON 3 8 2nd 3rd 3rd
718 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Melodie RABY 4 12 4th 4th 4th
904 BMX Drummond QC Marilou GAGNON - ## CR:7 DNS DNS

Minime expert (13-14 ans) (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
610 BMX Haut-Richelieu QC Remy RODRIGUE
La courbe
1st 2nd - 5 1st 2nd 2nd
615 BMX Haut-Richelieu QC Louis Edouard DUBE
LED
2nd 3rd - 11 2nd 6th 3rd
445 BMX Drummond QC Nataniel DEGRACE 3rd 3rd - 6 1st 3rd 2nd
670 BMX CAP QC Zack PHILIBERT 4th 4th - 9 3rd 4th 2nd
444 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Felix PARE
Boutique D-Chaîné
5th 4th - 4 1st 2nd 1st
795 Club Unknown ? Frederic GAGNON 6th 1st - 6 2nd 1st 3rd
522 BMX Rive-Sud QC Aleck VENNE DIOTTE
BIG A
7th 2nd - 4 2nd 1st 1st
400 Cycle Max QC Xavier MATHYS REL 1st - 3 1st 1st 1st
561 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Tommy CREVIER 1st-B 8th - 9 4th 2nd 3rd
403 Cycle Max QC Nicolas BROCHET 2nd-B 6th - 10 3rd 3rd 4th
791 Cycle Max QC Arturo BONNALLIE MILLOCH 3rd-B 5th - 12 6th 3rd 3rd
545 BMX de Crabtree QC Mathilde BRISEBOIS 4th-B 7th - 9 3rd 1st 5th
573 BMX La Tuque QC Benjamin PRATTE 5th-B 6th - 11 4th 5th 2nd
477 BMX QSA QC Charlie THEBERGE 6th-B 5th - 5 2nd 2nd 1st
515 BMX QSA QC Leo PAQUET 7th-B 8th - 11 3rd 3rd 5th
410 Cycle Max QC Pierre Olivier MARCOUILLER 8th-B 7th - 12 4th 4th 4th
406 Cycle Max QC Gabriel CORNU - - 14 5th 5th 4th
69 BMX Drummond QC Lily Maude HARVEY - - 14 4th 4th 6th
630 BMX Bromont QC Isaac GAUTHIER - - 15 5th 6th 4th
794 Cycle Max QC William BOUCHARD - - 15 5th 5th 5th
460 BMX Drummond QC Vincent JOYAL - - 16 6th 5th 5th
704 Cycle Max QC Samuel LEPAGE - - 16 6th 4th 6th
474 BMX QSA QC Maverick HAWEY - - 17 5th 6th 6th
623 BMX Bromont QC Remi LEMIEUX - - 18 6th 6th 6th

Cadet expert (15-16 ans) (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
209 BMX Bromont QC Xavier PROULX 1st 1st - 4 1st 1st 2nd
106 BMX Pointe du Lac QC Thomas JODOIN 2nd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
595 BMX Pointe du Lac QC Joey BOND DERY 3rd 3rd - 8 2nd 4th 2nd
373 Cycle Max QC Francis GIRARD
(CAN20021115)
4th 3rd - 10 4th 3rd 3rd
609 Club Unknown ? Benjamin GAGNON 5th 1st - 4 2nd 1st 1st
666 BMX Haut-Richelieu QC Zachary TREMBLAY
Maison Ethier et Cycle LM
6th 4th - 5 1st 2nd 2nd
227 BMX Rive-Sud QC Felix BEDARD 7th 4th - 13 6th 3rd 4th
277 BMX de Crabtree QC Edouard BRISEBOIS 8th 2nd - 4 1st 2nd 1st
242 BMX La Tuque QC Xavier DUCHESNEAU 1st-B 5th - 8 3rd 1st 4th
224 BMX QSA QC Xavier Nathan BEAUCAGE
D-Team
2nd-B 6th - 10 3rd 4th 3rd
199 BMX Bromont QC Simon Olivier LEPINE
(CAN20031219)
3rd-B 5th - 13 4th 5th 4th
241 BMX La Tuque QC Frederic CHARLAND 4th-B 6th - 11 6th 2nd 3rd
370 BMX Gatineau QC Zachary HAMEL - - 14 5th 4th 5th
375 Cycle Max QC Justin MCGEE - - 14 3rd 5th 6th
120 BMX Rive-Sud QC Vincent ROBILLARD
Les Consultants Gautech inc.
- - 15 4th 6th 5th
101 Cycle Max QC Nicolas COURTEMANCHE - - 16 5th 6th 5th
15 BMX Rive-Sud QC Antoine BOILARD - - 16 5th 5th 6th
293 Club Unknown ? Benjamin LAFORGE - - ## CR:8 DNS DNS

Femmes 17-29 ans (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
821 BMX Pointe du Lac QC Maryanne ROY
(CAN19990502)
1 3 1st 1st 1st
800 Cycle Max QC Coralie LANDRY 2 6 2nd 2nd 2nd
805 BMX Gatineau QC Marie Jeanne COTE (BW15-16)
(CAN20031012)
3 9 3rd 3rd 3rd
816 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Sofyanne DEROME LANDRY (BW15-16) 4 13 4th 5th 4th
806 BMX Gatineau QC Emma TOUCHETTE (BW15-16) 5 14 5th 4th 5th

Femmes 30 ans et + (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
810 BMX QSA QC Anick FOURNIER 1st - 3 1st 1st 1st
814 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Carolyne DEROME 2nd - 7 1st 1st 5th
A-28 BMX QSA QC Melissa GAGNON
(CAN19800124)
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
815 BMX Vaudreuil-Soulanges QC Isabelle LEMIEUX 4th - 8 3rd 3rd 2nd
825 BMX de Crabtree QC Anne Marie ROSSI 5th - 5 2nd 2nd 1st
801 Cycle Max QC Patricia BRIERE 6th - 12 4th 4th 4th
A-44 BMX QSA QC Cindy TREMBLAY 7th - 11 4th 4th 3rd
29 BMX QSA QC Nathalie RONDEAU 8th - 7 2nd 2nd 3rd
33 BMX QSA QC Nadine COUTURE - 14 5th 5th 4th
813 BMX Rive-Sud QC Anik PROVENCAL - 15 5th 5th 5th

Hommes 30 ans et + Expert (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
281 Cycle Max QC Michel PERKINS 1st - 3 1st 1st 1st
274 BMX CAP QC Olivier DION DOIRON
(CAN19870317)
2nd - 6 3rd 2nd 1st
211 BMX QSA QC Benoit MICHON (BM17-29)
Fatalee-T
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
33 BMX QSA QC Vincent BEDARD 4th - 8 2nd 3rd 3rd
250 BMX Shawi QC Emile-Lucas THERIAULT (BM17-29)
cvd bmx
5th - 13 5th 5th 3rd
286 Indépendant-BMX QC Nicolas LAROCHE (BM17-29) 6th - 4 1st 1st 2nd
215 BMX QSA QC Mathieu LAVOIE
(CAN19780719)
7th - 12 4th 3rd 5th
265 BMX Haut-Richelieu QC Andre BRUNET 8th - 11 3rd 4th 4th
87 Cycle Max QC Brandon TURCOTTE (BM17-29) - 14 6th 4th 4th
292 BMX QSA QC Alain COOPER - 16 5th 6th 5th
214 BMX QSA QC Stephane JONCAS - 17 4th 5th CR:8

Cruiser hommes 30 ans et + Expert (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
159 Cycle Max QC Michel PERKINS 1 3 1st 1st 1st
119 BMX QSA QC Pierre-Philippe LESSARD 2 8 2nd 2nd 4th
137 BMX La Tuque QC Sebastien PRONOVOST (BCSM30S) 3 10 4th 3rd 3rd
155 BMX CAP QC Olivier DION DOIRON
(CAN19870317)
4 11 3rd 6th 2nd
168 Indépendant-BMX QC Luc OUELLETTE 5 16 6th 5th 5th
146 BMX Haut-Richelieu QC Maxime GOUDREAU PARENT 6 16 5th 4th 7th
140 BMX Pointe du Lac QC Steve GRENIER 7 21 8th 7th 6th
198 Cycle Max QC Jean-Philippe PROVOST 8 23 7th 8th 8th

Senior Elite Hommes 19 ans et + (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
715 BMX Drummond QC Gaby MALENFANT
DK Bicycle
1st - 3 1st 1st 1st
15 D-Team QC Nicolas LONDONO 2nd - 6 1st 2nd 3rd
66 BMX La Tuque QC Malik BRUNEAU (BMJ) 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
70 BMX QSA QC Riley MEYER-CLEMENT (BMJ)
DTeam
4th - 6 4th 1st 1st
68 Cycle Max QC Vincent MATHYS (BMJ) 5th - 8 2nd 2nd 4th
40 Indépendant-BMX QC Frederick LAROCHE 6th - 11 3rd 4th 4th
17 Cycle Max QC Emile GIROUARD LAFLAMME
E79, 6D
7th - 11 4th 4th 3rd
100 BMX Bromont QC Edouard PROULX (BMJ)
Bazou
8th - 10 5th 3rd 2nd
10 BMX QSA QC Ysmael TOUGAS
Thunder / Cycle LM
CR-B - 16 5th DNF:6 5th
62 Cycle Max QC Felix GIRARD (BMJ)
Helly hansen ,6D ,fermes serbi ,Fox ,E79
CR-B - 16 2nd DNF:6 CR:8
64 Cycle Max QC Jeremy GAGNON (BMJ) - ## CR:8 DNS DNS
65 Indépendant-BMX QC Benjamin OUELLETTE (BMJ) - ## CR:8 DNS DNS

Top of Report